گسل تبریز توانایی ایجاد زلزله های بالای هفت ریشتر را دارد

گسل تبریز توانایی ایجاد زلزله های بالای هفت ریشتر را دارد

http://www.bananews.ir/معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی گفت: گسل تبریز توانایی تولید زلزله های بالای هفت ریشتر را دارد، بنابراین ما باید با ساخت و ساز ایمن، خود رابرای مقابله با این بلای طبیعی آماده کنیم.

به گزارش بنانیوز ، محمدصادق پور مهدی در آیین آغاز به کار کنگره بین المللی تخصصی زمین شناسی زمین لرزه اظهار کرد: اثرات تخریبی بعد از زمین لرزه از جمله خرابی ساختمان ها، جاده ها، پل ها، شریان های حیاطی و مراکز امدادی می تواند تاثیر زیادی در کاهش رونق اقتصادی و فرهنگ بومی و منطقه داشته باشد.

وی با بیان اینکه گسل تبریز از شهرستان بستان آباد تا صوفیان ادامه دارد، اظهار کرد: این گسل یکی از ویرانگرترین گسل های کشور است و در طول تاریخ بارها تبریز را با خاک یکسان کرده است.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی تصریح کرد: ساخت و ساز ایمن و ساماندهی مناطق حاشیه نشین و جلوگیری از شهرک سازی در مناطق فرسوده از جمله موضوعاتی است که استانداری آن را پیگیری می کند.

پورمهدی افزود: زمین لرزه یک رخداد کاملا طبیعی است و علت خسارت ها و مصیبت هایی که با هر زمین لرزه مردم این شهر با آن مواجه می شوند عدم عبرت آموزی برای ساخت و سازهای حرفه یی و اصولی مطابق با استانداردهای روز جهانی است.

وی گفت: ساخت و سازهای اصولی و رعایت نقاط ایمنی نقش بسزایی در کاهش میزان تلفات جانی و مالی دارد که باید مهندسان، طراحان و تمامی مسوولان و عواملی که در این امر سهیم هستند بر نحوه ساخت و سازها نظارت ویژه داشته باشند.

    نظرات