قیمت زمین؛ هنوز حبابی

قیمت زمین؛ هنوز حبابی

http://www.bananews.ir/مدیرکل راه‌وشهرسازی استان تهران ضمن تایید آمارهایی که این روزها از مراجع مختلف درباره کاهش قیمت مسکن در تهران اعلام می‌شود، از مقاومت بازار زمین برای همسویی با روند اخیر نرخ فروش و اجاره آپارتمان‌ خبر داد و گفت: به‌رغم افت ۳۰ درصدی قیمت مسکن در برخی مناطق، قیمت زمین در تهران به‌صورت کاذب، متورم است و حتی از متوسط قیمت جهانی زمین نیز بالاتر است. دیروز رئیس اتحادیه مشاوران‌ املاک تهران هم از تعدیل تقاضای‌ موثر در بازار اجاره‌نشینی نسبت‌ به میزان فایل‌های موجود در بنگاه‌ها خبر داد و گفت: اجاره‌بها ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است.
 مدیرکل اداره راه‌وشهرسازی استان تهران با اشاره به ناکافی بودن تسهیلات جدید بانکی برای خرید مسکن در پایتخت، بر کاذب بودن قیمت زمین در تهران تاکید کرد.

به گزارش بنانیوز ؛ فریبرز واحدی در این باره اظهار کرد: متوسط قیمت زمین در اروپا ۴۰۰ یورو برای هر مترمربع است این در حالی است که در تهران به‌دلیل غیر واقعی و کاذب بودن قیمت‌ها، هرمترمربع زمین در جنوبی‌ترین نقطه شهر با میانگین جهانی آن برابری می‌کند. وی با اشاره به افزایش ۵۰ تا ۶۰ برابری قیمت زمین و جهش قیمتی در این بخش طی ۲۰ سال اخیر، گفت: معتقدیم با توجه به این افزایش قیمت، تسهیلات جدید بانکی به میزان ۳۵ تا ۵۰ میلیون تومان به هیچ‌وجه پاسخگوی نیازهای مردم برای تهیه مسکن در تهران نیست و در حال حاضر همزمان با انجام مطالعات بازنگری طرح جامع مسکن، وزیر راه‌وشهرسازی نیز در تلاش است تا رقم تسهیلات خرید را برای پایتخت افزایش دهد.
واحدی تاکید کرد: برنامه‌های جدید مسکن باید به گونه‌ای تدوین شود که مسکن از کالای سرمایه‌ای در نتیجه افزایش عرضه و تعادل با سطح تقاضا به کالای مصرفی تبدیل شود و میزان مداخله دولت در این بخش با واگذاری امور اجرایی به بخش خصوصی و افزایش انگیزه تولید مسکن، به حداقل برسد. وی با اشاره به سهم قابل توجه بخش مسکن در اقتصاد کشور گفت: اگر به دنبال کاهش رکود تورمی در اقتصاد کشور هستیم باید رونق بخش مسکن در اولویت قرار بگیرد، البته رونق به معنای افزایش قیمت مسکن نیست و با توجه به شرایط حال حاضر، پیش‌بینی می‌شود قیمت‌ها در سال آینده با افزایش عرضه با کاهش بیشتر یا حداقل، با ثبات روبه‌رو شود. مدیرکل اداره راه‌وشهرسازی استان تهران با اشاره به کاهش ۳۰ درصدی قیمت مسکن در برخی مناطق تهران ادامه این روند را باعث ایجاد رونق در معاملات مصرفی بازار مسکن عنوان کرد.

ممنوعیت‌های جدید برای تهران
واحدی همچنین با اعلام خبر بازنگری در افق جمعیتی شهر تهران در مجموعه شهرسازی و معماری وزارت راه‌وشهرسازی گفت: در حال حاضر افق جمعیتی شهر تهران که تا سال ۱۴۰۰ قرار بود تا سقف ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بسته شود، در معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه‌وشهرسازی در دست بررسی و بازنگری است. وی با بیان اینکه قرار است سقف جمعیتی جدید تهران و البرز در این بازنگری با توجه به تجاوز صورت گرفته از سقف ۵/۷ میلیون‌نفر، روی ۵/۱۲ میلیون نفر بسته شود، توضیح داد: دلیل این بازنگری این است که رکورد سقف جمعیتی تعیین شده تا قبل از رسیدن به افق پیش‌بینی شده در نتیجه عواملی همچون افزایش ساخت‌وسازها شکسته شده و لازم است برنامه‌ریزی‌ها بر مبنای تغییرات و تحولات صورت گرفته انجام شود.
واحدی همچنین در ادامه، با اشاره به تصمیم‌گیری‌های جدید برای شهر تهران در مجموعه شهرسازی و معماری وزارت راه‌وشهرسازی گفت: براساس مصوبات جدید از این پس هر گونه تغییر کاربری در کمیسیون ماده پنج که برخلاف ضوابط طرح تفصیلی جدید شهر تهران باشد، ممنوع است.
وی ادامه داد: این در حالی است که تا پیش از این، کمیسیون ماده پنج برخلاف این طرح قانونی نسبت به تغییر کاربری در برخی فضاها، مجوز صادر می‌کرد. مدیر کل اداره راه‌ وشهرسازی استان تهران با ابراز نگرانی از فروش تراکم در کلان‌شهرها به‌خصوص تهران به عنوان منبع درآمد شهرداری‌ها خاطرنشان کرد: باید دولت برنامه‌ریزی‌های لازم را به‌منظور تامین بودجه پروژه‌های عمرانی در شهرها از محل بودجه سالانه کل کشور در دستور کار خود قرار دهد، تا شهرداری تهران برای تامین مالی پروژه‌ها مجبور به کسب درآمد از محل ساخت‌و‌ساز نباشد. وی با تاکید بر اینکه باید سرانه‌های مناسب شهری برای برخورداری از حقوق شهروندی در شهر تهران لحاظ شود، گفت: در حال حاضر خروجی رضایت بخشی از اقدامات صورت گرفته در شهر تهران موجود نیست.

    نظرات