ارائه رشته‌های شهرسازی و معماری با سرفصل‌های جدید در واحد علوم و تحقیقات

ارائه رشته‌های شهرسازی و معماری با سرفصل‌های جدید در واحد علوم و تحقیقات

http://www.bananews.ir/رئیس دانشکده هنر و معماری واحد علوم و تحقیقات از راه‌اندازی رشته‌های جدید در مقاطع دکتری و ارشد در دانشکده هنر و معماری واحد علوم و تحقیقات خبر داد و گفت: رشته‌های پژوهش هنر و طراحی شهری در مقطع دکتری و مطالعات شهرهای ایران در مقطع کارشناسی ارشد و چندین گرایش در رشته معماری از جمله رشته‌هایی است که به زودی در واحد علوم و تحقیقات راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irدکتر حمید ماجدی در این زمینه اظهارکرد: با توجه به این که کارشناسی ارشد رشته پژوهش هنر چند سالی است در تعدادی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی راه‌اندازی شده و فارغ التحصیلان این رشته تمایل به ادامه تحصیل دارند، برآن شدیم تا نسبت به ایجاد مقطع دکتری رشته پژوهش هنر در واحد علوم و تحقیقات اقدام کنیم.

 

وی همچنین از تأسیس مرکز تحقیقات شهرسازی و معماری در واحد علوم و تحقیقات خبر داد و گفت: با توجه به تشکیل شرکت‌های دانش بنیان درصدد هستیم این مرکز تحقیقات را در قالب شرکت دانش بنیان ایجاد کنیم تا علاوه بر اشتغال زایی برای دانشجویان واساتید بتوان در راستای کاهش وابستگی به شهریه دانشجویان گام‌های مثبت برداشت.

وی تصریح کرد: سازمان‌های دولتی، شهرداری‌ها و وزارت خانه‌هایی که نیاز به طرح‌ها و برنامه‌های معماری و شهرسازی دارند، الزاما بایستی این طرحها و برنامه‌ها را به مهندسین مشاوری که دارای رتبه بندی از سازمان برنامه و بودجه، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و یا معاونت نظارت و راهبردی ریاست جمهوری هستند، واگذار کنند. این دانشکده نیز با توجه به این نکته درنظر دارد تا با کسب درجه بندی از معاونت نظارت و راهبردی ریاست جمهوری برای مرکز تحقیقات شهرسازی و معماری بتواند فعالیت‌های معماری و شهرسازی گسترده‌ای در سطح کشور داشته باشد.

ماجدی تصریح کرد: با عضویتش در گروه معماری و شهرسازی شورای تحول علوم انسانی وابسته به شورای انقلاب فرهنگی با همکاری اساتید سایر دانشگاه‌ها به تجدید نظر در سرفصل دروس شهرسازی و معماری در دوسال گذشته اقدام نموده و مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفته است. در این راستا از سال گذشته در این دانشکده براساس سرفصل‌های جدید، رشته‌های شهرسازی و معماری تدریس می شوند.

رئیس دانشکده هنر و معماری واحد علوم و تحقیقات ایجاد تنوع درآمدها و کاهش اتکا به شهریه دانشجویان را یکی از اهداف مدنظر دانشکده توصیف کرد و اظهار داشت: علاوه بر تاسیس شرکت‌های دانش بنیان، یکی دیگر از راه‌های کسب درآمد با توجه به ظرفیت علمی این دانشکده، برگزاری دوره‌های آموزش کوتاه مدت برای مراکزی مانند شهرداری تهران و سایر سازمان‌هاست که علاقمند به آموزش پرسنل خود هستند.

وی افزود: دانشکده هنر و معماری واحد علوم و تحقیقات در حال مذاکره با معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی است تا در زمینه فعالیت‌های تحقیقاتی مورد نیاز این وزارتخانه، همکاری و فعالیت گسترده‌ای داشته باشیم.

وی به انتشارات علمی – پژوهشی این دانشکده اشاره کرد و افزود: دانشکده هنر و معماری در حال حاضر دارای دو فصل نامه است. فصلنامه "هویت شهر" با درجه علمی – پژوهشی و دارای نمایه ISC است. این فصل نامه درسال ۸۹ به عنوان مجله برگزیده رشته هنر در مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی معرفی شد.

ماجدی به انتشار فصلنامه بین الملی (International Journal of Architecture and Urban Development (IJAUD توسط دانشکده هنر و معماری این واحد اشاره کرد و گفت: این فصلنامه دارای نمایه ISC است که به زودی به عنوان یکی از مجلات ISI دانشگاه آزاد اسلامی معرفی خواهد شد.

 

ایسنا

    نظرات