پیش‌بینی قیمت‌ خانه از زبان مدیرعامل بانک مسکن

پیش‌بینی قیمت‌ خانه از زبان مدیرعامل بانک مسکن

http://www.bananews.ir/مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به کسری احتمالی ۲۰ هزار میلیارد ریالی صندوق‌ پس انداز مسکن، وضعیت قیمت خانه در سال جاری را نیز پیش‌بینی کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irبت شکن در نشستی که به مناسبت هفته دولت برگزار شد به ارائه توضیحاتی در مورد نامه مشترک رییس کل بانک مرکزی و وزیر راه و شهرسازی برای صندوق پس‌انداز مسکن پرداخت و اظهار کرد: بانک مسکن هفته آینده مفروضات مورد توجه برای راه اندازی پس انداز مسکن را به بانک مرکزی ارائه خواهد کرد تا بتوان این صندوق را بدون اتکا به منابع پرفشار ایجاد کرد.

 

مدیر عامل بانک مسکن با تاکید بر این‌که باید مفروضات تشکیل صندوق پس انداز مسکن مورد توجه قرار گیرد گفت:‌بر این اساس پیش بینی می‌شود که بتوان ۵۰ درصد هزینه خرید مسکن برای قشر متوسط جامعه تامین شده و این درحالی است که می باید مسکن خریداری شده با توجه به الگوی مصرف مورد تایید بوده، خانه کمتر از ۷۵ متر نباشد و از لحاظ مصرف انرژی در سطح استانداردی قرار گیرد.در عین حال که تسهیلات پرداختی برای بازپرداخت مشتری را دچار مشکل نکرده و پیش بینی می‌شود که اقساط کمتر از یک میلیون تومان باشد.

به گفته وی خانه‌های خریداری شده باید کمتر از سه سال عمر داشته باشد.

بت‌شکن در ادامه به مسائل پیرامون راه اندازی صندوق پس انداز مسکن اشاره و کسری آن را مورد تاکید قرار داد و گفت: وقتی که تسهیلات با سررسید ۱۲ ساله بالا پرداخت می‌شود اما سپرده ها عموما کوتاه مدت و حدود یک ساله هستند که موجب عدم انطباق زمانی و ایجاد کسری‌هایی در منابع خواهد شد.

وی با اشاره به چگونگی تامین مالی صندوق‌های پس انداز مسکن گفت: باید منابع از طریق سپرده مشتریان، کمک‌های دولت و بازپرداخت تسهیلات ارائه شده تامین شود که در این حالت به نظر می رسد اگر سقف وام اعطایی بین ۶۰ تا ۸۰ میلیون تومان تعیین شود برای اعطای ۱۵۰ هزار فقره وام حدود ۲۰ هزار میلیارد ریال کسری وجود داشته باشد که تامین مالی آن باید مورد توجه قرار گیرد.

مدیر عامل بانک مسکن تاکید کرد:‌ پیش بینی می کنیم که در اعطای منابع صندوق پس انداز مسکن ارائه تسهیلات به زوج‌های خانه اولی و احیا و بهسازی بافت‌های فرسوده در اولویت باشد.

بت‌شکن همچنین در مورد قیمت بالای اوراق تسهیلات مسکن نیز گفت: به هر حال سپرده گذارانی که در طول مدتی نسبت به این مورد اقدام کرده و ریسک سپرده گذاری را باتوجه به تحولات اقتصادی پذیرفته‌اند می بایست از امتیازاتی برخوردار باشند بنابراین هنگامی که یک مشتری نسبت به خرید اوراق اقدام می کند و هیچ یک از ریسک‌های صاحب سپرده را تحمل نکرده باید هزینه‌های آن را بپردازد.

آمارهای مدیرعامل بانک مسکن از مسکن مهر

مدیر عامل بانک مسکن در ادامه در مورد احتمال افزایش تسهیلات مسکن مهر تاکید کرد: این افزایش تسهیلات در حیطه اختیارات ما نیست و بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار در مورد آن تصمیم گیری می کند این درحالی است که در آخرین بررسی‌ها این دو مرجع قانونی در این مورد مخالفت کرده‌اند.

بت‌شکن همچنین به ارائه آمار و ارقامی در مورد مسکن مهر و تسهیلات پرداختی به آن پرداخت و گفت:‌در یک سال گذشته حدود ۳۱ هزار میلیارد ریال تسهیلات به مسکن مهر پرداخته‌ایم.

وی با اشاره به این‌که بانک مسکن تاکنون دو میلیون و ۳۶۶ واحد قرارداد مسکن مهر منعقد کرده است، گفت: برای این مبلغ قرارداد منعقده ریالی ۴۷۷ هزار میلیارد ریال است که تاکنون ۴۲۷ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخته‌ایم.

مدیرعامل بانک مسکن توضیح داد: از مجموع دو میلیون و ۳۶۶ واحد مسکن مهری که بانک مسکن برای آن قرارداد منعقد کرده تعداد فروش اقساطی تا به امروز حدود یک میلیون و ۲۱۳ هزار واحد بوده است. بنابراین نزدیک به ۲۳۹ هزار میلیارد ریال منابع برای فروش اقساطی مسکن مهر تخصیص یافته است.

پرداخت ۷ میلیون فقره تسهیلات در بانک مسکن

مدیر عامل بانک مسکن همچنین به اقدام بانک مسکن در مورد تنظیم روابط مالی با بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: تمامی اضافه برداشت بانک مسکن بابت مسکن مهر از بانک مرکزی هم اکنون شفاف شده و تبدیل به یک خط اعتباری ۲۰ ساله شد که باید اقساط آن را به طور منظم پرداخت کنیم.

وی با بیان این‌که دیگر هیچ تصمیمی برای برداشت پول پر فشار از بانک مرکزی برای تزریق به مسکن مهر نداریم گفت:‌ براین اساس از محل بازیافت اقساط وصولی مسکن مهر دوباره منابع را به آن تزریق خواهیم کرد.

بت‌شکن ادامه داد: در سال جاری به حدود ۷۰۰ هزار واحد مسکن مهر منابع پرداخت کرده و به طور فروش اقساط واگذار می شود.

وی همچنین به عملکرد یک سال گذشته بانک مسکن در زمینه مسکن مهر اشاره کرد و گفت: در طول این مدت ۳۱ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداختی بابت ۳۸۵ هزار واحد فروش اقساطی داشته که دفترچه قسط آن‌ها صادر شده است.

مدیر عامل بانک مسکن به تعداد صاحبان حساب بانک مسکن اشاره کرد وگفت: اکنون ۲۱ میلیون فقره حساب در این بانک وجود دارد که به ۱۰ میلیون مشتری متعلق است این درحالی است که در حال حاضر مانده تعداد تسهیلات پرداختی بانک مسکن حدود هفت میلیون فقره بوده که در حال بازپرداخت اقساط هستند.

قطعا رشد قیمت مسکن بیش از نرخ تورم نیست

بت‌شکن در ادامه در مورد پیش بینی تغییرات قیمت مسکن در سال جاری گفت: به طور یقین رشد قیمت مسکن بیش از نرخ تورم نخواهد بود.

اثر هدفمندی بر افزایش فروش واحدهای مسکونی

وی در ادامه به وضعیت فعلی مسکن و رکود و رونق آن اشاره کرد و گفت: آمارهای بانک مرکزی از جهت تعداد واحد مسکونی معامله شده در تهران در یک سال گذشته و سال جاری نشان می دهد که از خرداد سال ۱۳۹۲ تعداد واحدهای مسکونی معامله شده از حدود ۱۲ هزار واحد با متری ۴ میلیون تومان به ۲۴ هزار واحد مسکونی در اردیبهشت سال ۱۳۹۳ افزایش یافته است.

بت‌شکن ادامه داد: علت افزایش تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در فاصله خرداد ۱۳۹۲ تا اردیبهشت ۱۳۹۳ را می توان متاثر از اجرای فاز دو هدفمندی‌ یارانه‌ها دانست چرا که موجب شد تا مردم احتمال افزایش بهای تمام شده مسکن را در نظر گرفته و نسبت به خرید اقدام کنند که در این حالت فروش واحدهای مسکونی صد درصد افزایش یافت.

به گفته مدیر عامل بانک مسکن، در خرداد ماه سال جاری تعداد واحدهای مسکونی معامله شده کاهش یافته و به۱۷ درصد رسید.

روند نزولی حجم معاملات ماهانه از خرداد ۱۳۹۲

وی با اشاره به تعداد معاملات انجام شده مسکن در سه ماهه نخست سال گفت: در سال ۱۳۹۲، ۳۲ هزار معامله با متری حدود ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان انجام شد که در سال جاری به ۴۸ هزار مورد با قیمت سه میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید که بیانگر رشد ۵۵ درصدی تعداد مبایعه نامه‌ها و معاملات است.این درحالی است که رشد قیمت حدود ۱٫۵ درصد بوده است.

بت‌شکن گفت:‌در خرداد ماه سال ۱۳۹۲ حجم معاملات ماهانه در مسیر نزولی قرار گرفت و ۴۰ درصد کاهش یافت.

مدیر عامل بانک مسکن تاکید کرد: روند رشد قیمت مسکن از خرداد ماه سال ۱۳۹۲ متوسط و حتی تا پایان سال با یک ثبات نسبی همراه بوده و گاهی کاهش یافته است.

وی همچنین به بررسی تغییرات متوسط یک متر زیربنای یک واحد مسکونی در تهران اشاره کرد و گفت: در فروردین ماه سال ۱۳۹۱ متوسط یک متر زیربنای واحد مسکونی در تهران دو میلیون تومان ، در خردادماه ۱۳۹۲، ۴ میلیون تومان و در فروردین ماه ۱۳۹۳، ۳٫۵ میلیون تومان همچنین در خرداد ماه سال جاری به حدود ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.

۱۲٫۷ درصد کل تسهیلات اعطایی مربوط به مسکن است

مدیر عامل بانک مسکن همچنین با اشاره به بررسی تسهیلات ارائه شده در مسکن گفت: طبق آمار بانک مرکزی در سال ۱۳۹۲ حدود ۲۷۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده که سهم کل بخش مسکن حدود ۱۲٫۷ درصد بوده است.این درحالی است که متوسط این متغیر در سال‌های گذشته نزدیک به ۲۵ درصد بود که بیانگر کاهش قابل توجهی است.

بت‌شکن ادامه داد: حدود ۱۵٫۳ درصد کل اشتغال کشور در بخش مسکن و ساختمان وجود دارد.

وی در مورد سهم مسکن از بودجه خانوار نیز یادآور شد: مسکن ۳۰ درصد کل هزینه‌های یک خانوار را به خود اختصاص می دهد و از نظر تاثیرگذاری و شاخص تورم ۲۸٫۴ درصد در آن سهیم است.

 

ایسنا

    نظرات