کتاب «راهنمای کاربردی بر ریزساختار سنگ» منتشر شد

کتاب «راهنمای کاربردی بر ریزساختار سنگ» منتشر شد

http://www.bananews.ir/برگردان کتاب «راهنمای کاربردی بر ریزساختار سنگ» به همت دکتر منیره خیرخواه، عضو هیات علمی پژوهشکده علوم‌زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور به بازار نشر ارائه شده است.

به گزارش بنانیوز(Bananews.ir)، دکتر منیره خیرخواه، مترجم این کتاب با بیان اینکه مطالعه ریزساختارهای سنگ‌های رسوبی، آذرین، دگرگونی و دگرشکل شده و بررسی پیچیدگی‌های آنها در گذار از تاریخچه پر رمز و راز رخدادها و فرآیندهای بغرنج زمین‌شناسی از دیرباز مورد توجه بسیاری از دانش‌پژوهان علوم‌زمین بویژه سنگ‌ شناسان بوده، گفت: هم اکنون در بسیاری از دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی علوم زمین، این علم بستر تحقیق دانشجویان زمین‌شناسی و علوم وابسته است، از این رو انتشار کتاب «راهنمای کاربردی بر ریزساختار سنگ» بسیار کاربردی و مفید خواهد بود.

خیرخواه، ریزساختار سنگ را حاصل توالی رخدادها و فرایندهایی پیچیده مطرح کرد که به مانند آنالیز شیمیایی سنگ می‌تواند تاریخچه هر سنگ را تفسیر کند و بعنوان رهنمودی گرانبها در مطالعه میکروسکوپی کانی‌ها و سنگ‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار باشد.

وی با بیان اینکه کتاب «راهنمای کاربردی به ریزساختار سنگ» در ۶۸۰ صفحه دربرگیرنده کنکاشی بر توصیف تاریخچه سنگ‌های گوناگون است، یادآور شد: این کتاب به سبب شیوه نگارش و چگونگی ارائه مباحث ریزساختاری کانی‌ها و سنگ‌های مختلف در بین کتاب‌های موجود از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و با توجه به این که در مورد مطالعه میکروسکوپی ریزساختارهای سنگ‌ها تاکنون در ایران کتاب مرجعی تالیف نشده، از این رو این کتاب می‌تواند بعنوان مرجعی در دسترس کارشناسان و دانشجویان علوم زمین‌ و علم مواد قرار گیرد.

به گفته این عضو هیات علمی پژوهشکده علوم‌زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور، مباحث پایه این کتاب، بررسی تمامی فرآیندهایی است که در سنگ‌های آذرین، رسوبی، دگرگونی و دگرشکل، تنوع گسترده ریزساختارها را سبب می‌شود، همچنین در برخی از مباحث ریزساختاری و فیزیکی کانی‌ها، از آزمایش‌های شیمیایی و ایزوتوپی آن‌ها استفاده شده است.

خیرخواه با بیان اینکه در این کتاب از تصاویر رنگی با کیفیت عالی استفاده شده، خاطرنشان کرد: مباحث کتاب به تازه‌ترین دستاوردهای موجود در توصیف سنگ‌ها و کانی‌ها و بویژه کانی‌های تیره (سولفیدها و اکسیدها) پرداخته و دارای واژه‌نامه جامع و بسیط از اصطلاحات مهم در زمینه ریزساختارها است.

مترجم کتاب «راهنمای کاربردی بر ریزساختار سنگ» گفت: این کتاب می‌تواند برای فارغ‌التحصیلان رشته زمین‌شناسی و دانشجویان کارشناسی‌ ارشد و دکتری پترولوژی، کانی‌شناسی، تکتونیک و همچنین علم مواد، بعنوان کتاب مرجع در توصیف مسائل ریزساختاری سنگ‌های مختلف، کاربردی و مفید باشد.

بر اساس این گزارش، مولف کتاب «A Practical Guide to Rock Microstructure»، پروفسور «رونالد ورنون» است، وی همچنین کتاب‌های «Metamorphic processes» را در سال ۱۹۷۶ و «Beneath our Feet» را در سال ۲۰۰۰ به رشته تحریر درآورده است.

همچنین مترجم این اثر دکتر منیره خیرخواه، دارای مدرک دکترا در رشته زمین‌شناسی، گرایش پترولوژی است که در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور فعالیت داشته و از سال ۱۳۷۶ بعنوان رئیس اداره آموزش و از سال ۱۳۸۷ تاکنون بعنوان عضو هیات علمی با پژوهشکده علوم زمین همکاری می‌کند.

کتاب «راهنمای کاربردی بر ریزساختار سنگ» بر پایه رای هیات داوران سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین‌المللی علوم زمین که بهمن ماه امسال در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار شد، در بخش کتاب برتر، افتخار دریافت عنوان کتاب برگزیده را به خود اختصاص داد.

ایسنا

    نظرات