کاهش ۲۳ درصدی صاحبخانه‌ها

کاهش ۲۳ درصدی صاحبخانه‌ها

http://www.bananews.ir/با توجه به فراگیر شدن رکود در بازار مسکن در سال گذشته، روند خرید و فروش خانه کاهش یافت و ۳۳۶ هزار نفر معادل ۲۳ درصد کمتر از سال ۹۱ خانه خریدند.

به گزارش بنانیوز(Bananews.irمیزان قراردادهای منعقد شده در سال‌های ۹۱ و ۹۲ نشان‌دهنده این است که در سال گذشته معاملات مسکن نسبت به سال ۹۱ کاهش یافته است چراکه در سال ۹۱ حدود دو میلیون و ۱۳۰ هزار قرارداد مسکنی منعقد شده که این میزان در سال گذشته با کاهش ۱۲ درصدی به یک میلیون و ۸۷۰ هزار مورد رسیده است.

در سال ۹۱ از دو میلیون و ۱۳۰ هزار قرارداد مسکنی بیش از یک میلیون و ۴۵۷ هزار مورد معادل ۶۸ درصد قراردادها مربوط به معاملات خرید و فروش خانه بوده است در صورتیکه سال گذشته یک میلیون و ۱۲۱ هزار معامله در زمینه خرید و فروش مسکن انجام شد که ۶۰ درصد کل قراردادهای مسکنی بوده است.

بر این اساس در پی روند کاهشی ۱۲ درصدی معاملات مسکن، معاملات خرید و فروش خانه هم در سال گذشته روند کاهشی داشته است به طوریکه سال گذشته ۳۳۶ هزار نفر (معادل ۲۳ درصد) کمتر از سال ۹۱ صاحبخانه شده‌اند.

طبق آمار کمیسیون تخصصی املاک کشوری فروردین پارسال کمترین میزان خرید و فروش خانه صورت گرفت اما اردیبهشت رکورد خرید و فروش خانه شکسته شد و با بیش از ۱۳۸ هزار معامله به اوج خود رسید به گونه‌ای که تعداد صاحبخانه‌ها در ماه‌های پس از آن به تعداد صاحبخانه‌ها در اریبهشت ماه نرسید.

در فصل بهار پارسال بیش از ۳۱۷ هزار خانه، در فصل تابستان ۲۵۷ هزار خانه، در فصل پاییز ۱۵۵ هزار و در فصل زمستان ۱۴۹ هزار خانه خرید و فروش شده که فصل بهار بیشترین و فصل پاییز کمترین میزان خرید و فروش‌ها را به خود اختصاص داده است.

در صورتیکه در اکثر موارد فصل تابستان بیشترین میزان خرید و فروش خانه را به خود اختصاص می دهد اما تابستان سال گذشته که همزمان با آغاز فعالیت دولت جدید بود بازار مسکن در آرامش به سر برد چراکه اکثر متقاضیان و دست‌اندرکاران این بخش منتظر مشخص شدن سیاست‌های دولت جدید در بخش مسکن بودند. همچنین حباب قیمتی در این بخش روبه شکل‌گری بود که باعث شد متقاضیان موقتا از خرید و فروش دست نگه دارند.

بررسی آمارها بیانگر این است که رونق معاملات مسکن در سال گذشته با شروع تابستان که فصل رونق در این بخش است به دلایل مختلفی نسبت به سال ۹۱ و حتی نسبت به ماه‌های ماقبل خود روند کاهشی در پیش گرفته تا اینکه در بهمن و اسفند اوضاع معاملات و خرید و فروش‌ها کمی بهبود یافته است.

 

ایسنا

    نظرات