اهرم وام تنها راه حل در بازار مسکن نیست

اهرم وام تنها راه حل در بازار مسکن نیست

http://www.bananews.ir/وزارت راه و شهرسازی تنها با استفاده از اهرم پرداخت وام ۸۰ میلیون تومانی نمی تواند به بازار مسکن کمک کند و بدین ترتیب حرکت و رونق در بازار پیش نخواهد آمد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irمحمدمهدی مافی - دبیر انجمن صنفی انبوه سازان مسکن استان تهران- درباره پرداخت وام ۸۰ میلیون تومانی خرید خانه اظهار کرد: شواهد نشان می دهد پرداخت این میزان وام عملی است و وزارت راه و شهرسازی به دنبال آن است که به کمک بانک مرکزی سقف وام مسکن را تا سقف ۸۰ میلیون تومان افزایش دهد.

وی افزود: اما پرداخت این میزان وام روی قدرت خرید مردم تاثیر چندانی نخواهد داشت و وزارت راه و شهرسازی تنها با استفاده از این اهرم نمی تواند به بازار مسکن کمک کند و اتفاق خاصی پیش روی بازار نخواهد بود.

مافی با بیان این‌که معلوم نیست با استفاده از این اهرم‌ها می‌شود بازار را به سمت رونق پیش برد ، تصریح کرد: این اهرم با این میزان مبلغ کمکی به بازار مسکن نخواهد کرد.

دبیر انجمن صنفی انبوه سازان مسکن استان تهران ‌ با اشاره به این‌که باید اهداف دست بالا در این بازار در نظر گرفته شود، افزود: در غیر این صورت راه اندازی و بازگرداندن رونق به بازار مسکن با اهداف کوچک امکان‌پذیر نیست.

وی با بیان اینکه بحث‌هایی از قبیل بافت فرسوده و تشویق اسکان در مناطق کم جمعیت‌تر باید مد نظر قرار گیرد، افزود: بار منفی که این مسائل به دنبال دارد شاید فقط وام ۸۰ میلیون تومانی بتواند برای این مناطق کمک کند ولی برای مناطق مرغوب شهری این رقم کم است.

مافی خاطر نشان کرد: اگروزارت راه و شهرسازی فکر کند که فقط می تواند با اهرم وام به همه اهدافش برسد ، غلط است و من با این نگاه مخالفم به گونه‌ای که باید وزارت راه و شهرسازی اهداف بلندمدتی را در نظر گیرد و برنامه‌های مدونی برای بازار مسکن داشته باشد.

دبیر انجمن صنفی انبوه سازان مسکن استان تهران در ادامه درباره وضعیت بازار مسکن تا پایان سال اظهار کرد: براساس آمار و اطلاعاتی که از دولت وجود دارد پیش بینی می‌شود وضعیت بازار مسکن تا پایان سال تا حدودی بهتر شود و تورم در این بخش پیش بینی نمی‌شود.

وی با بیان این‌که پرداخت این میزان وام باعث تورم در بازار مسکن نمی‌شود، افزود: اما بحث حاشیه نشینی و تشویق به حاشیه‌نشینی ممکن است تشدید شود به گونه‌ای که حاشیه شهرها پررنگ‌تر خواهد شد که این عارضه می‌تواند از تورم در بازار مسکن پررنگ‌تر باشد.

 

ایسنا

    نظرات