بررسی لیزینگ مسکن در دولت/جلسات مشترک وزارت راه با بانک مرکزی

بررسی لیزینگ مسکن در دولت/جلسات مشترک وزارت راه با بانک مرکزی

http://www.bananews.ir/وزارت راه و شهرسازی با همکاری بانک مرکزی و بانک مسکن در حال تهیه شیوه نامه لیزینگ مسکن است تا متقاضیان بتوانند با پرداخت اقساطی تا ۸۰ درصد قیمت مسکن و سود توافقی، مالک یک آپارتمان شوند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irبسته پیشنهادی انبوه سازان که پاییز امسال از سوی انبوه سازان به رئیس جمهور و وزارت راه و شهرسازی ارایه شد، وارد مراحل جدیدی شده است و کارشناسان این وزارتخانه در حال بررسی بخش هایی از این بسته هستند. یکی از موارد مهمی که در این بسته پیشنهادی آمده مربوط به لیزینگ مسکن است که انبوه سازان پیشنهاد داده بودند متقاضیان تا ۸۰ درصد قیمت مسکن را بصورت اقساطی بپردازند و سود هم به صورت توافقی و تفاهمی بین خریدار و فروشنده تعیین شود.

بر اساس این گزارش، این بسته پیشنهادی دهک‌های متوسط جامعه را هدف قرار گرفت تا عمده این قشر بتوانند با تسهیلات ۸۰ درصدی مسکن مورد نیاز را خریداری کنند. در این بسته آمده است که همکاری نظام بانکی با انبوه سازان و مالکان واحدهای تکمیل شده برای فروش واحدها به صورت لیزینگ، بدین توضیح که شخص انبوه ساز دارای ساختمان مسکونی، اداری، تجاری تکمیل شده (مالک)، توسط نظام بانکی تا ۸۰ درصد قیمت واحد را (بر اساس توافق بین خریدار و فروشنده) به صورت لیزینگ به خریدار واگذار می کند. نرخ لیزینگ حداکثر معادل نرخ تورم رسمی اعلامی توسط بانک مرکزی به علاوه ۴ درصد کارمزد بانک‌ها پیشنهاد می‌شود.

این روش می تواند حتی بین فروشندگان در کاهش بهای ملک ایجاد رقابت نیز بنماید؛ بدین توضیح که فروشنده مختار است نرخ لیزینگ خود را کمتر از نرخ تورم نیز اعلام کند. در این روش، بانک سند ملک را همزمان که فروشنده به نام خریدار می‌کند، در رهن خود می گیرد و در عوض اقساط فروشنده را براساس توافق بین خریدار و فروشنده در مواعد توافق شده به فروشنده پرداخت می‌کند و خریدار نیز موظف است اقساط خود را در مواعد مقرر به بانک بپردازد و در صورت تاخیر علاوه بر جریمه دیرکرد که مطابق ضوابط بانک به وی تعلق می گیرد، برای تضمین تعهدات خریدار نیز کل واحد در رهن بانک قرار دارد.

پیشنهاد می‌شود برای اجرایی کردن این راهکار کمیته ای مرکب از نمایندگان نهاد ریاست جمهوری، وزارت راه و شهرسازی، بانک مرکزی و کانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان تشکیل و دستورالعمل مربوطه تهیه و جهت اجرا به بانک ها ابلاغ گردد.

براساس این گزارش در حال حاضر جلسات هفتگی میان کارشناسان بانک مرکزی، بانک مسکن، وزارت راه و شهرسازی و انبوه سازان برگزار می شود تا راهکارهای اجرایی لیزینگ مسکن بررسی شده و برای اجرا ابلاغ شود.

 

مهر

    نظرات