تحقق اهداف ترانزیتی در شش ماهه ابتدایی امسال

تحقق اهداف ترانزیتی در شش ماهه ابتدایی امسال

http://www.bananews.ir/مدیر کل دفتر ترانزیت و پایانه‌های مرزی سازمان راهداری از محقق شدن اهداف ترانزیتی کشور در شش ماهه ابتدای سال خبر داد.

به گزارش بنانیوز ؛ محمد جواد عطرچیان در گفت‌وگو با ایسنا ضمن بیان این‌که ترانزیت کشور در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۳ رشدی ۵٫۲ درصدی را ثبت کرده است اظهار کرد: این آمار با توجه به پیش بینی رشد پنج درصدی ترانزیت در ابتدای سال نشان از آن دارد که از فروردین تا شهریور امسال توانسته‌ایم اهداف در نظر گرفته شده را محقق کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به برنامه ریزی‌های صورت گرفته از سوی سازمان راهداری کشور و البته برنامه ریزی‌های اقتصادی انجام شده در این زمینه امیدواریم همین روند تا پایان سال ادامه پیدا کند.

مدیر کل دفتر ترانزیت و پایانه‌های مرزی سازمان راهداری با بیان این‌که طبق پیش بینی‌های انجام شده همسایه‌های زمینی ایران بیشترین سهم را در ترانزیت کالاهای کشور داشته‌اند اظهار کرد: کشور ترکیه در طول ماه‌های گذشته که در آمار صادرات و چه واردات حضوری فعال داشته ودر کنار آن عراق و افغانستان نیز بیشترین سهم واردات را به خود اختصاص داده‌اند.

عطرچیان از برنامه ریزی برای گسترش فعالیت‌های پایانه‌های مرزی کشور خبر داد وگفت: در طول ماه‌های گذشته اقدامات خوبی برای بهبود وضعیت پایانه‌های مرزی کشور صورت گرفته و تعدادی از آن‌ها در حال حاضر ظرفیت بیشتری برای عملیات ترانزیت پیدا کرده‌اند.مانند سال‌های قبل پایانه مرزی بازرگان یکی از اصلی‌ترین پایانه‌های مرزی کشور بوده که در ثبت آمار این ترانزیت در ماه‌های ابتدایی سال ۱۳۹۳ نیز نقشی عمده ایفا کرده است.

وی درباره اختلافات اخیر پیش آمده میان ایران و ترکیه درباره تعرفه کامیون‌های عبوری نیز گفت: هر چند این مساله باعث کندی تردد کامیون‌ها در مرز دو کشور شده و آمار واردات ترکیه به ایران را نیز متاثر کرده است اما امیدواریم با به نتیجه رسیدن مذاکرات با طرف ترک این مساله در آمار کل ترانزیت ایران تاثیر جدی باقی نگذارد.

مدیر کل دفتر ترانزیت و پایانه‌های مرزی سازمان راهداری خاطرنشان کرد: هر چند ترکیه همواره به عنوان یکی از شرکای تجاری اصلی ایران مطرح بوده و در برنامه ریزی‌های تاجران و بازرگانان ایرانی نیز نقشی عمده ایفا کرده است اما خوشبختانه با توجه به ظرفیت‌های بالای مرزهای بازرگانی کشور در نقاط مختلف حتی این اختلافات با کشور ترکیه نیز نمی‌تواند تاثیر عمده‌ای در آمار ترانزیت داشته باشد و خوش بینی ما را نسبت به آینده تحت تاثیر خود قرار دهد.

    نظرات