خبرهای وزیر راه از آزادراه تهران - شمال

خبرهای وزیر راه از آزادراه تهران - شمال

http://www.bananews.ir/وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: مباحث فنی، مالی و حقوقی آزادراه تهران – شمال در حال بررسی است و گزارشاتی تهیه شده اما تا زمانی که نتایج نهایی اعلام نشود هیچ وعده‌ای اعلام نمی‌کنیم.

به گزارش بنانیوز(Bananews.irعباس آخوندی در حاشیه نشست کمیسیون ایمنی راه‌های کشور درباره " از دستور کار خارج شدن آزادراه تهران – شمال" اظهار کرد: مباحث مرتبط با این آزادراه در حال پیگیری است و دربازدیدی که بنده از محور هراز در ایام نوروز داشتم در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر آخرین اخبار از وضعیت آزادراه اعلام کردم که " در حال حاضر و در حین بازدید از محور هراز، اولویت ما این محور است و موضوعات مرتبط با آزادراه تهران - شمال را همچنان ترغیب می‌کنیم".

 

به گفته وی محور هراز می‌تواند ظرف دو به سال به نتیجه برسد و محور فیروزکوه نیز می‌تواند ظرف سال جاری به نتیجه برسد.

در بخش مسکن و هدفمندی‌ یارانه‌ها موضوع روشنی پیش‌بینی نشده است
وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که فعلا در بخش مسکن و در بحث هدفمندی‌ یارانه‌ها موضوع روشنی پیش‌بینی نشده است، اظهار کرد: در حوزه حمل و نقل تمام علاقه‌مندی ما در مرحله دوم هدفمندی‌ یارانه‌ها کاهش مصرف گازوئیل است که این کار را از دو طریق انجام می‌دهیم.

آخوندی افزود: افزایش سهم ریل در حمل و نقل مسافری و باری و نوسازی ناوگان جاده‌ای از مهمترین برنامه‌هایی است که در این راستا دنبال می‌کنیم و برنامه‌هایی در این زمینه تهیه کرده و به دولت ارائه می‌کنیم. همچنین آیین‌نامه‌هایی در حال تهیه است.

وی گفت:‌ در بودجه ۹۳ رقمی از بودجه وزارت نفت در جهت بهینه‌سازی مصرف انرژی در نظر گرفته شده که اگر هر بخشی بتواند مصرف انرژی را کاهش دهد بخشی از مابه‌التفاوت آن در اختیار آن بخش قرار می‌گیرد و ما نیز در این راستا برنامه‌هایی داریم.

وزیر راه و شهرسازی گفت:‌ مطالعاتی را با بانک جهانی در رابطه با افزایش ایمنی راه‌ها داشتیم که بتوانیم با استانداردهای بین‌المللی افزایش ایمنی راه‌ها را مجددا در دستور کار قرار دهیم و این موضوع یکی از مباحث مهمی بود که در جلسه امروز کمیسیون ایمنی راه‌ها مطرح شد و موضوع دیگر مورد بحث در این جلسه تشکیل کمیسیون فرهنگی اجتماعی ایمنی راه بود.

اقدامات راهداری در نوروز امسال
آخوندی با بیان این‌که امسال سامانه‌ای برای دریافت اطلاعات از وضعیت جاده‌ها با شماره ۱۴۱ ایجاد کردیم، گفت: این سامانه به صورت گویا و اپراتوری پاسخگوی مشکلات شهروندان بود و ۳۸۹ هزار ثبت تماس داشتیم و ۲۵ هزار نفر نیز با اپراتور این سامانه مشکلات خود را مطرح کردند.

وی با بیان این‌که ۲۶ هزار کیلومتر از راه‌های اصلی تا قبل از ایام نوروز مورد بازدید قرار گرفت، افزود: اقدامات مهمی را در راستای افزایش ایمنی جاده‌ها از بهمن و اسفند گذشته آغاز کردیم و حدود ۱۶۰ میلیارد تومان نیز در دو ماه پایانی پارسال در جهت افزایش ایمنی راه‌ها اختصاص یافت که البته قبول دارم همچنان با سطح استانداردها فاصله داریم ولی در هر صورت محدودیت‌های بودجه‌ای را نیز در این زمینه باید در نظر گرفت.

وزیر راه و شهرسازی گفت: ۱۲ هزار و ۴۰۰ راهدار در تمام نوروز به مردم خدمت‌رسانی کردند و ۱۱۰۰ اکیپ راهداری و ۱۶۵۰ گشت راهداری فعال داشتیم و ۱۷۰۰ اکیپ امدادی و تعمیراتی نیز به مردم خدمت رسانی کردند.

آخوندی با بیان این‌که حضور راهداران در نوروز ۹۳ کاملا در جاده‌ها نمایان بود، اظهار کرد: یکی از موضوعات بسیار مهمی که انجام دادیم و پیگیری کردیم بحث کنترل و مدیریت سرعت در جاده‌هاست و ۲۶۰ دوربین راهداری امسال به مرکز پلیس متصل شدند تا پلیس بتواند تخلفات را مورد توجه قرار دهد.

اولویت‌های بخش حمل و نقل در سال جاری
وی تاکید کرد: امسال تلاش می‌کنیم که تعداد دوربین‌ها را در جاده‌ها افزایش دهیم و در جلسه بعدی کمیسیون ایمنی راه‌ها تعداد این دوربین‌ها را اعلام خواهیم کرد.

وزیر راه و شهرسازی گشت نامحسوس در جاده‌ها و شناسایی رفتارهای پرخطر را از دیگر اولویت‌های حوزه حمل و نقلی در سال ۹۳ برشمرد و بر افزایش مجتمع‌های خدماتی - رفاهی در سال جاری تاکید کرد.

وی اظهار کرد: اوج تردد در ایام نوروز در ساعات ۵ تا ۷ بعدازظهر بود و بیشترین راه‌های پرتردد شامل تهران – کرج و بالعکس، کرج- قزوین و بالعکس، قم – تهران و تهران – پردیس بود.

آخوندی با بیان این‌که علیرغم این که امسال از نظر شرایط جوی نوروز ویژه‌ای داشتیم، گفت: با این وجود تمام ارگان‌های مرتبط با جاده‌ها و ایمنی راه‌ها نهایت تلاششان را انجام دادند و به مسافران خدمت‌رسانی کردند.

وی ادامه داد: یک سامانه پیام کوتاهی را طراحی کردیم که این موضوع نیز در ایام نوروز اجرایی شد و از تمام شرکت‌های حمل و نقلی خواستیم تا این سامانه را روی بلیت‌های خود درج کنند تا هر راننده‌ای که رفتار پرخطری داشته باشد این موضوع به سرعت اطلاع‌رسانی داده شود و اقدامات لازم در این زمینه صورت گیرد.

علاقه‌ای به ارائه اخبار و آمار عحیب و قریب یا دروغ ندارم
وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این‌که هیچ وقت علاقه‌ای به ارائه اخبار و آمار عحیب و قریب یا دروغ نداشتم، گفت: هر سخنی که گفته می‌شود باید در چارچوب قانون و صحیح باشد و تا به حال نیز تلاش کردم در بیان مطالب دقت لازم را داشته باشم و وعده‌های بی مورد ندهیم.

آخوندی در پاسخ به وعده سال ۹۳ وزیر راه و شهرسازی که در خواست یکی از خبرنگاران بود، گفت: امروز هم نمی‌خواهم وعده بی‌مورد در ابتدای سال به مردم بدهم و اولویت من صحبت از روی صداقت و راستگویی است.

ایجاد دسترسی آزاد به اطلاعات تا تابستان
وی افزود: در ایران سیستم دولتی داریم که همه از این سیستم خواسته‌های مختلفی دارند و این درحالی است که توسعه محصول جامعه و همه آحاد جامعه است و تلاش شخصی من این بوده که به مسائل کیفی بپردازم و مهمترین بحث من افزایش رفاه و حقوق شهروندی است و اولین حقی که شهروندان دارند حق دسترسی آزاد اطلاعات است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: از جمله برنامه‌هایی که در سال ۹۳ دارم بحث مدیریت ارتباط با شهروندان است و سامانه‌هایی را تنظیم می‌کنیم که همه بتوانند با وزارتخانه ارتباط مستقیم برقرار کنند و تعهد ما نیز در حد بودجه و قوانین است.

آخوندی ادامه داد: تنظیم سیستم دسترسی آزاد به اطلاعات بسیار مهم است که این موضوع را به شدت پیگیری می‌کنیم و امیدواریم در سه ماهه ابتدای سال بتوانیم دسترسی آزاد به اطلاعات را در وزارتخانه فراهم کنیم.

وی با بیان این‌که در طرح نوروزی اقدامات بسیار مهمی را از ابتدای بهمن ماه آغاز کردیم، گفت: کلیه دستگاه‌های ذیربط در این رابطه همکاری و هماهنگی داشتند وسعی شد که ارتباط گسترده‌ای با یکدیگر داشته باشند.

وی افزود: به دنبال آن بودیم که تا حد ممکن وسایل نقلیه عمومی از بازار سیاه خارج شوند لذا فروش اینترنتی را در همه حوزه‌ها و از جمله حمل و نقل جاده‌ای و راه‌آهن شاهد بودیم.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر همکاری خوب بین مردم و تمام عوامل دولت در ایام نوروز گفت: میانگین سرعت حدود چهار کیلومتر کاهش داشت که این کاهش در کم شدن شدت تصادفات نیز بسیار تاثیرگذار بود.

اجباری شدن GPS در وسایل نقلیه
وی از طرح اجباری شدن GPS در وسایل نقلیه خبر داد و گفت: در سال ۹۳ در برنامه داریم که بخش عمده حمل و نقل مسافر و بار را از طریق ریل انجام دهیم و حدود ۱۵ درصد در ناوگان مسافری ریلی و ۱۵ درصد در ناوگان باری ریلی افزایش داشته باشیم که این کار نیاز به سرمایه‌گذاری جدی بخش خصوصی در این زمینه دارد و ما نیز باید زمینه‌ها را آماده کنیم.

اورهال کردن موتورهای هواپیما برنامه امسال وزارت راه
آخوندی با بیان این‌که یکی از برنامه‌های مهم ما در حوزه هوایی اورهال کردن موتورهای هواپیماست، گفت: خوشبختانه مذاکرات تا به این لحظه به خوبی پیش رفته و اجازه تعمیر موتورها به صورت رسمی داده شده و برنامه‌های آن در حال اقدام است و بانک مرکزی نیز قول‌های مساعدی در جهت مباحث ارزی داده است.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این‌که بدون رسانه امکان توسعه ملی فراهم نیست، گفت: یکی از مشکلاتی که در کشور داریم دقت در بیان مطالب و تحلیل آن است و باید به این موضوع توجه داشته باشیم که هر خبر یا مطلبی که عنوان می‌شود بر مبنای واقعه‌نگری باشد و این یکی از مباحثی است که رسانه‌ها باید به آن توجه جدی داشته باشند.

 

ایسنا

    نظرات