مذاکرات تاثیر مستقیم بر بازار مسکن ندارد

مذاکرات تاثیر مستقیم بر بازار مسکن ندارد

http://www.bananews.ir/رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران با اشاره به تمدید مذاکرات سیاسی ایران با گروه ۱+۵ گفت: قیمت و حجم معاملات مسکن به طور مستقیم تحت تاثیر مناقشات و مذاکرات سیاسی، منطقه ای و بین المللی قرار ندارد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irحسام عقبایی اظهار کرد: تغییرات قیمت مسکن طی دو دهه اخیر چندان شتابزده و تحت تاثیر شرایط به صورت زودهنگام و ناگهانی قرار نداشته است و هرگونه تغییر در الگوی قیمت و همچنین دوره های رکود و رونق در بازار مسکن معمولا در طول زمان و در بازه زمانی حداقل یکساله، رخ داده است.

وی افزود: دوره های رکود و رونق معاملات مسکن و همچنین کاهش و افزایش قیمت مسکن همواره دوره هایی ۳ تا ۴ ساله بوده و هر گاه جهش قیمتی هم در بازار مسکن اتفاق افتاده به دنبال طی یک دوره افزایش قیمت در این بازار صورت گرفته است.

عقبایی خاطرنشان کرد: همچنین در دوره هایی که رکود بر بازار مسکن حاکم شده است، معمولا کاهش حجم معاملات به دنبال سپری شدن دوره ای از افزایش نامتعارف قیمت مسکن یا جهش در این بازار بوده است.

وی با بیان اینکه تمدید مذاکرات ژنو به رغم تاثیر بر پارامترهای کلان اقتصادی نمی تواند نقش مستقیمی در تغییر قیمت و همچنین حجم معاملات مسکن طی ماه های آتی داشته باشد، گفت: بازار مسکن در ایران بازار به خصوصی است که کمتر تحت تاثیر تغییرات ناگهانی قرار می گیرد و مانند برخی بازارها همچون نفت، طلا و ارز نیست که به سرعت و در نتیجه برخی تغییرات سیاسی و اقتصادی، دستخوش تحول شود.

عقبایی ادامه داد: به این ترتیب، تمدید مذاکرات سیاسی ایران با گروه ۱+۵ در کوتاه مدت اثری بر قیمت مسکن نخواهد داشت و به طور قطع تا پایان سال، تحت تاثیر تمدید این مذاکرات، تاثیر و تغییر قابل بحثی در این زمینه اتفاق نمی افتد.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر اینکه تا پایان امسال شاهد هیچ گونه افزایش قیمت در بازار مسکن نخواهیم بود، در سال ۹۴ هم قاعدتا در فروردین ماه، تغییر خاصی در این بازار رخ نخواهد داد.

 

ایسنا

    نظرات