پرداخت تسهیلات گامی رو به جلو در بازار مسکن

پرداخت تسهیلات گامی رو به جلو در بازار مسکن

http://www.bananews.ir/رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده و اختصاص تسهیلات به ساخت و تولید مسکن گامی رو به جلو در جهت خروج بازار مسکن از رکود و رونق اقتصادی است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،حسام عقبایی با بیان اینکه از ابتدا موافق افزایش تسهیلات بانکی در بخش مسکن بوده‌ام، اظهار کرد: بهتر است بخشی از تسهیلات بانکی به ساخت مسکن اختصاص یابد البته این امر به معنای آن نیست که تسهیلات به بخش خرید مسکن داده نشود ،بلکه بهتر است با توجه بیشتر و نه زیاد از حد به سمت عرضه نیازهای انباشته شده سال های قبل و نیاز جدید در این حوزه برویم.

وی ادامه داد: در چند سال اخیر به دلیل مشکلات موجود در زمینه تولید مسکن موفق به برقراری توازن بین عرضه و تقاضا نبوده‌ایم و فرآیند تولید نتوانسته آن گونه که باید به نیازهای موجود در این بخش پاسخ دهد.

عقبایی با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد ساخت و سازها به صورت بومی انجام می شود و هنوز مفهوم انبوه سازی به معنای واقعی در کشور نهادینه نشده است، ادامه داد: اختصاص تسهیلات به ساخت مسکن آن هم در مدلی که دولت یازدهم تدارک دیده، یعنی بدون کمترین دخالت دولت در ساخت‌وساز و همچنین افزایش مبلغ وام اقدامی ضروری بود تا از این طریق مردم بتوانند با پس اندازهای خود و کمک دولت، در ازای هر فقره وام، یک واحد مسکن در بافت های فرسوده بسازند و در آن ساکن شوند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر اقتصاد کشور در جایگاهی نیست که بتواند معادل ۸۰ درصد قیمت مسکن تسهیلات خرید را تامین کند با این حال دولت می تواند با اعمال مدیریت مالی و هدایت بانکداری و نظارت بر بانک ها، سپرده های مردم را به سمت تامین مالی بخش مسکن هدایت کند و از همین مسیر، قدرت خرید مردم را نیز برای تامین مسکن تقویت کند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: توقع موجود این بود که دولت تسهیلات مناسبی به میزان حداقل ۱۰۰ میلیون تومان برای ساخت اختصاص دهد و امیدواریم که مسئولان وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی در ادامه، رویکرد افزایشی این تسهیلات را در دستور کار خود قرار دهند.

عقبایی با بیان اینکه هم اکنون بین ۶۰ تا ۷۰ درصد هزینه ساخت مسکن متعلق به تامین زمین است، افزود: وام ۵۰ میلیون تومانی تنها هزینه ساخت یک واحد آپارتمان معمولی در حد ۶۰ تا ۷۰ مترمربعی را تامین می کند ضمن اینکه هزینه تامین زمین را نیز پوشش نمی دهد، با این وجود با توجه به بضاعت مالی دولت و وضعیت اقتصادی کشور، رقم مصوب شده شروع خوبی برای خروج بخش مسکن از حالت رکود است.

وی ادامه داد: با توجه به محدودیت تعداد تسهیلات ۵۰ میلیونی، دولت باید تدابیری اتخاذ کند که گروه‌های کم درآمد و فاقد مسکن به خصوص زوج‌های جوان در اولویت دریافت این تسهیلات قرار بگیرند.

عقبایی درباره تعیین بافت فرسوده به عنوان محل ساخت واحدهایی که وام ۵۰ میلیونی به آن‌ها تعلق می‌گیرد، گفت: هر چند افزایش تسهیلات ساخت مسکن در محدوده بافت فرسوده فرصت بسیار مناسبی جهت نوسازی و تولید مسکن در این مناطق است، اما در برخی شهرهای حاشیه ای و شهرستان‌ها بافت فرسوده وجود ندارد، بنابراین دولت باید ضمن شناسایی این شهرها به ساخت مسکن در سایر بافت‌های شهری نیز تسهیلات بدهد.

 

ایسنا

    نظرات