ساختمان‌ها هم برچسب انرژی می‌گیرند

ساختمان‌ها هم برچسب انرژی می‌گیرند

http://www.bananews.ir/مدیرکل دفتر امور مقررات ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: در کنار آیین نامه اجرایی مصرف انرژی که به دولت ابلاغ شد، برچسب انرژی ساختمان نیز طبق تعاریف آیین نامه‌ای تولید شده است که اگر کسی خانه‌اش بر اساس قانون مبحث ۱۹ ساختمان فعلی ساخته شده باشد طبق این برچسب، رتبه E دریافت خواهد کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irغلامرضا هوایی در همایش تخصصی ممیزی و بازرسی انرژی و بهره‌گیری از انرژی‌های تجدید پذیر در ساختمان اظهار کرد: سالانه ۱٫۶ درصد به افزایش مصرف تمام انرژی‌ها در کشور اضافه می‌شود که این رقم نشان می‌دهد با این روند افزایش مصرف، کشور ما در سال ۱۴۰۴ به یکی از وارد کنندگان انرژی در دنیا تبدیل می‌شود.

 

هوایی افزود: موضوع صرفه جویی انرژی در کشور از دغدغه‌های اصلی نظام و کشور است چرا که شدت مصرف انرژی در ایران ۹ برابر شدت مصرف انرژی در ژاپن و چهار برابر شدت انرژی در اروپا است.

وی ادامه داد: ایران با داشتن یک درصد از جمعیت کل جهان چهار درصد گاز جهان را مصرف می‌ کند که از این چهار درصد ۴۰ درصد به بخش ساختمان در کشور اختصاص دارد که از این میان نیز در خوشبینانه‌ترین حالت ۴۰ درصد و در بدبینانه‌ترین حالت ۴۷ درصد را هدر می‌دهیم.

مدیرکل دفتر امور مقررات ساختمان وزارت راه و شهرسازی افزود: زمانی که با این مصرف انرژی در تابستان مشکل کمبود آب و در زمستان کمبود گاز داریم نشان می‌دهد که این میزان انرژی نیز برای جمعیت کشور کافی نیست و با نهایت تاسف باید اعلام کرد که سالانه ۱٫۶ درصد به افزایش مصرف تمام انرژی‌ها در کشور اضافه می‌شود که این رقم نشان می‌دهد با این روند افزایش مصرف کشور ما در سال ۱۴۰۴ به یکی از وارد کنندگان انرژی در دنیا تبدیل می‌شود.

هوایی تاکید کرد: در ۱۴ سال گذشته هرکجا میکروفونی در خصوص موضوع انرژی روشن شد همه نگرانی‌های خود را از انرژی و مصرف بی رویه آن اعلام کرده‌اند و اقدامات نیز گفته شده است. ما باید بررسی کنیم که آیا شهرداری‌ها از مبحث ۱۹ قوانین ساخت و ساز برداشت درستی داشته‌اند؟

وی اظهار کرد: در کنار آیین نامه اجرایی مصرف انرژی که به دولت ابلاغ شد برچسب انرژی ساختمان نیز طبق تعاریف آیین نامه‌ای تولید شده است که مجری این آیین نامه و برچسب، سازمان نظام مهندسی ساختمان خواهد بود.

مدیرکل دفتر امور مقررات ساختمان وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: اگر کسی خانه‌اش بر اساس قانون مبحث ۱۹ ساختمان فعلی ساخته شده باشد طبق این برچسب رتبه E دریافت خواهد کرد.

هوایی اظهار کرد: اگر مسئولان اصفهانی آماده باشند این کار به صورت پایلوت در اصفهان آغاز شود و ساختمان‌ها بر حسب مقررات جدید رتبه بندی شوند.

همچنین محمد شکرچی زاده، رییس مرکز تحقیقات وزارت مسکن، راه و شهرسازی گفت: مدیریت ناکارآمد باعث شده تا امروز آب، برق و انرژی در کشور با مشکل مواجه شود و همین امر باعث شده که ۸۰ میلیارد دلار یارانه انرژی که در سال ۲۰۱۰ در نظر گرفته شده است ۵۰ درصد به منابع نفتی، ۱۸ درصد برای امور برق و هشت درصد نیز به دهک‌های پایین اجتماعی اختصاص یافته که در سال ۲۰۱۲ روند افزایش مصرف ادامه پیدا کرد و در این سال۱۱۰۰ میلیارد دلار یارانه انرژی در نظر گرفته شد که عدد بسیار بزرگی است و ۱۵ درصد درآمدهای سرانه را به خود اختصاص داد.

وی افزود: مصرف انرژی در کشور سه برابر متوسط جهانی است و قیمت انرژی نیز در ایران یک سوم قیمت انرژی در کل دنیا است و به همین دلیل هیچگاه نمی‌شود مصرف را درست کنترل کرد و به دلایل اجتماعی نیز انرژی را نمی‌توان گران کرد و همین پارادوکس باعث شده تا مصرف، تامین و قیمت انرژی سرگردان شود.

 

ایسنا

    نظرات