مدیران ملی و استانی در ساخت مسکن مهر بی‌کیفیت مقصرند

مدیران ملی و استانی در ساخت مسکن مهر بی‌کیفیت مقصرند

http://www.bananews.ir/یک عضو کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه از مصالح ساختمانی بی‌کیفیت در بسیاری از واحدهای مسکن مهر استفاده شده است، گفت: در ساخت مسکن مهر بی‌کیفیت پیمانکاران و مهندسان متخلف و مدیران استانی و ملی بی‌مسئولیت مقصرند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،محمدابراهیم محبی گفت: با وجودی که اصل ایده مسکن مهر قابل دفاع است ولی در بسیاری از پروژه‌ها ایرادات و نقایص جدی به ویژه در استفاده از مصالح ساختمانی بی‌کیفیت به آن وارد است.

نماینده مردم سنقر و کلیایی افزود: در بسیاری از موارد نقدهای جدی به نوع ساخت و کیفیت مصالح ساختمانی به کار رفته در مسکن مهر وارد است، در استان‌ها و شهرستان‌ها از نزدیک ایرادات و نقایص ممکن مهر را مشاهده می‌کنیم، عملکرد نادرست برخی پیمانکاران و مهندسان ناظر از یک سو و ناهماهنگی و سوء مدیریت برخی از مدیران وزارت راه و شهرسازی و مدیران استانی از سوی دیگر منجر به ساخت مسکن مهر فاقد کیفیت مناسب شده است.

به گفته وی، پیمانکاران غیرمتخصص و مصالح ساختمانی بی‌کیفیت اصلی‌ترین دلایل ساخت مسکن مهر فاقد کیفیت و ایمنی مناسب در برخی مناطق کشور است.

این عضو کمیسیون عمران با اشاره به حقوق مردم در مسکن مهر، گفت: مسکن مهر در بسیاری شهرها و مناطق مشکلات اساسی دارد ولی در برخی مناطق نیز این مشکلات در حداقل است اما به دلیل اینکه این مسکن مورد استفاده مردم کم درآمد قرار می‌گیرد نمی‌توانیم نسبت به نقایص هر چند جزئی بی‌تفاوت باشیم.

محبی، زلزله شهرستان آبدانان و مورموری در استان ایلام را که موجب تخریب کلی بخشی از مسکن مهر شد را موجب تاسف دانست و افزود: امیدوارم خسارات کلی مسکن مهر در استان ایلام درست نباشد که اگر اینطور باشد جای تاسف بسیار دارد و این مساله نگران‌کننده است.

نماینده مردم سنقر و کلیایی خواستار دخالت وزارت راه و شهرسازی و برخورد با پیمانکاران و مهندسان ناظر مسکن مهر بی‌کیفیت شد و خاطرنشان کرد: در شرایطی که کالاهای مختلف حداقل گارانتی ۱۸ ماهه دارد، بخش مسکن نیز باید به طریق اولا از چنین موضوعی برخوردار باشد.

این عضو کمیسیون عمران مجلس از وزارت راه و شهرسازی، دستگاه‌های نظارتی از جمله دیوان محاسبات کشور و نمایندگان مجلس خواست تا کم‌کاری‌ها و سوء استفاده‌ها در مسکن مهر را با دیده اغماض نگاه نکنند و طبق قانون با متخلفان برخورد تا جبران ضرر و زیانی خسارت وارده به مالکان مسکن مهر شود.

وی از باز بودن پرونده مسکن مهر در کمیسیون عمران سخن گفت و افزود: ارزیابی عملکرد شرکت‌های پیمانکار ساختمانی از سوی وزارت راه و شهرسازی و تنبیه یا تشویق آنان بسیار اهمیت دارد، سپردن یک پروژه به یک یا مجموعه‌ای از پیمانکاران بدون هیچگونه نظارت و بازخواستی قابل قبول نیست، باید از وزیر راه و شهرسازی خواست تا به این وضعیت رسیدگی کند، مجلس باید از حقوق مالکان مسکن مهر دفاع کند.

این نماینده مجلس خواستار ارزیابی عملکرد مسکن مهر توسط دستگاه‌های نظارتی شد و تصریح کرد: در مسکن مهر باید به صورت مصداقی کیفیت‌ها مورد رسیدگی قرار گیرد و نمی‌توان در این خصوص کلی‌گویی کرد، مسکن مهری که مشکل دارد برابر مقررات باید با پیمانکار و مهندس ناظر آن برخورد شود و آنان مجبور به دریافت جریمه و غرافت شوند اما در مسکن مهری که با رعایت استانداردها به مردم تحویل شده است نیز باید موارد تشویقی به اجرا گذاشته شود.

نماینده مردم سنقر و کلیایی به مالکان مسکن مهر بی‌کیفیت توصیه کرد تا با مراجعه به ادارات راه و شهرسازی در استان‌ها و وزارت راه و شهرسازی در استان تهران از پیمانکار و مهندسان ناظر این پروژه‌ها شکایت کنند.

این عضو کمیسیون عمران مجلس، تذکر نمایندگان به وزارت راه و شهرسازی برای اخذ غرامت از پیمانکاران و مهندسان متخلف را یکی از شیوه‌های ورود کمیسیون عمران برای حل مشکل مالکان مسکن مهر بی‌کیفیت عنوان کرد.

 

ایسنا

    نظرات