سند ملی نوسازی بافت‌های فرسوده ابلاغ شد

سند ملی نوسازی بافت‌های فرسوده ابلاغ شد

http://www.bananews.irسند ملی راهبردی احیاء بهسازی، نوسازی و توانمند سازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری برای راهبری و مدیریت یکپارچه ، ایجاد وحدت رویه و مشارکت عوامل مرتبط در سطح ملی و محلی توسط معاون اول رئیس هیأت وزیران در جلسه ۱۶/۶/۱۳۹۳ به پیشنهاد وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و کشور، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری وشورای عالی استان‌ها و به استناد ماده ۱۶ قانون حمایت از احیاء، بهسازی ونوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری سند ملی راهبردی نوسازی بافت‌های فرسوده را تعیین کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،به منظور انجام تمهیدات لازم برای تحقق مفاد سند مذکور از طریق هماهنگی بین بخشی با رعایت قوانین و مقررات مربوط ستاد ملی بازآفرینی پایدار محدوده‌ها و محله‌های هدف برنامه‌های احیاء بهسازی و نوسازی که در تصویب نامه هیأت‌وزیران به اختصار "ستاد ملی" نامیده می‌شود به ریاست رئیس جمهور و در غیاب وی وزیر راه و شهرسازی تشکیل می‌شود.

همچنین در این ستاد علاوه بر وزیر راه و شهرسازی وزرای صنعت، معدن و تجارت، نفت، اطلاعات، دادگستری، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، بهداشت،معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و رؤسای سازمان های میراث فرهنگی، محیط زیست، صدا و سیما، ثبت اسناد و املاک، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس شورای عالی استان‌ها، فرمانده نیروی انتظامی، و شهردار تهران به نمایندگی از شهرداری‌های کلانشهرها عضویت دارند.

بنابر این گزارش دبیرخانه ستاد ملی بازآفرینی پایدار محدوده‌ها و محله‌های هدف برنامه‌های احیاء، بهسازی و نوسازی در شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران وزارت راه و شهرسازی مستقر خواهد بود.

در این تصویب نامه آمده ‌است که ستاد‌های متناظر ستاد ملی در استانهای کشور برای تدوین، اولویت بندی، و تأیید طرح و برنامه‌های احیاء، بهسازی و نوسازی، ایجاد هماهنگی بین بخشی، نظارت بر اجرای مصوبات و وظایف بخش‌های مرتبط به ریاست استاندار و با عضویت شهردار مرکز استان به نمایندگی از شهرداری‌های شهرهای استان و به دبیری مدیر کل راه وشهرسازی استان تشکیل می‌شود.

لزوم برابری با سطح متوسط خدمات شهری

بنابر بند سوم مصوبه هیأت وزیران و ابلاغ آن توسط معاون اول رئیس جمهور، دستگاه‌های اجرایی موظفند پس از ابلاغ طرح‌های مصوب، برنامه‌ها و اقدامات اجرایی خود را در مناطق و بافت‌های اعلام شده به گونه‌ای ساماندهی کنند تا سطح متوسط خدمات در آن مناطق با متوسط سطح خدمات شهر تا پایان سال ۱۴۰۴ برابری نماید.

همچنین در تبصره بند سوم مصوبه هیأت وزیران قید شده است: اعتبارات مورد نیاز به منظور اجرای برنامه‌های و طرح‌های احیاء، بهسازی و نوسازی محدوده‌ها و محله‌های هدف در بودجه سنواتی دستگاه‌های مربوط منظور و یا از محل ارائه خدمات به متقاضیان با رعایت قوانین و مقررات مربوط تامین می شود.

آیین نامه نحوه فعالیت ستاد ملی و ستاد استانی ظرف مدت سه ماه به پیشنهاد دبیرخانه ستاد ملی به تصویب ستاد ملی خواهد رسید و ستادهای استانی موظفند هر شش ماه گزارش عملکرد خود را به دبیرخانه ارائه نماید و ستاد ملی نیز سالانه عملکرد خود را به هیأت وزیران ارائه نماید.

 

ایسنا

    نظرات