افت ۵ درصدی قیمت اوراق تسهیلات مسکن در آبان ماه

افت ۵ درصدی قیمت اوراق تسهیلات مسکن در آبان ماه

http://www.bananews.ir/رئیس اداره ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران گفت: در ماه آبان، همزمان با کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن، ارزش معاملات این اوراق نیز با روند نزولی مواجه شد و به ۶۹۰ میلیارد ریال رسید.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irعلیرضا توکلی با اعلام این خبر افزود: بررسی‌های موجود نشان می‌دهد، در پی کاهش قیمت اوراق در ماه آبان ارزش معاملات این اوراق نیز افت قابل توجهی داشت، به طوری که رقم ۶۹۰ میلیارد ریال را به ثبت رسانده است.

وی ادامه داد: معاملات اوراق تسهیلات مسکن در ماه گذشته به کمترین میزان خود طی یکسال اخیر رسید و حجم این معاملات از ارقام بالای یک میلیون ورقه در ماه، در آبان‌ماه به کمتر از ۸۰۰ هزار ورقه رسید.

توکلی در خصوص عوامل موثر بر کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن در آبان ماه توضیح داد: در سال گذشته حجم متقاضیان خرید اوراق کمتر از ۳۰۰ میلیارد تومان در ماه بود که پس از مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش سقف تسهیلات مسکن، با رشد شدیدی مواجه شد و به ارقام بالای ۶۰۰ میلیارد تومان در ماه رسید.

وی در ادامه گفت: فقط در اسفند ماه سال گذشته، حجم تقاضای تسهیلات مسکن به ۸۸۵ میلیارد تومان رسید و بانک مسکن نیز به خوبی به تعهدات خود عمل کرده و به تمام تقاضای متقاضیان تسهیلات مسکن پاسخ داد.

به گفته توکلی، یکی از دلایل اصلی رشد قیمت اوراق تسهیلات مسکن در ماه‌های گذشته، رشد تقاضا و پیشی گرفتن تقاضا از عرضه بود، به‌گونه‌ای که در هشت ماه گذشته به‌طور میانگین میزان تقاضای ماهانه ۱۶۲ میلیارد تومان بیشتر از عرضه اوراق جدید در بازار بود. خوشبختانه از مهرماه سال جاری تعداد حجم تقاضای اوراق تسهیلات مسکن کاهش یافت و به ترتیب در مهر و آبان با کمبود تقاضا به میزان ۴۱ و ۱۳۰ میلیارد تومان مواجه بودیم.

وی در خصوص وضعیت معاملات سوداگرانه و سفته بازی اوراق تسهیلات مسکن تصریح کرد: شاخص معاملات سوداگرانه اوراق تسهیلات مسکن که نشانگر میزان معاملات مازاد بر مصرف این اوراق است و در سنوات گذشته به طور میانگین بین ۳ تا ۵ درصد بوده، از تیرماه کاهش یافته و به کمتر از یک درصد رسیده است؛ ضمن آنکه طبق آخرین آمار که مربوط به آبان ماه سال جاری است، این شاخص رقم ۰٫۶ درصد را ثبت کرد و نشانه وجود شرایط طبیعی در معاملات این اوراق است.

توکلی خاطر نشان کرد: طبق آمارهای موجود، میانگین قیمت اوراق در ماه آبان نسبت به مهرماه با افت ۴٫۷ درصدی روبه‌رو بود.

وی ضمن اشاره به افزایش ارزش اوراق تسهیلات مسکن ابطالی توضیح داد: ارزش تسهیلات ابطال شده از مهرماه ۹۳ به بیش از ۲ برابر رسید و میانگین تسهیلات ابطالی که در شهریور ۹۳ معادل ۳۰۰ میلیارد ریال در ماه بود، در مهر ماه به ۷۴۰ و در آبان ماه به ۱۰۲۰ میلیارد ریال رسیده است.

توکلی در ادامه به همه مردم، متقاضیان استفاده از تسهیلات مسکن و فعالان بازار توصیه کرد به اطلاعیه‌های رسمی شرکت فرابورس که در آن تاریخ انقضا و مهلت استفاده از تسهیلات درج شده است دقت کنند زیرا در صورت منقضی شدن اوراق تسهیلات، امکان استفاده از آنها مهیا نشده و ارزش اوراق آنها صفر خواهد شد.

وی در پایان از مردم و فعالان بازار خواست تا اوراق تسهیلات مورد نیاز خود را فقط در زمان استفاده و تحویل مدارک به بانک مسکن خریداری کرده و از نگهداری اوراق برای طولانی مدت امتناع کنند.

 

ایسنا

    نظرات