مزایا و معایب وام ۵۰ درصدی خرید خانه

مزایا و معایب وام ۵۰ درصدی خرید خانه

http://www.bananews.ir/تامین ارزش ۵۰ درصدی یک واحد مسکونی به صورت وام می‌تواند به خانه‌دار کردن افراد در جامعه کمک کند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irهادی نظرپور - عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران - درباره طرح تامین ۵۰ درصدی ارزش خرید یک خانه به صورت وام اظهار کرد: این طرح به خودی خود مثبت است اما حتما سقفی برای آن در نظر گرفته می‌شود و معمولا این قبیل طرح‌ها در مکان مشخصی برای دهک‌های پایین در نظر گرفته خواهد شد.

وی افزود: این قبیل طرح‌ها تا به امروز به افراد زیادی در جامعه تعلق نگرفته ولی نفس این عمل، مثبت است.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران با بیان این‌که بدین ترتیب افراد می‌توانند ۵۰ درصد ارزش خرید خانه را وام بگیرند و بقیه مبلغ را خود تامین کنند، تصریح کرد: این طرح یکی از گزینه‌هایی است که می‌تواند به خانه دار کردن افراد در جامعه کمک کند.

نظرپور در ادامه درباره معایب این طرح گفت: هر طرحی که اجرا می‌شود می تواند معایب و اثراتی را در جامعه به دنبال داشته باشد؛ اجرای این طرح در جامعه نیز ساده نیست و بانک‌هایی که مسئول پرداخت این وام ها هستند شرط و شروط خاص خودشان را دارند؛ به طوری که این وام شامل همه افراد نخواهد شد.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران تاکید کرد: اگر دولت بتواند شرایط پرداخت وام را آسان‌تر کند می‌تواند به اثرات مثبت این طرح‌ها در جامعه کمک کند.

نظرپور در پایان با بیان این‌که در حال حاضر بازار مسکن راکد است، گفت: دلیل این رکود افزایش بی رویه قیمت مسکن در سال گذشته است و تا زمانی که به نقطه تعادل دراین بخش نرسیم روال به همین صورت پیش خواهد رفت.

 کارشناسان معتقدند تامین ۵۰ درصدی ارزش یک واحد مسکونی به صورت وام می‌تواند به قدرت خرید مردم کمک ویژه کند اما آثار و پیامدهایی را در جامعه بوجو می آورد که باید مدنظر قرار داد.

برخی معتقدند مطرح شدن این طرح‌ها در جامعه حتی قبل از اجرای آن می‌تواند ایجاد تورم کند چراکه مطرح شدن این طرح‌ها بار روانی را در جامعه ایجاد می کند که باید به عنوان پیامدهای طرح حتما توجه شود.

همچنین ممکن است در عین حال انتظارات فروشندگان را هم افزایش دهد؛ به طوری که فروشندگان احساس کنند با بالا رفتن قدرت خرید، می‌توانند قیمت‌هایشان را افزایش دهند؛ همان طور که افزایش میزان وام مسکن مطرح شد ناشی از جو روانی این قضیه، قیمت‌ها نیز افزایش پیدا کرد.

البته این طرح فعلا از سوی وزارت راره و شهرسازی به بانک مرکزی ارسال شده و هنوز جزئیات آن مشخص نیست اما به گفته وزیر راه و شهرسازی "این تصور که طبقه متوسط بتواند بیش از ۹۰ درصد از قیمت ملک را یکجا پرداخت کند قابل اجرا نیست و در تجربه‌ کشور‌های گذشته نیز هیچ وقت این مساله قابل اجرا نبوده است لذا می‌توان از طریق فعال‌ کردن نظام پس‌انداز خانوار به متقاضیان مسکن این اطمینان را داد که در صورتتامین ۵۰ درصد از هزینه یک واحد مسکونی می‌توانند بدون مشکل نسبت به برنامه‌های آینده خود تصمیم‌گیری کنند".

 

ایسنا

    نظرات