انعقاد تفاهم نامه شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران و سازمان بسیج سازندگی کشور

انعقاد تفاهم نامه شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران و سازمان بسیج سازندگی کشور

http://www.bananews.ir/تفاهم نامه همکاری مشترک شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران و سازمان بسیج سازندگی کشور منعقد گردید.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)، به منظور اجرائی کردن مفاد سیاست های کلی ابلاغی اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری(مدظله العالی)در مورخ۳۰/۱۱/ ۱۳۹۲و سیاست‌های ابلاغی مورخ ۲۹/۱۱/۱۳۸۹در امور"شهرسازی" و" مسکن" در زمینه احیای بافت های فرسوده شهری و روستایی از طریق روش های کارآمد؛ جلوگیری از گسترش حاشیه نشینی در شهرها و ساماندهی بافت‌های حاشیه ای و نامناسب موجود ، ؛ سند ملی توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی تفاهم نامه همکاری مشترک در زمینه برنامه های بازآفرینی پایدار محدوده ها و محلات هدف بهسازی و نوسازی شهرهای کشور فی ما بین شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران و سازمان بسیج سازندگی کشور به امضاء رسید.

 

براساس این گزارش هدف این تفاهم نامه بهره گیری از ظرفیت ها و توانمندی های اجرایی،مدیریتی، علمی،پژوهشی،آموزشی طرفین به منظور ایجاد زمینه مشارکت، تعاون و همکاری افراد داوطلب و نیکوکار مؤسسات خیریه برای کمک به اقشار نیازمند جامعه،استمرار ارزش ها؛فرهنگ و تفکر بسیجی و جهادی در میدان کار و تلاش در جهت بهسازی شهری برای محرومیت زدایی و اجرای طرح ها و برنامه های بازآفرینی پایدار محدوده ها و محلات هدف بهسازی و نوسازی شهرهای کشور است.

ایزدی معاون وزیر راه و شهر سازی و مدیر عامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران در این رابطه اظهار داشت: براساس این تفاهم نامه،بسترها و زمینه های اجرای پروژه‎های محرومیت‎زدایی به منظور زدودن چهره فقر از سکونتگاههای غیر رسمی و بافت های فرسوده شهرهای کشور و کمک به ایجاد زمینه آموزش و اشتغال و خودکفایی اقتصادی نیازمندان به خصوص جوانان ، توانمندسازی خانواده‌ها و همچنین غنی‎سازی اوقات فراغت گروه های ساکن با استفاده از ظرفیت های موجود در راستای ارتقای سطح آگاهی های فرهنگی و اجتماعی و... ساکنان این سکونتگاه ها فراهم می شود.

وی در ادامه توضیح داد: گستره همکاری این تفاهم نامه در سکونتگاه های غیررسمی و بافت های فرسوده شهرهای سراسر کشورکه دارای طرح ها و برنامه های مصوب می باشند، تعیین گردیده و براساس این تفاهم نامه ، تسری دادن عرصه های فعالیّت بسیج سازندگی و اقدامات عمرانی اردوهای جهادی،خدمات رسانی است.

وی در ادامه تصریح کرد: ، بهسازی و نوسازی مدارس، بهداشت وسلامت، آموزش فنی و حرفه ای، فرهنگی، امدادی ، حلقه های صالحین ،کمک به شناسایی و معرفی نیروهای متخصص بسیجی در رشته‌های مختلف و مورد نیاز برای ارائه خدمات مرتبط به جامعه هدف (در بافت های فرسوده وسکونتگاه های غیر رسمی)،کمک به جلب مشارکت و کمک‌های مردمی در مناسبت‌های مختلف، شناسایی افراد نیکوکار و خیّر و جلب مشارکت سایر سازمان‌ها و نهادهای مردمی و معرفی آنها به شرکت مادر در راستای راه‌اندازی موسسات خیریه‌ای، خدماتی، آموزشی ، از دیگر اهداف این تفاهم نامه به شمار میر ود.

ایزدی در ادامه یاد آور شد: همکاری در احداث، تعمیر، مرمت و بازسازی مسکن نیازمندان،مدارس،مساجد،پایگاه های بسیج،سوله ها و مکانهای ورزشی و ... با جلب مشارکت و تعامل با سایر سازمان‌ها ،کمک به آموزش های فنی و حرفه ای مورد نیاز ، کمک به تقویت بنیه علمی دانش آموزان برای ورود به دانشگاه و عرصه های علمی بالاتر گروههای سنی هدف ساکن ،کمک به فراهم نمودن زمینه استفاده از ظرفیت های دستگاه ها و سازمان های همکار(دفتر توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری،از جمله این اهداف به شمار می رود.

وی خاطر نشان کرد: وزرات کار- رفاه و تعاون اجتماعی، کمیته امداد حضرت امام خمینی(ره)، سازمان نوسازی و تجهیز مدارس، سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، وزرات بهداشت- درمان و آموزش پزشکی، وزرات کشور و...) برای اجرای برنامه های مشترک خدمات رسانی در سکونتگاه های غیررسمی و بافتهای فرسوده شهرهای کشور،فعال سازی و بهره گیری از ظرفیت های اقشار تخصصی بسیج از قبیل بسیج مهندسین عمران، سازمان بسیج دانشجویی ، بسیج جامعه زنان، بسیج دانش آموزی، بسیج فرهنگیان، جامعه پزشکی و... برای خدمات رسانی به هدف برنامه های احیاء ،بهسازی ونوسازی شهری(سکونتگاههای غیررسمی و بافتهای فرسوده) توسط سازمان بسیج سازندگی کشور انجام خواهد شد .

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران با اشاره به نقش بسیج در عرصه های سازندگی و محرومیت زدایی،عقد این تفاهم نامه را گامی در راستای رویکرد نوین شرکت برای گسترش استمرار ارزش ها؛فرهنگ و تفکر بسیجی و جهادی در میدان کار و تلاش در جهت بهسازی شهری برای محرومیت زدایی و اجرای طرح ها دانست، گفت: برنامه های بازآفرینی پایدار محدوده ها و محلات هدف بهسازی و نوسازی شهرهای کشور با تقویت حضور بسیج سازندگی کشور،گسترش زمینه های فعالیت های میان بخشی و هم‏افزای اقدامات را با استفاده از ظرفیت اینگونه سازمانها به شمار می رود.

معاون وزیر راه وشهرسازی تصریح کرد: همکاری شرکت عمران و بهسازی شهری ایران و سازمان بسیج سازندگی درعرصه های هدف بهسازی و نوسازی شهری (سکونتگاههای غیررسمی و بافتهای فرسوده) می تواند نقطه عطف شایانی در حل مشکلات و معضلات این مناطق به شمار آید

ایزدی با اشاره به اینکه بسیج از بدنه مردم است گفت: بسیج در همه آزمونهای اجتماعی – سیاسی – فرهنگی – اقتصادی و ... در گذشته و حال توانسته امتحان خود را به خوبی پس بدهد.

وی درادامه تاکید کرد: از کلیه دستگاههای مرتبط دولتی،نهادهای غیردولتی و تشکل‌های مردمی برای محرومیت زدایی و اجرای طرح ها و برنامه های بازآفرینی پایدار محدوده ها و محلات هدف بهسازی و نوسازی شهرهای کشور ( بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی )درخواست دارم درتحقق این برنامه ها ،شرکت عمران و بهسازی شهری ایران را بعنوان یکی از معاونتهای فنی و تخصصی وزارت راه وشهرسازی یاری دهند .

گفتنی است مقرر گردیده به منظور برنامه‌ریزی‌های کلان و هماهنگی‌های لازم برای اجرای مفاد تفاهم نامه،دبیرخانه مشترک فنی،پژوهشی، آموزشی و توسعه ای با حضور نمایندگان بسیج و شرکت مادردر سطح ملی برای بررسی و تدوین طرح های اجرایی در شرکت و دبیرخانه کمیته نظارت و هماهنگی در استان ها با حضور نماینده بسیج به صورت فعال در دفتر توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی شرکت تشکیل و پیگیری اجرایی نمودن مفاد تفاهم نامه انجام خواهد شد.

 

باشگاه خبرنگاران جوان

    نظرات