جزئیات ۳ افزایش قیمت گاز خانگی/ کف بار مالی قبوض ۲۰ هزار تومان است

جزئیات ۳ افزایش قیمت گاز خانگی/ کف بار مالی قبوض ۲۰ هزار تومان است

http://www.bananews.ir/شرکت ملی گاز ایران با تشریح جزئیات سه افزایش جدید بار مالی قبوض گاز خانگی از ابتدای فروردین ماه شامل افزایش تعرفه، عوارض و مالیات ارزش افزوده، اعلام کرد: کف بار مالی قبوض گاز برای مشترکان کم مصرف در مناطق سردسیر ۲۰ هزار تومان خواهد بود.
به گزارش بنانیوز(Bananews.ir مجید بوجارزاده در تشریح جزئیات اصلاح قیمت گاز و نحوه محاسبه گازبهای بخش خانگی گفت: همزمان با آغاز اصلاح قیمت حامل‌های انرژی در چارچوب قانون هدفمندی یارانه‌ها، بر اساس قانون بودجه سال ۹۳، مقرر شده است، در بخش خانگی علاوه بر نرخ‌های موجود، به صورت متوسط ۱۴۰ ریال به ازای هر متر مکعب دریافت و عوارض دریافتی از مشترکین نیز با افزوده شدن ۳۰ ریال، به ۱۳۰ ریال تغییر یابد.

وی، افزود: به عنوان نمونه هزینه گاز مصرفی فصل سرد برای اقلیم ۱ که شامل استانهای سردسیر کشور می شود در پله اول با مصرف (تا ۳۰۰) متر مکعب، به ازای هر متر مکعب ۴۴ تومان گازبها به علاوه ۱۳ تومان عوارض برای هر مترمکعب و ۳۱۰۰ تومان ۰۸/۰ ارزش افزوده و آبونمان که برای همه مشترکین ثابت است، حدود ۲۰ هزار تومان و برای ماههای گرم گازبها به علاوه ۱۳ تومان عوارض و همچنین ارزش افزوده و آبونمان حدود ۷ هزار تومان خواهد شد.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه حداکثر متوسط قیمت گاز طبیعی در بخش خانگی طی ماه های سرد سال به ازای هر متر مکعب ۱۸۰ تومان و حداکثر متوسط قیمت در ماه های گرم سال ۱۵۰ تومان به ازای هر مترمکعب است.

بوجارزاده یادآور شد: محاسبه قیمت گاز برای اقلیم های ۱ و ۲ (خیلی سرد و سرد) از اول آبان هر سال، لغایت ۳۱ فروردین ماه سال بعد و برای اقلیم های ۳ و ۴ (معتدل و گرم) از ۱۶ آبان هر سال تا ۱۵ فروردین سال بعد محسوب شده و تعرفه خانگی گاز مصرفی بر این اساس محاسبه می شود.

جزئیات بیشتر از نحوه محاسبه قبوض گاز خانگی

{jathumbnail off}
http://www.bananews.ir/

 

از ابتدای فروردین ماه سال جاری با مصوبه دولت تدبیر و امید قبوض گاز خانگی ۲ افزایش قیمت را تجربه کرده است. محاسبات بار مالی قبوض با قیمت‌های جدید نشان می‌دهد اکثر مشترکان برای هر دوره باید هزینه ۴۰ تا ۶۵ هزارتومان برای مصرف گاز پرداخت کنند.

بر اساس محاسبات انجام شده با اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها که رسما در حوزه گاز از اول فروردین ماه سال جاری ابلاغ و اجرایی شده، متوسط بار مالی قبوض مشترکان کم مصرف که در هر دوره بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ متر مکعب گاز مصرف می‌کنند به حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان افزایش می یابد که باید به آن هزینه بیمه و آبونمان هم معادل ۱۵۰۰ تومان اضافه کرد.

مطابق با آمارهای رسمی شرکت ملی گاز ایران در طول چند سال گذشته اکثر مشترکان خانگی کشور در هر دوره معادل ۴۰۰ تا ۴۵۰ مترمکعب گاز مصرف می‌کنند که با قیمت ها و عوارض جدید متوسط قیمت هر مترمکعب گاز این مشترکان ۹۷ تومان است و عملا با احتساب هزینه آبونمان این مشترکان در هر دوره باید بیش از ۴۰ هزار تومان هزینه مصرف گاز پرداخت کنند.

در این بین محاسبات انجام شده نشان می دهد بار مالی قبوض مشترکان پله اول و دوم مصرف حدود ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان، پله سوم و چهارم بین ۴۰ تا ۶۵ هزار تومان، پله پنجم و ششم بین ۱۰۰ تا ۱۴۰ هزار تومان، پله هفتم و هشتم بین ۲۰۰ تا ۲۶۰ هزار تومان، پله نهم و دهم بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان، پله یازده و دوازدهم بین ۵۰۰ تا ۵۴۰ هزار تومان خواهد بود.

با افزایش قیمت و عوارض فروش گاز به مشترکان خانگی از ابتدای سال جاری، شرکت ملی گاز برای سرشکن کردن هزینه و بار مالی قبوض گاز خانگی صدور صورت حساب‌های ۲۸ تا ۳۰ روزه را در دستور کار قرار داده است.

 

مهر

    نظرات