مراقب اوراق تاریخ گذشته تسهیلات مسکن باشید

مراقب اوراق تاریخ گذشته تسهیلات مسکن باشید

http://www.bananews.ir/حداکثر زمان معاملات اوراق تسهیلات مسکن دو سال بوده، مردم برای خرید اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن به فرابورس یا شعب بانک مسکن مراجعه کنند، تا از خرید اوراق تاریخ گذشته دست دلالان ضرر نکنند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irبررسی وضعیت ارزش عرضه و تقاضای اوراق تسهیلات مسکن بیانگر آن است که آذرماه امسال، همانند مهر و آبان عرضه اوراق از تقاضا پیشی گرفت و در شرایطی که ارزش تسهیلات عرضه شده ۵۰۳ میلیارد تومان بود، ارزش تقاضا از ۳۸۰ میلیارد تومان فراتر نرفت که این مسئله مهمترین عامل کاهش قیمت اوراق تسهیلات در سه ماه اخیر بوده است.

فرابورس ایران اعلام کرد: خطری که اوراق تسهیلات مسکن را تهدید می کند، مهلت دو ساله استفاده از آن است و باید به این نکته توجه شود که تاریخ انتشار با تاریخ خرید متفاوت است و هم‌اکنون برخی اوراقی که خرید و فروش می‌شود فقط یک ماه اعتبار دارد ضمن اینکه متقاضیان خرید این اوراق باید بدانند نماد هر سری از اوراق یک ماه قبل از پایان مهلت استفاده، در فرابورس بسته شده و از آن تاریخ اوراق مزبور قابلیت نقل و انتقال و هبه نخواهد داشت.

همچنین ارزش تسهیلات منقضی شده در آذرماه امسال نسبت به آبان ماه از ۱۰۲ میلیارد تومان به ۹۲ میلیارد تومان کاهش یافته، اما همچنان از نرخ متوسط ۳۰ میلیارد تومان در ماه فراتر است

با توجه به اینکه مدت اعتبار این اوراق از تاریخ صدور آن حداکثر ۲ سال بوده و این زمان تنها با نظر بانک مسکن قابل تمدید است، متقاضیان خرید اوراق تسهیلات مسکن برای جلوگیری از متضرر شدن باید زمان ابطال اوراق را مد نظر داشته باشند.

مردم برای خرید اوراق می‌توانند به کارگزاری‌های عضو فرابورس یا شعب بانک مسکن در سراسر کشور مراجعه ‌کنند این در حالی است که با توجه به نوسان قیمت اوراق و همچنین محدودیت زمان استفاده از آن، فقط هنگام خرید مسکن، اوراق را خریداری کنند ضمن آنکه باید در نظر داشته باشند که بازپرداخت وام ۳۵ میلیونی حداکثر ۱۲ سال و وام ۱۰ میلیونی ۵ ساله است.

این اوراق از آبان ۱۳۸۹ در فرابورس عرضه شد و مورد خرید و فروش قرار گرفت و در ابتدا وام مسکن و جعاله مجموعاً ۲۵ میلیون تومان بود که با مصوبه شورای پول اعتبار در آبان ماه سال قبل به ۴۵ میلیون تومان رسید که بر همین اساس متقاضیان با هر میزان تقاضا می‌توانند تا سقف ۹۰ ورقه ۵۰۰ هزار تومانی اوراق را خریداری کنند.

البته اوراق تسهیلات تاکنون با ۲ شوک قیمتی مواجه شده که بار اول مربوط به دی ماه سال گذشته و بعد از مصوبه افزایش وام در شورای پول و اعتبار و بار دوم در اردیبهشت امسال بعد از مطرح شدن شایعه افزایش وام مسکن به ۸۰ میلیون تومان بود.

گفتنی است مهلت استفاده از اوراق منتشر شده در ۱۵ بهمن ۱۳۹۰ تا ۱۵ بهمن ۱۳۹۳ است و اعتبار این اوراق برای نقل و انتقال و هبه تنها تا تاریخ ۱۵ دی ۱۳۹۳ میسر خواهد بود، ضمن آنکه مهلت استفاده از اوراق منتشر شده در تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۹۰نیز تا ۱۵ اسفند ۱۳۹۳ است و اعتبار این اوراق برای نقل و انتقال و هبه تا ۱۵ بهمن جاری خواهد بود، چراکه نماد معاملاتی اوراق یک ماه قبل از پایان اعتبار در فرابورس بسته خواهد شد و خریداران در یک ماه باقیمانده با مراجعه به شعب بانک مسکن تنها امکان استفاده از وام مسکن را خواهند داشت.

 

ایسنا

    نظرات