ساختمان‌ها با ضوابط شهرسازی منطبق نیستند

ساختمان‌ها با ضوابط شهرسازی منطبق نیستند

http://www.bananews.ir/رئیس گروه تخصصی شهرسازی شورای مرکزی گفت:عدم مطابقت ساختمان‌های در دست احداث با ضوابط شهرسازی بسیار مشاهده می‌شود و این موجب برهم خوردن چهره و سیمای شهری است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irشیرزاد یزدانی شامگاه ششم آذرماه در دوازدهمین گردهمایی گروه‌های تخصصی شهرسازی و سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان سراسر کشور در مشهد، افزود: امروز تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان رشته شهرسازی بیکار هستند و کار آنها بعضا توسط افراد غیرمتخصص در شهرها در حال انجام است.

وی با اشاره به وجود ۴ هزار نفر مهندس فارغ‌التحصیل رشته شهرسازی در مشهد، تصریح کرد: هم‌اکنون ۲۰ هزار نفر در این رشته مشغول به تحصیلند و بکارگیری متخصصان این رشته در شهرسازی‌ها مطالبه اصلی ماست.

یزدانی از رعایت مقررات ملی ساختمان و اجرای ضوابط و قوانین شهرسازی در ساخت وسازها به عنوان یکی از خط مشی‌های اساسی در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان نام برد و گفت: باید بدانیم جایگاه شهرسازی در سازمان‌های نظام مهندسی چیست، هنوز بعد از ۲۰ سال مهندسان شهرساز نماینده‌ای در سازمان‌های نظام مهندسی ندارند.

وی ادامه داد: بر اساس قانون در شهرسازی‌ها هشت رشته اصلی به کار گرفته می‌شود، اما امروز فقط به چهار رشته توجه می‌شود و رشته‌های شهرسازی و ترافیک از جمله تخصص‌های فراموش شده در سازمان نظام مهندسی برخی از استان‌هاست.

رئیس گروه تخصصی شهرسازی شورای مرکزی اظهار کرد: هیات مدیره سازمان نظام مهندسی بعضی از استان‌ها بی توجه به موضوع و مباحث مرتبط با شهرسازی هستند در حالی‌که وظیفه این سازمان، جلوگیری از تخلفات در شهرسازی است.

وی با بیان اینکه نقش مهندسان شهرساز در فرایند صدور پروانه‌های ساختمانی چیست، گفت: عدم مطابقت ساختمان‌های در دست احداث با ضوابط شهرسازی بسیار مشاهده می‌شود و این موجب برهم خوردن چهره و سیمای شهری است.

یزدانی گفت: با این وضعیت شعار شهروند محوری در شهرها رعایت نمی‌شود، اگر نگاه‌مان درآمدی نباشد و رعایت حقوق شهروندی و اصول فنی و مهندسی را در نظر بگیریم، از فرم کالبدی نامناسب در شهرها جلوگیری می‌شود.

 

ایسنا

    نظرات