پر فروش‌ترین ماه در بازار مسکن امسال

پر فروش‌ترین ماه در بازار مسکن امسال

http://www.bananews.ir/در سال حکم‌فرمایی رکود بر بازار مسکن، دو ماه اول سال کمترین و بیشترین خرید و فروش خانه را به خود اختصاص دادند و پس از آن روند کاهشی حجم معاملات در این بخش رخ داد.

به گزارش بنانیوز(Bananews.ir)، اردیبهشت‌ امسال رکورد دار بیشترین معاملات خرید و فروش خانه و فروردین‌ نیز رکورد دار کمترین قرار‌دادها هستند.

با گذشت ۱۱ ماه از سال جاری، اردیبهشت‌ با ثبت بیش از ۱۳۷ هزار و ۹۰۰ قرار‌داد نسبت به ۱۰ ماه دیگر رکورد دار خرید و فروش خانه شد در حالی که سال گذشته بهمن‌ ماه رکورد دار خرید و فروش مسکن بود اما همچنان فروردین رکورد ثبت کمترین خرید و فروش خانه را به خود اختصاص داده است.

در حالی که هر سال نیمی از روزهای فروردین‌ به تعطیلات نوروز اختصاص دارد، کمترین میزان ثبت معاملات نیز در همین ماه صورت می‌گیرد که امسال نیز از این قاعده مستثنی نماند و فروردین‌ امسال با ثبت ۶۶ هزار و ۲۹۴ مورد رکورد دار کمترین میزان خرید و فروش خانه بود که در سال گذشته همین ماه با ثبت ۶۵ هزار و ۶۰۷ مورد رکورد دار کمترین خرید و فروش‌ خانه شده بود.

و اما اردیبهشت‌ امسال به عنوان ثبت‌کننده بیشترین معاملات مسکن بود که پس از آن رفته رفته حجم معاملات مسکن نیز روند کاهشی به خود گرفت؛ به گونه‌ای که در ماه امتحانات مقاطع تحصیلی و همزمانی با انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری با کاهش ۲۵ هزار موردی خرید و فروش خانه همراه شد و نسبت به خرداد پارسال نیز ۱۳ هزار مورد کاهش یافت.

 

تابستان هم رونق نیاورد
علی رغم پیش‌بینی هر سال بازار مسکن مبنی بر رونق معاملات مسکن با شروع تابستان، امسال به دلایل مختلفی همچون وجود انتخابات ریاست جمهوری و بلاتکلیفی مردم از قیمت‌های پیش‌رو، تحریم‌های ایجاد شده در اقتصاد کشور و ... رکود بازار مسکن محکم‌تر و تابستان علیرغم هر سال آغازگر رکود بازار شد.

تیر امسال ۹۲ هزار قرار‌داد خرید و فروش منعقد شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با کاهش ۱۹۰۰ موردی همراه شد.

اما مرداد‌ ماه که چند سالی است با ماه مبارک رمضان همزمان شده و تا حدودی بازار اقتصادی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، امسال نیز در ادامه رکود تیر با کاهش میزان قرار‌داد‌ها همراه شد؛ به‌گونه‌ای که این ‌ماه نسبت به مدت مشابه پارسال با کاهش ۱۸ هزار موردی معاملات مسکن همراه شد.

در این میان که کارشناسان و صاحب‌نظران بخش مسکن نظرات مختلفی از این بازار داشتند و برخی بر این باور بودند که آخرین ماه تابستان با رونق خرید و فروش همراه می‌شود اما بازهم این ماه با کاهش حجم معاملات مواجه شد.

شهریور هم علیرغم اینکه ماه پایانی اوج خرید و فروش‌های تابستانی نامیده می‌شود نسبت به ماه قبل از خود با اندکی افزایش معاملات همراه بود اما نسبت به شهریور پارسال ۲۰ هزار و ۸۰۰ مورد کمتر خرید و فروش خانه را ثبت کرد.

زنگ مدارس به صدا درآمد اما مسکن خواب ماند
در حالی‌که نیمه اول سال بدون رونق پایان یافت به نظر می‌رسید با آغاز مدارس، بازار مسکن نیز تکانی بخورد و رونق معاملات را به دنبال داشته باشد اما در پاییز امسال آب از آب تکان نخورد و مسکن به حالت قبلی خود ادامه داد.

با شروع فصل پاییز و آغاز مذاکرات ژنو در بخش سیاسی خارجی کشور، اقتصاد کشور نیز با تغییرات چندانی همراه نشد و این مذاکرات گرچه موفق بودند اما باز هم خریداران و فروشندگان به انتظار رونق بازار مسکن نشستند.

با شروع اولین ماه نیمه‌ دوم سال کاهش حجم معاملات مسکن نیز آغاز شد؛ به گونه‌ای که در مهر امسال با کاهش ۶۷۰۰ موردی خرید و فروش خانه نسبت به ماه قبل خود و کاهش ۵۶ هزار موردی نسبت به مهر سال گذشته روبرو شد.

آمار ثبت معاملات مسکن در سال جاری بیانگر این است که نیمه‌ دوم سال گذشته با افزایش حجم معاملات مسکن همراه شد اما این روند در سال جاری با کاهش چشمگیری روبرو شد.

در آبان‌ ماه نیز بیش از ۷۵ هزار و ۵۵۴ قرارداد مسکن منعقد شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با کاهش ۶۳ هزار موردی همراه بود.

آذر امسال نسبت به ماه‌های قبل خود با اندکی افزایش معاملات خرید و فروش همراه شد معاملات این ماه به بیش از ۸۶ هزار و ۳۲۳ مورد رسید که باز هم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۱ هزار و ۸۰۰ مورد کاهش داشت.

خواب زمستانی بازار مسکن
میزان معاملات خرید و فروش مسکن در دی‌ نیز از آذر کمتر بود که در دی‌ امسال با ثبت ۸۲ هزار و ۷۹۵ قرار‌داد از مدت مشابه سال گذشته و ۵۹ هزار و ۲۰ مورد کمتر منعقد شد.

علی رغم اینکه هرساله دو ماه پایانی سال به عنوان پرخرید و فروش‌ترین ماه‌های سال به عنوان ماه‌های شب عید عنوان می‌شود، بهمن امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته‌اش رونق چندانی نداشت و تنها نسبت به ماه قبل خود اندکی رونق گرفت.

بهمن ماه پارسال رکورد دار خرید و فروش خانه در میان ماه‌های دیگر شد اما امسال این افزایش حجم معاملات چندان چشمگیر نبود البته این بدین معنا نیست که امسال افزایش حجم معاملات در بهمن‌ صورت نگرفت بلکه بدین منظور است که افزایش حجم معاملات پیش‌بینی شده شکل نگرفت و تنها اندکی رونق نسبت به ماه‌های قبل، بازار را تحت تاثیر خود قرار داد.

خرید و فروش خانه در بهمن‌ امسال نسبت به ماه گذشته با افزایش ۲۵ هزار موردی و کاهش ۹۰ هزار موردی نسبت به مدت مشابه سال گذشته مواجه شد.

حال با سپری شدن نیمی از آخرین ماه سال، به نظر می‌رسد بازار اسفند همچون سال‌های گذشته با اندکی رونق معاملات همراه شده باشد اما باز هم به پای معاملات شب عید سال گذشته نرسد.

ایسنا

    نظرات