افزایش قیمت اوراق مسکن همگام با تقاضا پیش می‌رود

افزایش قیمت اوراق مسکن همگام با تقاضا پیش می‌رود

http://www.bananews.ir/با توجه به عدم تعادل میزان عرضه و تقاضا در بخش مسکن، با افزایش تقاضا در روزهای اخیر شاهد افزایش قیمت اوراق مسکن هستیم.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،محمود جهانی کارشناس مسکن درباره افزایش قیمت اوراق مسکن طی روزهای اخیر اظهار کرد: بانک مسکن برای زوج‌های جوان و خانه اولی‌ها شرایطی را اعلام کرده است که بدون سپرده گذاری اوراق خریداری کنند.

وی افزود: سقف این میزان وام از دی ماه افزایش یافت و تا سقف ۵۰ میلیون تومان پیش رفته است.

جهانی با بیان این‌که چند ماهی است که جزو طرح‌های اجرایی بانک مسکن پرداخت این وام است، تصریح کرد: به این ترتیب تقاضا افزایش داشته و با توجه به این میزان افزایش تقاضا، کمبود عرضه در کوتاه مدت باعث افزایش قیمت می‌شود.

این کارشناس مسکن با اشاره به این‌که یک عدم تعادلی در میزان عرضه و تقاضا ایجاد شده افزود: این عدم تعادل باعث افزایش قیمت شده است.

وی خاطرنشان کرد: بانک مسکن می خواهد این وضعیت را کنترل کند به گونه‌ای که براساس تاریخ ازدواج‌ زوج‌های جوان آن ها را به صورت قدم به قدم وارد این چرخه می کند تا یک دفعه و ناگهانی میزان تقاضا افزایش پیدا نکند.

جهانی با بیان این‌که تا امروز متقاضیان و واجدین شرایط برای گرفتن این وام قدم به قدم از جزییات این طرح اطلاع پیدا کرده اند افزود: با توجه به اطلاع رسانی گسترده‌ای صورت نگرفته و افزایش قیمت ناشی از افزایش تقاضایی است که در این روزها به اوج خود رسیده است.

قیمت اوراق تسهیلات مسکن در یک سال گذشته در محدوده ۴۰ هزار تومان معامله می‌شد اما در هفته گذشته این اوراق با افزایش قیمت روبرو شد که این میزان در بالاترین حد خود از ابتدای ورود به فرابورس رسید.

اوراق تسهیلات مسکن برای نخستین بار در هفته گذشته از مرز صد هزار تومان عبور کرد به گونه‌ای که قیمت این اوراق با رشد ۱۵۰ درصدی مواجه شد و در طول یک سال گذشته از ۴۰ هزار تومان به بیش از ۹۵ هزار تومان رسیده است.

 

ایسنا

    نظرات