شهرداری مجوز ساخت‌وسازهای اطراف فرودگاه مهرآباد را داده است

شهرداری مجوز ساخت‌وسازهای اطراف فرودگاه مهرآباد را داده است

http://www.bananews.irمعاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه فرودگاه بین‌المللی مهرآباد یک پایگاه کشوری - لشگری است و باید معقولانه برای جابجایی آن تصمیم‌گیری شود، گفت: شهرداری مجوز ساخت وسازهای اطراف فرودگاه مهرآباد را صادر کرده و فعلا برای کاهش مشکلات و خطرات احتمالی مناطق مسکونی اطراف باید بار این فرودگاه کم شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irپیروز حناچی درباره مشکلات ساکنان اطراف فرودگاه بین‌المللی مهرآباد و خطرات احتمالی در این منطقه اظهار کرد:‌ ضوابط خاصی جهت رعایت ساختمان‌های مرتفع در اطراف فرودگاه‌ها وجود دارد که باید برای همه فرودگاه‌ها رعایت شود.

 

وی افزود: ساخت و سازهای اطراف فرودگاه بین‌المللی مهرآ‌باد به مرور توسعه پیدا کرده است؛ به طوری که در جبهه جنوبی و شرقی فرودگاه مجموعه‌های پر تراکمی ساخته شده‌ است.

فرودگاه مهرآباد از شرق و جنوب در محاصره مناطق مسکونی

حناچی با بیان این‌که زمانی که فرودگاه بین‌المللی مهر‌آباد ساخته شده خارج از شهر تهران بوده اما در حال حاضر از جنوب و شرق محصور شده است، تصریح کرد: طبیعتا خروج این فرودگاه یا تغییر مکانش در گذشته هم در دستور کار بوده به همین دلیل فرودگاه امام خمینی(ره) ساخته شده است.

معاون شهرسازی وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این‌که پروازهای خارجی که حجم کمی ندارند به فرودگاه امام خمینی(ره) منتقل شده است، گفت: بار فرودگاه بین‌المللی مهر‌آباد پس از منتقل شدن پروازها به فرودگاه امام خمینی(ره) کمتر از قبل شده است.

وی تاکید کرد: متولی اصلی این امر وزارت راه و شهرسازی و بخش راه و ترابری است که سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت فرودگاه‌ها باید در این زمینه برخورد کننده باشند.

حناچی با بیان این‌که انتقال فرودگاه بین‌المللی مهر‌آباد در دولت گذشته مطرح شده است، تصریح کرد: اینکه چه جایگزینی برای این فرودگاه در نظر گرفته شود مساله‌ای است که باید در شورای عالی شهرسازی راجع به آن بحث و بررسی شود.

فرودگاه مهرآباد یک پایگاه کشوری - لشگری است

معاون شهرسازی وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: به طوری که فراموش نکنیم این پایگاه فقط کشوری نیست، یک پایگاه لشگری نیز هست و نیروهای نظامی نیز در آن رفت و آمد می‌کنند.

وی با بیان این‌که در حال حاضر بحث جدی برای جابجایی فرودگاه بین‌المللی مهر‌آباد وجود ندارد، افزود: به جای این که تحت تاثیر حادثه‌ای که اتفاق افتاده یک تصمیم گیری عاجل گرفته شود باید در این زمینه به سمت تصمیم‌گیری‌های معقول حرکت کنیم.

حناچی با اشاره به این‌که فرودگاه بین‌المللی مهرآباد ظرفیتی است برای شهر تهران با مساحتی حدود یک و نیم کیلومتر در عرض و پنج کیلومتر در طول ادامه داد: چنین فضای مشابهی در شهر تهران وجود ندارد اما این امر مستلزم این نیست که بارگذاری را در این فرودگاه بیشتر کنیم.

وی درباره مجوز ساخت و سازهایی که اطراف فرودگاه بین‌المللی مهر‌آباد صادر شده است، اظهار کرد: این زمین‌ها بخشی از پادگان‌هایی بوده که نیروهای مسلح و نیروهای هوایی خانه‌های سازمانی‌شان نزدیک پایگاه‌ها ساخته شده است؛ به طوری که وقتی این فرودگاه ساخته شد در حاشیه شهر تهران بوده و شهر تا این میزان گسترش نیافته بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: خانه‌های سازمانی که در این مناطق ساخته شده‌اند عمدتا بعد از ساخت فرودگاه مهرآباد بوده است که در دهه ۴۰ و قسمتی از آن‌ها هم مربوط به دهه ۵۰ است.

شهرداری مجوز ساخت وسازهای اطراف فرودگاه مهرآباد را صادر کرده است

حناچی خاطرنشان کرد: من بررسی روی ساخت و سازهای اطراف فرودگاه نداشته‌ام اما اصولا باید مجوز این ساخت و سازها را شهرداری داده باشد.

وی درباره راهکاری برای بهبود وضعیت ساکنان اطراف فرودگاه مهرآ‌باد گفت: در درجه اول باید بار فرودگاه مهر‌آباد کم شود و بعد امکان سنجی صورت گیرد که مشخص شود امکان انتقال پروازهای داخلی فرودگاه مهر‌آباد وجود دارد یا خیر و در این صورت پروازها به کجا منتقل شوند.

دور شدن فرودگاه مهرآباد پروازهای کوتاه را غیر صرفه می‌کند

معاون شهرسازی وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که منطقه مهر‌آباد در کنار معایبی که دارد مزایایی هم دارد، تصریح کرد: دسترسی آسان برای پروازهای داخلی در این فرودگاه خود یک حسن به حساب می‌آید؛ به طوری که فرض کنیم اگر پروازها به فرودگاه پیام منتقل شوند این فرودگاه آن سوی مهرشهر کرج قرار دارد که دراین صورت دیگر برای سفرهایی مثل اصفهان به صرفه نیست که بخواهیم در پروازهای داخلی از هواپیما استفاده کنیم.

حناچی تاکید کرد: این امر کاری است که باید راجع به آن مطالعه و بررسی دقیق صورت گیرد و تحت تاثیر فضای ایجاد شده نباید تصمیم گیری شود.

وی درباره برنامه‌ای که در دولت یازدهم در این زمینه وجود دارد، اظهار کرد: تا امروز صحبتی نشده ولی در اواخر دولت قبل و در سال ۸۴ یکبار این موضوع مطرح شد ولی به تصمیم‌گیری نرسید.

معاون شهرسازی وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: برای تصمیم‌گیری در این زمینه اولین گام باید تصمیم آن در دولت گرفته شود و بعد ما را مامور کنند که مکان‌یابی صحیح و اقدام کنیم.

پس از سقوط هواپیمای ایران ۱۴۰ شرکت هسا در حوالی فرودگاه مهرآباد که در نزدیکی واحدهای مسکونی اتفاق افتاد بار دیگر زنگ خطر برای همسایگان این فرودگاه قدیمی به صدا در آمد.

پس از این سانحه بار دیگر بحث جابجایی فرودگاه مهر‌آباد و بیرون بردن این فرودگاه بین‌المللی که سالانه بیش از ۱۳ میلیون مسافر در آن تردد دارند داغ شد و کار تا جایی پیش رفت که حتی شهردار تهران هم ابراز آمادگی کرد با دولت همکاری‌های لازم را انجام می دهد.

با وجود اعلام همکاری‌ها، جابجایی این فرودگاه عظیم و قدیمی از تهران هزینه و مقدمات بسیاری را لازم دارد و غیر از مباحث مالی که به کشور تحمیل می کند امری زمان‌بر است و صورت مساله پابرجاست که چرا باید مجوزهای ساخت و سازهای شهری و مسکونی در نزدیکی فرودگاه یکی پس از دیگری صادر شود تا هر لحظه خطراتی جان مردم را تهدید کند؟ چراکه اول فرودگاه تاسیس شد و توسعه یافت و پس از آن شهرک‌های مسکونی به همسایگی مهرآباد آمدند.

 

ایسنا

    نظرات