تعداد ساختمان های با کیفیت به انگشتان دست هم نمی‌رسد

تعداد ساختمان های با کیفیت به انگشتان دست هم نمی‌رسد

http://www.bananews.ir/عضو هیات رییسه و خزانه‌دار کانون سراسری انبوه‌سازان کشور گفت: تضمین کیفیت کار ساختمان سازی، مجری را موظف کرده که پیگیر موضوع کیفیت باشد ولی تا به امروز آمار و ارقام به ما نشان می‌دهد که به تعداد انگشتان دست هم نتوانستیم بیمه کیفیت برای ساختمان‌ها داشته باشیم.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،سید محمد مرتضوی درباره‌ی راه‌اندازی صندوق کیفیت ساختمان اظهار کرد: یکی از بخش‌هایی که در مبحث دوم مقررات ملی ساختمان به آن اشاره شده بحث کیفیت تضمین کار است.

وی افزود: غفلت از انجام وظایف توسط مجری و در نهایت کنترل‌کننده وجود دارد. همچنین اداره‌کننده موضوع هم باید دقت لازم را داشته باشد که سازمان نظام مهندسی عهده‌دار این امر است.

خزانه‌دار کانون سراسری انبوه‌سازان کشور با بیان این‌که پیشنهاد وزیر راه و شهرسازی این است که موضوع کنترل کیفی و تضمین‌های لازم در قالب یک صندوق که اعضای آن را انبوه‌سازان تشکیل می‌دهند باشد، افزود: در بند ۸ از ماده دو قانون بهسازی و نوسازی مصوب سال ۱۳۸۷ مطرح شده که دولت در این رابطه می‌تواند کمک‌های مالی مناسب، ایجاد خدمات بیمه و تضمین کیفیت داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: مناسب‌ترین گزینه انبوه‌سازان هستند که به کمک دولت و وزارت راه و شهرسازی می‌توانند به بالابردن کیفیت ساخت‌وساز کمک کنند.

او در ادامه درباره‌ مبحث دوم مقررات ملی ساختمان که در حال حاضر در دست بازنگری است، اظهار کرد: آیین‌نامه‌های انجمن متناسب با پیشرفت‌هایی که در صنعت ساخت‌وساز حاصل می‌شود و تغییراتی که به وجود می‌آید، پیش می‌رود.

وی افزود: مبحث دوم مقررات ملی ساختمان از سال ۱۳۸۲ اعلام شده و تا به امروز بازنگری نشده است که موارد و اشکالات زیادی هم به آن وارد است.

خزانه‌دار کانون سراسری انبوه‌سازان کشور با بیان این‌که این اشکالات در زمینه‌ی ارتباطات بین سرمایه‌گذار و مالک، به عبارتی انبوه‌ساز و مجری وجود دارد تصریح کرد: تعریف صحیح از مجری باید وجود داشته باشد و روابط باید به نوعی بازنگری شود.

مرتضوی با اشاره به این‌که همان‌طور که در ماده ۳۳ گفته شده سازمان‌هایی باید در زمینه‌ی کنترل و ترویج اصول و قواعد مقررات ملی باشند، یادآور شد: همه این موارد در سازمان نظام مهندسی خلاصه شده است.

خزانه‌دار کانون سراسری انبوه‌سازان کشور تاکید کرد: باید این وظایف توسط یک تشکل بررسی شود، چرا که سازمان نظام مهندسی خود دچار مشکلات فراوانی است.

وی با بیان این‌که موارد و مشکلات در قالب پیشنهادات مختلف به وزیر داده شده است، افزود: با توجه به نارسایی‌ها و مواردی که در طول این سال‌ها بررسی شده است تشخیص داده شده که بازنگری صورت گیرد و این امر یک حرکت مثبت است.

مرتضوی خاطر نشان کرد: بعد از سال‌ها می‌توان گفت شاهد یک تعامل و روابط صحیح بین اعضاء و افرادی که می‌خواهند اقدام به طراحی و ساخت یک ساختمان کنند، هستیم.

 

ایسنا

    نظرات