بازار مسکن ۹۳ به تعبیر ستاریان

بازار مسکن ۹۳ به تعبیر ستاریان

http://www.bananews.ir/سال آینده با رونق در خرید و فروش همراه می‌شود که البته این رونق به برنامه‌های کلان کشور بستگی دارد.

به گزارش بنانیوز ؛ بیت‌الله ستاریان - کارشناس مسکن - در گفت‌وگو با ایسنا اضهار کرد: نمی‌توان مسکن را به برنامه‌های منطقه‌ای و محلی محدود کرد بلکه مسکن در مقیاس کلی سنجیده می‌شود.

وی گفت: به نظر می‌رسد در سال آینده تغییر و تحولی در اقتصاد ایجاد شود که با افزایش عرضه‌ مسکن همراه شویم اما در صورتی که این اتفاق رخ ندهد از پایان سال آینده با بحران مسکن روبرو می‌شویم.

 

ستاریان معتقد است: تامین منابع مالی برای مسکن باید در برنامه‌های وسیع‌تری تحلیل و برنامه‌ریزی شود چراکه با وام‌های ۵۰ میلیون تومانی نمی‌توان برای خرید خانه تصمیم گرفت.

این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این‌که در حال حاضر با کمبود مسکن مواجه هستیم، گفت: در صورتی که در شهر تهران سالانه حدود ۱۳۰ هزار واحد مسکونی ساخته شود این طرح براساس برنامه‌ جامع پاسخگوی نیاز مسکن طی ۲۵ سال آینده خواهیم بود.

وی گفت: این پیش‌بینی در صورت نبود مهاجرت به تهران و افزایش نیافتن جمعیت در این شهر برآورد شده است.

 

ستاریان با اشاره به سه طرح مطرح شده از سوی دولت با عنوان مسکن اجتماعی، حمایتی و آزاد گفت: این طرح‌ها باید از سوی وزارت تعاون و اشتغال نیز پیگیری شود و موضوعی نیست که از بین رفتنی باشد.

به گفته این کارشناس اقتصاد مسکن طرح‌هایی هم‌چون مسکن اجتماعی در مواقعی عنوان می‌شود که کمبودی در تقاضای مسکن وجود نداشته باشد اما در حال حاضر مسکن اجتماعی برای دهک‌های پایین جامعه مطرح شده است.

وی افزود: باید راهکارهایی برای تعادل عرضه و تقاضا ایجاد شود تا بتواند مشکل مسکن کشور را برای دهک‌های پایین و میانی برطرف کند.

ستاریان با بیان این‌که در حال حاضر حدود ۴٫۵ میلیون مسکن در کشور نیاز داریم، گفت: براساس افزایش جمعیت باید مشکل ساخت‌وساز برای آینده به گونه‌ای باشد تا عرضه‌ مسکن در کنار تزریق پول به بازار افزایش یابد.

این کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به صحبت‌های اخیر وزیر راه و شهرسازی مبنی بر برابر بودن عرضه و تقاضا گفت: باید دید براساس چه آماری این برابری عرضه و تقاضا برآورد شده است.

به گفته وی در سال ۸۷ ثبت‌نام مسکن مهر درست در زمانی که نیاز به مسکن در جامعه احساس می‌شد آغاز شد که تقریبا ۴٫۵ میلیون نفر در این طرح ثبت‌نام کردند و در سال ۸۹ تاکنون کمترین تولید مسکن را داشتیم در حالی که میانگین سه سال اخیر نشان می‌دهد تنها ۳۰۰ هزار واحد مسکونی در محدوده شهری و غیرشهری ایجاد شده است.

ستاریان علت افزایش سرسام‌آور نیاز مسکن را کمبود تولید عنوان و اظهار کرد: براساس اطلاعات موجود از نیاز مسکن کشور همچنان کمبود مسکن احساس می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: امسال بازار مسکن با رکود همراه بود و این رکود تحت تاثیر تغییرات در دولت صورت گرفت.

    نظرات