سونامی بازار مسکن شایعه سوداگران است

سونامی بازار مسکن شایعه سوداگران است

http://www.bananews.ir/رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان اینکه قیمت و حجم معاملات مسکن به طور مستقیم تحت تاثیر مناقشات و مذاکرات سیاسی، منطقه ای و بین المللی قرار ندارد، گفت: تا پایان امسال افزایش قیمتی نداریم.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irحسام عقبایی با اشاره به احتمال افزایش قیمت مسکن، اظهار داشت: تغییرات قیمت مسکن به خصوص در دو دهه اخیر چندان شتابزده و تحت تاثیر شرایط به صورت زودهنگام و ناگهانی قرار نداشته است و هرگونه تغییر در الگوی قیمت و همچنین دوره های رکود و رونق در بازار مسکن معمولا در طول زمان و در بازه زمانی حداقل یکساله، رخ داده است.

 

وی ادامه داد: دوره های رکود و رونق معاملات مسکن و همچنین کاهش و افزایش قیمت مسکن همواره دوره هایی ۳ تا ۴ ساله بوده و هر گاه جهش قیمتی هم در بازار مسکن اتفاق افتاده به دنبال یک دوره افزایش قیمت در این بازار صورت گرفته است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک خاطرنشان کرد: همچنین در دوره هایی که رکود بر بازار مسکن حاکم شده است، معمولا کاهش حجم معاملات به دنبال سپری شدن دوره ای از افزایش نامتعارف قیمت مسکن یا جهش در این بازار بوده است.

وی با بیان اینکه تمدید مذاکرات ژنو به رغم تاثیر بر پارامترهای کلان اقتصادی نمی‌تواند نقش مستقیمی در تغییر قیمت و همچنین حجم معاملات مسکن در ماه های آتی داشته باشد، گفت: بازار مسکن در ایران بازار به خاصی است که کمتر تحت تاثیر تغییرات ناگهانی قرار می‌گیرد و مانند برخی بازارها همچون نفت، طلا و ارز نیست که به سرعت و در نتیجه برخی تغییرات سیاسی و اقتصادی، دستخوش تحول شود.

عقبایی ادامه داد: به این ترتیب، تمدید مذاکرات سیاسی ایران با گروه ۱+۵ در کوتاه مدت اثری بر قیمت مسکن نخواهد داشت و به طور قطع تا پایان سال، تحت تاثیر تمدید این مذاکرات، تاثیر و تغییر قابل بحثی در این زمینه اتفاق نمی‌افتد.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر اینکه تا پایان امسال شاهد هیچ گونه افزایش قیمت در بازار مسکن نخواهیم بود، در فروردین سال ۹۴ هم تغییر خاصی در این بازار رخ نخواهد داد.

وی افزود: برخی افراد سودجو با سوءاستفاده از امیدواری‌های موجود نسبت به موفقیت تیم مذاکره کننده سیاسی با جامعه جهانی، احتمال جهش و سونامی قیمت در بازار مسکن در سال آینده را مطرح می کنند تا به این وسیله ابزاری برای سودجویی و سوداگری های خود فراهم کنند.

 

مهر

    نظرات