تخریب بنای ۸۰۰ ساله توسط اوقاف غیرقانونی بود!

http://www.bananews.ir/بنای زیارتی متعلق به قرن هفتم ه.ق درحالی با هدف گسترش امامزاده توسط اداره اوقاف تخریب شد که این بنا یکی از آثار ارزشمند روستای طزرک محسوب می‌شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irآنطور که فعالان میراث‌فرهنگی استان قزوین اعلام کرده بودند، اداره میراث‌فرهنگی قزوین درحال تهیه پرونده ثبتی این بنای تاریخی بود که اداره اوقاف بدون هماهنگی با متولیان اقدام به تخریب این بنای ۸۰۰ ساله کرد.

ضیاء آبادی معاون میراث‌فرهنگی استان قزوین اما درخصوص ثبت این اثر تاریخی در فهرست آثار ملی اینطور می‌گوید:« در روستای طزرک یک مجموعه ثبتی وجود دارد که شامل مسجد، امامزاده و آب‌انبار می‌شود که ۵ سال پیش به ثبت ملی رسیده است».

او می‌گوید: امامزاده ۸۰۰ ساله طزرک نیز در این مجموعه ثبتی قرار داشت و میراث‌فرهنگی درحال ثبت جداگانه این آثار بود که اوقاف اقدام به تخریب این بنای تاریخی ـ زیارتی کرد.

به‌گفته ضیاء آبادی، اداره میراث‌فرهنگی برای حفاظت از این اثر تاریخی، تابلویی را نصب کرده بود که این اثر تاریخی است و هرگونه دخل و تصرفی در آن غیرقانونی است. با این وجود این بنا تخریب شد و هم‌اکنون میراث‌فرهنگی با شکایت از اداره اوقاف و عاملان این تخریب پیگیر مراحل قضایی امامزاده ۸۰۰ ساله هستند.

طزرک (Tazarak) نام روستایی از توابع بویین‌زهرای قزوین است که از چندین اثر تاریخی متعلق به قرن هفتم ه.ق و پیش از آن برخوردار است. اما چندی پیش یکی از بناهای زیارتی این روستا با هدف گسترش و ساخت سازه‌ای جدید برای یک امامزاده تخریب شد.

 

خبرگزاری میراث فرهنگی

    نظرات