ساخت ۴۰۰ هزار مسکن مهر با پیشرفت فیزیکی ۷۲ درصدی

ساخت ۴۰۰ هزار مسکن مهر با پیشرفت فیزیکی ۷۲ درصدی

http://www.bananews.ir/وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: بیش از ۴۰۰ هزار واحد مسکن مهر در شهرهای جدید با پیشرفت فیزیکی ۷۲ درصد در حال اجراست.

به گزارش بنانیوز(Bananews.irعباس آخوندی در گردهمایی مدیران عامل شهرهای جدید تصریح کرد: در حال حاضر بیش از ۴۰۰ هزار واحد مسکن مهر از مجموع دو میلیون واحد مسکن مهر شهری کشور در شهرهای جدید با پیشرفت فیزیکی ۷۲ درصد در دست اجراست که این واحدها از محل تسهیلات بانکی وآورده متقاضیان احداث و تکمیل می شوند.

وی اعلام کرد: بر اساس برآوردهای انجام شده میزان تسهیلات پیش بینی شده برای عملیات ساختمانی و آماده سازی این واحد بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد تومان است که تاکنون حدود ۷۵۰۰ میلیارد تومان از طریق سیستم بانکی به پیمانکاران پرداخت شده است.

 

آخوندی گفت: در سال ۹۳ هدف گذاری شده تا ۹۰ درصد پروژه مسکن مهر در شهرهای جدید به بهر برداری برسد و بقیه در اوایل سال ۹۴ انجام خواهد شد که در این زمینه لازم است متقاضیان آورده خود را بپردازند.

لزوم دمیدن روح در کالبد شهرهای جدید
به گفته وی شهرهای جدید بیشتر با اراده دولت با سازمان اجتماعی ضعیف شکل گرفته است و آنچه می تواند به شهرهای جدید موقعیت ممتازی بدهد ظرفیت کیفیت زندگی برتر در این شهرها است.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: اگر قرار باشد در فضایی معادل کلانشهرها به صورت فشرده در شهرهای جدید زندگی کنیم؛ طی کردن مسافت ۳۰ کیلومتری برای این منظور معنی ندارد و رنج سفر باید بهره‌ای داشته باشد.

وی یادآور شد: در سال‌های گذشته نیز بر این اعتقاد بودم که ساکنان شهرهای جدید باید احساس مطبوعی نسبت به زندگی در شهر مادر داشته باشند. در حال حاضر به خاطر مسکن مهر در برخی نقاط شهرهای جدید، امکان ایجاد کیفیت زندگی برتر گرفته شد اما می توان در نقاط دیگر این موضوع را دنبال کرد.

آخوندی با اشاره به اینکه بخشی از کیفیت زندگی برتر مربوط به محیط زیست، سازمان اجتماعی، نوع ارتباط اجتماعی و مواردی اینچنینی است که همچون دمیدن روح در کالبد شهر جدید است، اظهار کرد: باید شاخص‌های مشخصی برای تعیین کیفیت زندگی در شهرهای جدید تدوین و زندگی در شهرهای جدید را با این شاخص‌ها معرفی کنیم.

ساخت شهر، کالبدی در یک بیابان نیست
وزیر راه و شهرسازی گفت: تنوع اجتماعی موضوع مهمی است که اگر ما به آن بی توجه باشیم؛ شهری آبستن هزاران حوادث به شهروندان دیگر تحویل خواهیم داد و جامعه‌شناسان که بر این موضوع واقفند تاکید دارند که چنین شهرهایی در آینده آسیب پذیر خواهند بود.

وی با اشاره به مفهوم عدالت به معنی قراردادن هر چیز سرجای خودش اظهار کرد: در سازمان اجتماعی ایجاد مدل‌های همسایگی که منجر به عمل اجتماعی مشترک می‌شوند، باید در شهرهای جدید شکل بگیرد.

آخوندی با تاکید بر اینکه عمل کردن به موضوعاتی اینچنینی در خصوص مسائل اجتماعی شهرها بر خلاف سخن گفتن در مورد آنها بسیار سخت است، اضافه کرد: جامعه بر خلاف دولت ظرفیت بی کرانی دارد و جانشینی دولت به جای جامعه راهبرد غلطی است و این موضوع نه تنها در فرهنگ ما مورد تایید نیست بلکه در گفتمان حضرت امام خمینی (ره) و در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری این موضوع نیز دیده نمی‌شود و در کشورهای سوسیالیستی نیز سال‌هاست شکست خورده است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: ساخت شهر کالبدی در یک بیابان نیست و نباید حرفهای کلی زد بلکه باید برای هر محله و شهر مدلی ارائه کرد و مدیران با توجه به پیگیری مسایل اجرایی باید دستیارانی داشته باشند که دغدغه آن مسائل اجتماعی شهرهای جدید باشد.

لزوم ایجاد حس‌تعالی بخشی، همبستگی اجتماعی در شهرهای جدید
وی با اشاره به اینکه با ذکر نام هر شهر، هویت و تصویری از آن شهر در ذهن ما شکل می‌گیرد، گفت: باید تلاش کنیم تصویری برتر از شهرهای جدید در ذهن مردم شکل بگیرد و انجام اقدامات فراگیر اجتماعی از جمله اجتماعات چند هزار نفری می تواند در این زمینه مفید باشد.

آخوندی افزود: باید اقدامات اجتماعی حس‌تعالی بخشی، همبستگی اجتماعی و حس جمعی را در ساکنان شهرهای جدید ایجاد کند و تلاش کشورها برای برگزاری بازیهای المپیک به خاطر آثار همبستگی و هویتی آن از جمله نمونه‌ های کارهای عملیاتی در این زمینه است.

وی بیان داشت: در حال حاضر سکونت نسبت به خدمات در شهرهای جدید سبقت گرفته است و ما باید علاوه بر ارائه خدمات مطلوب به مرحله بعد فکر کنیم و باید قبل از تکمیل شهر به هویت آن فکر کنیم زیرا که با شگل گیری هویت شهری بالا بردن جایگاه آن کاری سخت است.

وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: بحث حمل و نقل در شهرهای جدید خیل مهم است و از مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید درخواست کرده‌ام از موقعیت به وجود آمده با ادغام دو وزارتخانه راه و ترابری سابق با مسکن و شهرسازی سکونت‌گاه‌ها، از طریق راهی ایمن به یکدیگر پیوند بخورد و حمل ونقل برون شهری و دورن شهری با یکدیگر متبط شوند.

آخوندی پیشنهاد داد: آمار و ارقام قابل تحقق با توجه به بودجه ۱۳۹۳ به اطلاع مردم رسانده شود و مقدار مورد نیاز نیز توضیح داده شود.

وی افزود: در شهرهای جدید دو نوع کنترل شامل برنامه‌های شهرهای جدید و طرح‌های اجرایی داریم که مدیران عامل شهرهای جدید در دو زمینه نیز باید فعالیت داشته باشند.

مکان یابی نسل نو شهرهای جدید
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه باید به مسکن به عنوان موضوعی اجتماعی نگاه شود، یادآور شد: پس انداز، انبوه سازی، صنعتی سازی، راهکار کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌ها و غیره از مباحثی است که جامعه باید آن را انجام دهد و مسائل مسکن موضوعی اجتماعی است. همچنین در ارائه خدمات زیربنایی بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و سازمان بورس باید درگیر شوند و وزارت راه وشهرسازی تنها با ابزار زمین نمی ‌تواند به تمام این مسائل ورود پیدا کند.

وی اعلام کرد: نیاز اعتباری به اجرای طرح های رو بنایی چون مدرسه ، فضای بهداشتی و درمانی ،مساجد، فضای ورزشی و سایر طرهای روبنایی شهرهای جدید نیاز به بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار باشد که باید از طریق دستگاه های اجرایی ذیر بط و منابعی که از طریق شرکت شهرهای جدید به ویژه از طریق فروش زمین با استفاده از روش تهاترو طرحهای مشارکتی به انجام برسد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: شهرهای جدید باید به شیوه مستقیم و غیر مستقیم و از طریق تهاتر و مشارکت به ساخت ۴۲۰ مدرسه، ۸۱ مسجد ، ۱۷ پاسگاه، ۵۲ فضای بهداشتی – درمانی و۸۴۰ طرح از جمله ورزشگاه ، آتش نشانی ، پارک و... مبادرت کند.

آخوندی ادامه داد: با حضور معاون اول رئیس جمهور، شورای هماهنگی مسکن یک نوبت برگزار شده است و به زودی جلسات دوم آن نیز برگزار خواهد شد که در این جلسات به موضوع مسکن با مشارکت دیگر وزارتخانه‌ها پرداخته می‌شود.

وی اظهار کرد: در زمینه توجه به فناوری‌های نوین مرکز تحقیقات مطالعاتی را انجام داده است و باید در کارگاه‌های آموزشی اصول استفاده از فناوری‌های نوین آموزش داده شود.

 

ایسنا

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ورود به نسل جدید شهرهای جدید اظهار امیدواری کرد که در سال ۹۳ مکان یابی نسل نو شهرهای جدید در برنامه قرار گیرد و نسبت به صدور مجوز برای شهرک‌های توریستی ، سلامت ، پژوهشی و مسکونی با هماهنگی و اخذ مجوز از شورای عالی و معماری شهرسازی ایران اقدام شود.

    نظرات