کاهش ۲۱ درصدی صاحبخانه‌ها

کاهش ۲۱ درصدی صاحبخانه‌ها

http://www.bananews.ir/هر چند میزان خرید و فروش خانه در ماه پایانی سال نسبت به ماه‌های قبلش کمی بیشتر شد اما بیش از ۲۱ درصد (معادل ۳۲ هزار نفر) نسبت به اسفند ۹۱ کمتر خانه خریدند.

به گزارش بنانیوز(Bananews.irبا توجه به روند افزایشی قیمت مسکن در سال گذشته و شکل‌گیری حباب در قیمت‌ها بازار این بخش از اقتصاد کشور در رکود به سر برد، معاملات نیز روند کاهشی به خود گرفت؛ به‌گونه‌ای که در ماه پایانی سال ۹۲ هم این روند حفظ شد و میزان معاملات مسکن در این ماه نسبت به اسفند‌۹۱ بیش از ۲۶ هزار مورد کاهش یافت.

بر اساس آمار موجود از معاملات مسکن، از ۱۷۸ هزار قرار‌داد منعقد شده در این بخش در اسفند ماه بیش از ۱۱۵ هزار مورد مربوط به خرید و فروش‌ خانه بوده است که به تبع روند کاهشی معاملات، میزان خرید و فروش‌ها نیز نسبت به مدت مشابه سال ماقبلش بیش از ۳۲ هزار مورد کاهش یافته است.

همچنین از ۱۷۸ هزار معامله انجام شده در اسفند پارسال بیش از ۵۳ هزار قرار‌داد مربوط به استان تهران بوده است.

بر اساس آمار کمیسیون تخصصی املاک ایران در اسفند‌ ۹۲ ساکنان استان تهران بیش از ۲۸ هزار مورد خرید و فروش مسکن داشته‌اند که تابع روند کاهشی معاملات در کل کشور بوده است؛ به‌گونه‌ای که ماه پایانی سال گذشته تهرانی‌ها ۵۳۰۰ مورد کمتر خانه خریدند.

البته هر چند میزان معاملات مسکن در اسفند‌ نسبت به اسفند ۹۱ کاهش چشمگیری داشته است اما با توجه به آمار موجود در معاملات مسکن میزان معاملات و رونق بازار در این ماه نسبت به دی و بهمن‌ حدود ۷۰۰۰ مورد بیشتر شده است که البته پیش‌بینی کارشناسان و مشاوران املاک نیز بود و اکنون آمار معاملات موید محقق شدن پیش‌بینی رونق بازار مسکن در ماه پایانی سال ۹۲ نسبت به ماه‌های قبلش است.

 

ایسنا

    نظرات