۳ دستور کار ویژه احیای دریاچه ارومیه/ رهاسازی سدها بررسی می‌شود

۳ دستور کار ویژه احیای دریاچه ارومیه/ رهاسازی سدها بررسی می‌شود

http://www.bananews.ir/وزیر نیرو از نشست چهارشنبه هفته جاری کارگروه احیای دریاچه ارومیه با ۳ دستور کار خبر داد و گفت: رهاسازی آب سدها، انتقال آب و بررسی ۱۹ راهکار مهم در این نشست مطرح خواهد شد.

به گزارش بنانیوز ، حمید چیت چیان گفت: در روز چهارشنبه هفته جاری، نشست کارگروه احیای دریاچه ارومیه برگزار می شود و سه دستور کار بسیار مهم برای این نشست پیش بینی شده است. وی مطرح کردن اجرای ۱۹ طرح اولویت دار در نشست را یکی از این دستور کارها عنوان کرد و افزود: اعتبار مورد نیاز برای اجرای پروژه‌ها در نشست آینده مطرح و تصمیم گیری لازم در این خصوص انجام می شود، ضمن آنکه بسیاری از کارها اکنون در حال انجام است چون می خواهیم سرعت بیشتری به کارها بدهیم.

وزیر نیرو افزود: رهاسازی آب از سدهای موجود در حوضه دریاچه ارومیه و پروژه‌های انتقال آب از مناطق دیگر نیز مطرح است که پیگیری می‌شود. وی سپس با اشاره به موضوع اقتصاد آب و برق گفت: تا امسال اقتصاد صنعت آب و برق در یک سیکل معیوبی افتاده بود که تمام انگیزه های لازم برای مشارکت بخش خصوصی را از بین می برد.

 

وی ادامه داد: با تصمیم های صحیحی که به تازگی اتخاذ شد، موجب می شود که بخش خصوصی علاقه بیشتری برای سرمایه گذاری در صنعت آب و برق پیدا کند. چیت چیان در خصوص نحوه افزایش قیمت آب و برق گفت: مجلس شورای اسلامی مجوزی در سال جاری در بند ۸۰ قانون بودجه به دولت داده و استفاده از سازوکارهایی در این بند پیش بینی شده است.

وزیر نیرو بیان داشت: دولت با استفاده از قانون هدفمندی سازی یارانه ها می تواند تصمیم های لازم را برای تغییر تعرفه اتخاذ کند اما چون قرار است اطلاع رسانی دقیق و واحد برای این موضوع صورت پذیرد، پس از نتیجه گیری نهایی اطلاع رسانی صورت خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: اقتصاد آب و برق باید اصلاح شود تا پاسخگو باشیم و بخش خصوصی مایل به سرمایه گذاری در صنعت باشد؛ با اصلاح وضعیت اقتصاد آب و برق درآمد منطقی می‌شود و رشد منطقی نیز خواهد داشت. وزیر نیرو در خصوص آثار کاهش تحریم ها گفت: خوشبختانه از پس از انقلاب تاکنون در بسیاری از تجهیزات، کارهای پیمانکاری و کارهای فناوری خودکفا هستیم.

چیت چیان افزود: برداشت مقطعی تحریم ها تفاوت ویژه‌ای در آب و برق ایجاد نمی‌کند اما کارها کمی تسهیل می‌شود. وی درباره حجم بدهی های وزارت نیرو به پیمانکاران نیز گفت: وزارت نیرو ۶۰ هزار میلیارد ریال به پیمانکاران در بخش آب بدهکار است و نزدیک به ۵۰ هزار میلیارد ریال نیز در بخش برق بدهکاریم.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: به نیروگاه‌های خصوصی نیز حدود ۴۰ هزار میلیارد ریال و به بانک‌ها حدود ۷۰ هزار میلیارد ریال بدهکاریم. وی یادآور شد: تمام تلاشمان را برای پرداخت بدهی‌ها انجام می‌دهیم.

چیت چیان در زمینه نگرانی برای تامین برق در تابستان گفت: با استفاده از بند ۱۹ قانون بودجه امسال، قراردادهای متعددی برای تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی بسته شده است تا بدون مصرف سوخت جدید بتوانیم ظرفیت تولید برق را افزایش دهیم.

وی ابراز امیدواری کرد: با تلاش هایی که در جریان است، بتوانیم بخشی از این نیروگاه ها را به بهره برداری برسانیم. چیت چیان همچنین حجم سرمایه گذاری سالانه در بخش آب را ۵۰ هزار میلیارد ریال عنوان کرد.

    نظرات