تفاهم‌نامه سازمان نظام کاردانی ساختمان و انجمن بتن امضا شد

تفاهم‌نامه سازمان نظام کاردانی ساختمان و انجمن بتن امضا شد

http://www.bananews.ir/در راستای توسعه همکاری‌های آموزشی و پژوهشی، تفاهمنامه همکاری میان سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران و انجمن بتن ایران با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی منعقد شد.

به گزارش بنانیوز ؛ در جریان این جلسه ابتدا محمد شکرچی زاده ، معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی اعلام کرد : از جمله اهداف این مرکز تولید بتن هایی با مقاومت ۵۰ مگاپاسکال تا سال ۱۴۰۴ است که در این راستا همکاری های تنگاتنگی با انجمن بتن و سایر بخشهای مرتبط داریم اما برای به اجرا درآمدن این هدف نیازمند همکاری و مساعدت تمامی بخشهای مرتبط به خصوص انجمن بتن هستیم.

وی در ادامه در خصوص فعالیت کاردان های فنی ساختمان اظهار داشت : پس از ادغام وزارت راه و مسکن ، کلیه حوزه های تحقیقاتی و آموزشی به مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی واگذار شد و تاکید وزارتخانه و این مرکز همواره متمرکز شدن به مقطع کاردانی و تربیت نیروی فنی ماهر در حوزه راه و معماری و ... است.

شکرچی زاده با بیان اینکه صنعت ساختمان به شدت از نبود نیروهای اجرایی ماهر رنج می برد ، افزود : در حالی که شمار کاردان های فنی ساختمان در کشور اندک است و هیچ افزایشی درتعداد این افراد مشاهده نمی شود اما در مقابل همچنان به تعداد فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی افزوده می شود.

در ادامه این جلسه هرمز فامیلی ، رییس انجمن بتن ایران اظهار داشت : در بحث ارتقا کیفیت بتن که شکرچی زاده به آن اشاره کردند ، یکی از الزامات ، کیفیت نیروی انسانی است زیرا تنها با نیروی انسانی مجرب می توان به ارتقا کیفیت ساخت و ساز کمک کرد.

 

وی در ادامه افزود : از وزیر راه و شهرسازی و شکرچی زاده تقاضا داریم که به مشکلات صنعت ساختمان توجه بیشتری داشته باشند زیرا خطر خلاء نیروی انسانی در آینده ای نزدیک به شدت احساس می شود.

فامیلی با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته عمده اقدامات اجرایی ساخت و ساز به دست کاردان های فنی ساختمان و تکنسین ها انجام می شود ، اعلام کرد : در این میان مهندسان باید بحثهای برنامه ریزی و طراحی را انجام دهند. رییس انجمن بتن ایران با انتقاد از سیاست های آموزشی در این بخش ، گفت : اکنون برنامه های آموزشی به سمتی پیش می رود که گرایش به سمت مهندسی افزایش یافته و به زودی کاردان فنی و تکنسینی در این صنعت باقی نمی ماند.

وی با هشدار نسبت به کاهش ظرفیت کاردان های فنی ساختمان ، اعلام کرد : به راحتی این مشکلات در آینده ای نزدیک صنعت ساختمان را با مشکل جدی مواجه می کند؛ تا زمانیکه فرد می تواند در رشته مهندسی عمران وارد دانشگاه شود هیچگاه مقطع کاردانی را ترجیح نداده و بی تردید مقطع کارشناسی را برمی گزیند.

مهدی موذن ، رییس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران نیز در جریان این مراسم اعلام کرد : سازمان نظام کاردانی ساختمان بر اساس قانون نظام مهندسی ۱۲، سال پیش تشکیل شد اما در طی این مدت شرایط به گونه ای پیش رفته که در تهران هیچ کاردان فنی ساختمان نتوانسته به صورت مدون و سیستماتیک وارد عرصه ساخت و ساز شود.

وی با اشاره به مشکلات متعددی که در حوزه اجرایی ساخت و ساز وجود دارد ، افزود : در چنین شرایطی شهرداری برای اجرای شناسنامه فنی ساختمان تنها به توافق با سازمان نظام مهندسی بسنده می کند واعتبار این شناسنامه را در حد امضای مهندس می داند ، در حالی که طبق قانون باید تمامی بخشهای شناسنامه از مهندس تا کاردان فنی و معمارتجربی تکمیل شود. طبیعی است در صدور شناسنامه فنی ساختمان اگر مسولین به یک امضا اکتفا کنند ، مسیر اصلی را طی نکرده و جهت انحراف پیش می روند.

موذن همچنین با اشاره به ریزش ۴۰ درصدی تعداد کاردانهای فنی ساختمان ، ادامه داد : با سیاست های اشتباهی که در این بخش به کار گرفته شده، کوچ کاردانها به مقطع کارشناسی امری طبیعی است.

وی با هشدار نسبت به مشکلاتی که در آینده ای نزدیک گریبان صنعت ساختمان را خواهد گرفت ، اظهار داشت : طبق برنامه پنجم توسعه مقرر شد جمعیت کاردان های فنی کشور به ۴۵۰ هزار نفر برسد و جمعیت مهندسان در مرز ۲۵۰ هزار نفر تثبیت شوداین در حالی است که دقیقا عکس این پیش بینی رخ داده و شمار مهندسان افزایش و کاردان های فنی تنزل یافته است.

رییس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران تصریح کرد : انتظار از مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی این است که به ترکیب جمعیتی که باید دست به دست هم دهند تا زنجیره ساخت و ساز شکل بگیرد نگاه ویژه ای داشته باشند.

در ادامه نیز تدین، عضو هیئت مدیره انجمن بتن ایران اعلام کرد : در هیچ کشوری کاردان های فنی ساختمان علاقه ای به مهندس شدن ندارند ، زیرا معتقدند که در این مقطع تحصیلی کار مهم و مفیدی انجام می دهند که اگر مهندس شوند دیگر نمی توانند اینگونه فعالیت کنند.

تدین با هشدار نسبت به اینکه اکنون در بحث به کارگیری نیروی ماهر در ساخت و ساز در شرایط خوبی قرار نداریم ، افزود : اگر در جهت بهبود شرایط کنونی گامی برداشته نشود ، متاسفانه اوضاع از این بدتر می شود زیرا در ابتدا باید جایگاه هر شغل به درستی تعیین شود تا انگیزه ای برای ادامه تحصیل و کوچ به مقاطع دیگر به وجود نیاید.

وی همچنین با تاکید بر اینکه تعداد کاردان های فنی ساختمان به شدت در حال تنزل است ، اعلام کرد : در حال حاضر مهندسان نقش کاردانهای فنی ساختمان را ایفا می کنند و چون برای این کار تربیت نشده اند ، نمی توانند به درستی این وظیفه را انجام دهند.

    نظرات