آغاز صدور قبوض نجومی برق از فروردین۹۳/ هزینه برق خانه‌تکانی نوروزی چقدر است؟

آغاز صدور قبوض نجومی برق از فروردین۹۳/ هزینه برق خانه‌تکانی نوروزی چقدر است؟

http://www.bananews.ir/مصرف برق در روزهای پایانی اسفند در حالی روزانه ۲۰۰۰ مگاوات افزایش یافته که با افزایش ۲۵ درصدی قیمت و عوارض فروش برق، مشترکان خانگی در صورت عدم رعایت الگوهای مصرف برای یک خانه‌تکانی نوروزی باید ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان هزینه مصرف برق پرداخت کنند.

به گزارش بنانیوز(Bananews.ir همزمان با آغاز چراغ خاموش فاز دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، متوسط قیمت برق خانوارهای ایرانی از ابتدای اسفند ماه سال جاری افزایشی حدود ۲۵ درصدی را تجربه می‌کند به طوری که متوسط قیمت مصرف هر کیلووات ساعت برق از ۴۳ به حدود ۵۴ تومان افزایش یافته است.

علاوه بر افزایش قیمت برق، با مصوبه مجلس شورای اسلامی و ابلاغ دولت تدبیر و امید، عوارض هر کیلوات ساعت برق هم از سال آینده از ۱۰ به ۱۳ تومان افزایش یافته است به عبارت دیگر مشترکان خانگی باید به ازای مصرف هر کیلوات ساعت برق حدود ۶۷ تا ۶۸ تومان پرداخت کنند که باید یک هزینه مالیات بر ارزش افزوده را هم به آن اضافه کرد.

 

از این رو با به پایان رسیدن تعطیلات نوروز و روزهای پایانی فروردین ماه سال ۹۳ به تدریج سر و کله قبوض نجومی برق هم پیدا می‌شود و مشترکان خانگی باید از هم اکنون بخشی از یارانه‌های نقدی خود را برای پرداخت صورتحساب های برقی به دولت کنار بگذارند.

در این بین با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال در اکثر خانه های ایرانی سنت " خانه تکانی" شب عید هم کلید خورده است که این احیای این سنتی باستانی برای خانوارهای ایرانی افزایش قابل توجه بار مالی قبوض آب و برق را به همراه دارد.

در حال حاضر متوسط مصرف برق یک خانواده کوچک ایرانی در فصول سرد سال حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ کیلووات به ازای هر ماه است که برآوردهای انجام گرفته نشان می‌دهد که متوسط مصرف برق کشور در روزهای پایانی سال و با آغاز خانه تکانی منازل با افزایش قابل توجه‌ای روبرو می‌شود.

این در حالی است که آمارهای رسمی وزارت نیرو حاکی از آن است که متوسط مصرف برق ایران از اواسط اسفند ماه سال جاری و همزمان با آغاز خانه تکانی منازل بین ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ مگاوات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش و به بیش از ۳۲ هزار مگاوات رسیده است.

هزینه برق خانه تکانی نوروزی چقدر است؟

 در روزهای پایانی سال همواره ماشین لباسشویی، ظرف‌شویی، جاروبرقی و اتو از پرطرفدارترین لوازم خانگی در منازل هستند که مشترکان برق و به ویژه خانم‌ها در روزهای پایانی سال استفاده حداکثری از این چهار وسلیه برقی را در دستور کار قرار می دهند.

در شرایط فعلی متوسط مصرف برق یک ماشین لباس شوئی استاندارد و با رتبه انرژی A در ایران حدود ۲٫۵ کیلووات در ساعت است همچنین متوسط مصرف برق یک ماشین ظرف شوئی حدود دو کیلوات ساعت، جاروبرقی حدود یک کیلوات ساعت و اتو حدود یک کیلوات ساعت برق در ساعت است.

بنابراین در صورت استفاده در مجموع ۵۰ ساعت از این وسایل برقی برای احیای سنت خانه تکانی و عدم رعایت الگوهای مصرف برق به ویزه در ساعات پیک حدود ۹۰ تا ۱۰۰ کیلووات ساعت به مصرف برق مشترکان خانگی اضافه می کند.

از این رو یک مشترک خانگی برای فروردین ماه سال آینده باید فقط برای استفاده بیش از حد از وسایل برقی به ویژه در ایام خانه تکانی روزهای پایانی اسفند دست کم بین هفت تا ۱۰ هزار تومان پرداخت کند که با احتساب مصرف ۲۰۰ تا ۲۵۰ کیلوات ساعت برق به دلیل استفاده از یخچال، فریزر، رایانه، لامپ‌های روشنائی، تلویزیون و سایر وسایل خانگی فقط برای یک دوره ۴۵ روزه بین ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان هزینه مصرف برق پرداخت کند.

از این رو استفاده از لوازم خانگی با رتبه انرژی A، خاموش کردن لوازم خانگی برقی پر مصرف در ساعت پیک مصرف، عدم استفده همزمان چندین وسلیه برقی، استفاده از آب سرد در ماشین لباس شوئی، تخلیه به موقع کیسه زباله جارو برقی، برفک زدایی یخچال و فریزر، پرهیز از باز و بسته کردن بیهوده درب یخچال یا فریزر، استفاده از لامپ کم مصرف و حتی امکان خاموش کردن لامپ‌ها در ساعات روز می‌توان ۲۵ تا ۳۰ درصد در مصرف برق صرفه‌جویی کرد.

مهر

    نظرات