جهش قیمتی در بازار مسکن نداریم/ تحویل مسکن ویژه تا خرداد ۹۴

جهش قیمتی در بازار مسکن نداریم/ تحویل مسکن ویژه تا خرداد ۹۴

http://www.bananews.ir/مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران با اشاره به تحویل مسکن ویژه تهرانسر تا خرداد ۹۴ و رونمایی از مسکن اجتماعی در هفته دولت گفت: جهش قیمتی تا پایان امسال در بازار مسکن نداریم.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irفریبرز واحدی در نشستی خبری با اشاره به اینکه از نیمه دوم سال ۹۱ تاکنون منابع اعتباری ما دریافت نشده است، گفت: در سال گذشته نسبت به سال ۹۱ ، ۱۴٫۵ درصد کاهش تلفات داشتیم به طوری که در بهار سال ۹۱، ۴۱۳ نفر در استان تهران جان خود را از دست دادند که در سال ۹۲ این رقم به ۳۵۳ نفر رسید.

 

وی با بیان اینکه در فروردین امسال با ۵۰ درصد کاهش تلفات نسبت به سال قبل مواجه بودیم، گفت: اما در اردیبهشت و خرداد تعداد تصادفات افزایش زیادی یافت به طوری که ۱۶ نفر بیشتر از مدت مشابه سال قبل کشته در جاده ها داشتیم.

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران با اشاره به اینکه بیشتر تلفات ناشی از واژگونی و تصادف عابر پیاده بود، گفت: امسال در نیمه دوم تمرکز ما بر کاهش تلفات جاده ای است زیرا تهران در کنار استان های مازندران، گیلان، خراسان رضوی، فارس و اصفهان بیشترین تلفات را دارد.

واحدی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۷۶ پروژه فعال در استان تهران داریم که حدود ۴۵۰ میلیارد تومان قرارداد با پیمانکار بسته شده است، گفت: ۳۸۸ پیمانکار در استان تهران فعال هستند.

وی با بیان اینکه ۱۶۷ میلیارد تومان پروژه آماده بهره برداری است گفت: یک میلیارد تومان روکش آسفالت هر روز در راههای استان تهران انجام می شود در حالیکه پیمانکاران هنوز پولی بابت آن دریافت نکرده اند.

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران با بیان اینکه ۳۳۱ هزار و ۵۴۶ واحد مسکن مهر به جز بافت فرسوده سهمیه استان تهران است، گفت: ۱۰۴ هزار و ۸۹۱ واحد سهم اداره کل استان تهران است همچنین ۳۶ هزار واحد برای بنیاد مسکن، ۹۵ هزار و ۳۰۰ واحد برای پرند، ۸۹ هزار و ۴۵۶ واحد برای پردیس و ۵ هزار و ۸۹۱ واحد سهمیه شهر جدید اندیشه است.

واحدی با اشاره به پیشرفت فیزیکی این پروژه ها گفت: شهر جدید پرند ۵۷ درصد، پردیس ۱۰ درصد و اندیشه ۳۹ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است که میانگین ۵۰ درصدی را نشان می دهد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون بانک مسکن ۵۹ هزار و ۸۸ میلیارد تومان بابت این واحدها پرداخت کرده است، تصریح کرد: از واحدهای ابلاغی ۵۳ هزار و ۵۲۹ واحد را تحویل داده ایم و در هفته دولت ۱۷ هزار و ۹۰۰ واحد را تحویل می دهیم.

واحدی با اشاره به اینکه مابقی واحدها تا پایان سال به اتمام می رسد، گفت: بر اساس آخرین آمار هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای تامین خدمات زیربنایی و سایت های مسکن مهر استان تهران نیاز است. همچنین تاکنون بنیاد مسکن ۷ هزار و ۷۰۰ واحد را افتتاح کرده و ۷ هزار واحد را هم در هفته دولت افتتاح می کند.

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران با بیان اینکه بنیاد مسکن ۲۰ هزار و ۷۰۰ واحد را هم از ۳۶ هزار واحد تا پایان امسال تحویل می دهد، افزود: شرکت عمران پرند تاکنون از ۹۵ هزار واحد ۲۳ هزار و ۲۹۲ واحد را تحویل داده است و ۲۶ هزار و ۸۳۸ واحد را در هفته دولت تحویل می دهد.

وی با بیان اینکه پیش بینی افتتاح ۱۵ هزار و ۶۶۶ واحد را در نیمه دوم امسال داریم، گفت: در مجموع کل افتتاح ها تا پایان سال به ۶۵ هزار و ۷۹۹ واحد می رسد.

واحدی با اشاره به اینکه در پردیس از ۸۹ هزار و ۴۵۶ واحد ، ۷ هزار واحد افتتاح شده است، گفت: برای هفته دولت هم ۲ هزار و ۲۹۵ واحد آماده افتتاح می شود همچنین ۲ هزار و ۷۰۵ واحد هم در نیمه دوم امسال آماده می شود که در مجموع کل افتتاح ها به ۱۲ هزار واحد می رسد.

وی تصریح کرد: در شهر جدید اندیشه از ۵ هزار و ۸۹۱ واحد ۶۲۶ واحد تحویل شده و ۶۸۸ واحد هم در هفته دولت افتتاح می شود. همچنین هزار و ۷۷۹ واحد در نیمه دوم امسال به بهره برداری خواهد رسید.

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران با تاکید بر اینکه واحدهای شهرهای جدید در سال ۹۴ به پایان می رسد، افزود: در شورای مسکن استان از مدیران شهرهای جدید و بنیاد مسکن خواستیم تا در سال ۹۴ دیگر هیچ پروژه مسکن مهری باقی نماند.

واحدی با اشاره به اینکه دولت تاکنون برای افزایش تسهیلات مسکن مهر موافقت نکرده است، گفت: قرار شده که افزایش قیمت از محل بازپرداخت اقساط باشد اما تاکنون به دلیل اینکه واحدها تحویل داده نشده و یا عدم تامین مالی، بازپرداخت ها به خوبی انجام نگرفته است.

وی با اشاره به پیش بینی بازار مسکن، افزود: عوامل مختلفی در قیمت مسکن تاثیرگذار است که از جمله تورم ناشی از فاز دوم هدفمندی یارانه ها، افزایش قیمت صدور پروانه ساختمانی و تراکم، تورم عمومی، افزایش مجدد وام خرید مسکن و راه اندازی صندوق پس انداز است.

واحدی افزود: عوامل کاهنده قیمت مانند مسکن مهر، کنترل قیمت ها در بازار ارز و دیگر اقدامات دولت بوده است که با توجه به بررسی تمامی عوامل افزایشی و کاهشی قیمت مسکن به نظر می رسد که برای امسال جهش قیمتی نداریم و نرخ ها متناسب با تورم جامعه است.

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران در خصوص رشد جمعیتی در مناطق شهر تهران اظهار داشت: منطقه ۱، ۲، ۳، ۴، ۵، ۱۵، ۱۸ و ۲۲ بیشترین رشد جمعیتی را داشته اند که از این میان منطقه ۱۸ با ۴٫۳ و ۲۲ با ۴٫۱ بیشترین افزایش جمعیت را داشته اند.

واحدی با تاکید بر اینکه رشد جمعیت شهر تهران نباید بیش از این رقم باشد، گفت: وزیر راه و شهرسازی و معاونت شهرسازی و معماری تاکید ویژه ای بر کنترل نرخ جمعیت در استان تهران دارند که در این خصوص در دولت لایحه ای برای تامین نظام مالی پایدار برای شهرداری های کل کشور در حال تهیه است تا وابستگی شهرداری ها به فروش تراکم کاهش پیدا کند.

وی در خصوص نسبت قیمت مسکن به درآمد خانوار افزود: نسبت قیمت مسکن به درآمد خانوار با الگوی واحد ۷۵ متری در تهران ۱۱ برابر است، در قم ۹ و همدان ۸ است. این در حالی است که در سال ۸۰ این رقم یک سوم بوده است.

واحدی با تاکید بر اینکه قیمت مسکن در تهران، همدان، قم، اراک و ارومیه به شدت افزایش یافته است، گفت: متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در تهران ۴ میلیون تومان است.

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران با اشاره به افزایش خانوارهای تک نفره گفت: در تهران ۹٫۱۹ درصد مسکن در اختیار خانوارهای تک نفره قرار دارد و این رقم در استان خراسان جنوبی ۱۰٫۱ است.

وی در خصوص مسکن اجتماعی اظهار داشت: طبق قانون مسئولیت ساماندهی حمایت از خانوارهای کم درآمد واگذار شده است که در این زمینه با خیرین مسکن ساز در حال اجرای تفاهم نامه ای هستیم تا مسکن اجتماعی را به آنها واگذار کنیم. مسکن اجتماعی در هفته دولت رونمایی می شود.

واحدی در خصوص مسکن ویژه تهرانسر گفت: ۳ هزار و ۵۹۵ نفر متقاضی بودند که از این میان ۱۲۵۴ نفر انصراف دادند و تاکنون ۱۲۰ نفر هم قسط سوم و چهارم خود را پرداخت نکرده اند.

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران با اشاره به اینکه در سه ماه اخیر پیشرفت فیزیکی حدود ۵۰ درصدی را در مسکن تهرانسر داشتیم، افزود: برای پاییز ۵۴۰ واحد به اتمام می رسد و در اسفندماه ساخت ۵۰۰ واحد تمام می شود. بنابراین تا خرداد ۹۴ تمام واحدهای مسکن تهرانسر تحویل داده خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در فاز دوم ۱۰۱۵ واحد در قالب جذب فراخوان واگذار خواهد شد، گفت: در این فراخوان طراحی فضاهای تجاری و دیگر امکانات هم در نظر گرفته می شود.

 

مهر

    نظرات