علت کاهش خرید خانه و افزایش اجاره‌نشینی

علت کاهش خرید خانه و افزایش اجاره‌نشینی

http://www.bananews.ir/از سال ۹۱ قیمت خانه با جهش و پس از آن با رکود مواجه شد و سرمایه‌گذاران نیز سرمایه‌های خود را از بازار مسکن بیرون کشیدند و از سوی دیگر به دلیل بالا بودن قیمت خانه و کاهش قدرت خرید مردم، تقاضا برای اجاره مسکن بالا رفته است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)مصطفی قلی‌خسروی - سرپرست کمیسیون تخصصی املاک - درباره علت کاهش خرید خانه و افزایش اجاره‌نشینی در سال گذشته اظهار کرد: در سال ۹۱ با جهش قیمتی بالا در بازار مسکن روبرو بودیم و پس از سال ۹۱ به رکود رسیدیم که سرمایه‌داران ترجیح دادند سرمایه‌های خود را در بازار بورس سرمایه‌گذاری کنند و سرمایه‌هایشان را از بازار مسکن بیرون کشیدند.

 

وی افزود: این عامل به ضرر مشاوران املاک است و سعی کردیم جلوی جهش قیمت‌ها را بگیریم چون به این ترتیب خرید و فروش در بازار کم می‌شود و این عامل مشاوران املاک را هم متضرر می‌کند.

سرپرست کمیسیون تخصصی املاک خاطرنشان کرد: به طور کلی روند داخل و خارج شدن سرمایه در بازار از سال ۸۶ به همین روال پیش رفته است؛ به طوری که سال ۸۶ هم که شاخص بورس سقوط کرد و سرمایه‌داران سرمایه‌های خود را به بازار مسکن وارد کردند.

قلی‌خسروی با بیان این‌که همه شاخص‌های آماری نشان دهنده این است که مردم قدرت خرید کمی دارند، تصریح کرد: به دلیل بالا بودن قیمت خانه و کاهش قدرت خرید مردم، تقاضا برای اجاره مسکن بالا رفته است.

بررسی‌های آماری حاکی از این است که در سال گذشته معاملات مسکن بیش از ۱۲ درصد نسبت به سال ۹۱ کاهش داشته که به تبع آن قراردادهای پیش‌خرید خانه هم ۲۸ درصد کمتر شده است.

به طور کلی سال گذشته یک میلیون و ۸۷۰ هزار معامله مسکن انجام شده که از این میزان ۶۶ هزار و ۵۶۰ مورد آن مربوط به قراردادهای پیش خرید خانه بوده است.

همچنین میزان معاملات بیانگر این است که فراگیر شدن رکود بازار مسکن در سال گذشته باعث کاهش خرید و فروش خانه شده به طوری که پارسال ۲۳ درصد نسبت به سال ۹۱ کمتر صاحبخانه شدند.

طبق آمار معاملات مسکن با توجه به رکود بازار مسکن و روند کاهشی خرید خانه در سال گذشته، میزان اجاره‌نشینی نیز ۱۵ درصد افزایش یافته است و بیش از یک سوم مستاجران کشور در استان تهران هستند.

همچنین سال گذشته ۳۵ درصد از کل معاملات مسکن مربوط به اجاره‌نامه‌ها بوده است.

 

ایسنا

    نظرات