معاون وزیر راه گفت: طی سه سال گذشته ۲۰ هزار پروانه ساخت در تهران صادر شده است

معاون وزیر راه گفت: طی سه سال گذشته ۲۰ هزار پروانه ساخت در تهران صادر شده است

http://www.bananews.ir/معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: طی سه سال گذشته ۲۰ هزار پروانه ساخت ساختمان در تهران صادر شده است، در حالی که نیاز تهران در این مدت حدود ۱۰ هزار واحد بوده، لذا کمبودی در عرضه مسکن نداریم و باید با استفاده از ابزارهای مالیاتی بازار مسکن را کنترل کنیم.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)،حامد مظاهریان درباره برنامه های وزارت راه و شهرسازی برای کنترل قیمت زمین و مسکن اظهار کرد: مبانی نظری و تجربی اقتصاد مسکن حاکی از آن است که مداخله مستقیم دولت در قیمت گذاری زمین در اکثر موارد، مطلوب نبوده از این رو مجموعه سیاست گذاری ها باید به گونه ای باشد که به صورت غیر مستقیم کنترل و تعادل بخشی در بازار حاکم شود.

وی افزود: از سوی دیگر باید توجه داشت که بخش قابل ملاحظه ای از تحولات بازار زمین، متاثر از شرایط حاکم بر اقتصاد کلان کشور و عوامل برون بخشی مانند رشد اقتصادی، نقدینگی، تحریم، هدفمندی یارانه ها و سایر بازارهای دارایی است، بنابراین برقراری ثبات و امنیت اقتصادی در سطح ملی از جمله عوامل موثر برای کنترل بازار زمین خواهد بود.

مظاهریان درباره وضعیت بازار مسکن اظهار کرد: آمار پروانه های ساختمانی حاکی از آن است که روند صدور پروانه های ساختمانی از اوایل سال ۸۹ به این سو از وضعیت مناسبی برخوردار بوده به طوری که متوسط ماهانه پروانه ها در تهران طی سه سال گذشته بالغ بر ۲۰ هزار واحد بوده است.

وی افزود: با توجه به اینکه نیاز تهران حدود ۱۰ هزار واحد تخمین زده می شود کمبودی در عرضه مسکن دیده نمی شود و خریداران و فروشندگان می توانند با آرامش معامله کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: استفاده از ابزارهای مالیاتی خصوصا اعمال مالیات بر اراضی بایر و اخذ مالیات از فعالیت های سوداگرانه در بازار زمین و مسکن است که می تواند در کنترل این بازار موثر باشد.

مظاهریان با اشاره به دیگر اقدامات موثر در این بخش گفت: می توان به ایجاد سامانه اطلاعاتی در حوزه زمین و مسکن به منظور ثبت معاملات، مالکیت ها و به طور کلی شناسنامه دار کردن املاک به منظور افزایش شفافیت بازار اشاره کرد.

 

ایرنا

    نظرات