ثبات بازار مسکن در سه ماهه نخست سال ۹۴

ثبات بازار مسکن در سه ماهه نخست سال ۹۴

http://www.bananews.ir/رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران از ثبات قیمت مسکن تا تیرماه سال جاری خبر داد و گفت: در اخرین ماه سال قبل، در شهر تهران ۱۵ هزار و ۸۹۶ قرارداد اجاره، ۱۶ هزار و ۲۱۷ قرارداد خرید و فروش منعقد شد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irحسام عقبایی با بیان اینکه در سه ماهه پایانی سال ۹۳ تحت تاثیر افزایش نسبی حجم معاملات، خیز خروج از رکود در بازار مسکن برداشته شد، گفت: همانطور که پیش بینی می شد در بهار ۹۴ نیز همزمان با افزایش حجم معاملات مسکن، قیمت‌ها به حالت ثابت باقی ماند و ثبات ایجاد شده در بازار مسکن به حالت قبل ادامه پیدا کرد.

وی افزود: فراهم شدن مقدمات توافق نهایی هسته ای ایران با گروه ۱+۵، که با صدور بیانیه مطبوعاتی لوزان صورت گرفته است می تواند نوید بخش رفع تحریم ها و بهبود شرایط اقتصاد کلان کشور باشد که در نهایت منجر به ایجاد رونق اقتصادی در بخش مسکن خواهد شد.

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران با اشاره به اینکه لغو تحریم‌های اقتصادی می تواند منجر به گردش مالی بین مردم و متقاضیان بازار مسکن و افزایش قدرت خرید آن ها برای خانه دار شدن، شود، بیان کرد: ممکن است این تحولات در بهار صورت نپذیرد و بهار ۹۴ برای بازار مسکن فصلی آرام و با ثبات مشابه آنچه سال گذشته در حوزه معاملات مسکن تجربه شد، ادامه پیدا کند.

عقبایی افزود: با این وجود برای مشاهده تحولات ناشی از بهبود شرایط روابط بین الملل و اقتصاد کلان و به تبع آن بهبود شرایط در بخش مسکن باید تا تیرماه که زمان توافق نهایی احتمالی است منتظر بمانیم.

وی تصریح کرد: هرگونه تحولات سیاسی و اقتصادی بر اقتصاد مسکن تاثیری آنی و کوتاه مدت نخواهد بود و نیازمند گذر زمان است، بنابراین در کوتاه مدت این توافقات و همچنین بیانیه اخیر مطبوعاتی لوزان را چندان اثرگذار بر کمیت و کیفیت معاملات و قیمت مسکن نمی دانم اما توافق احتمالی تیرماه کمک قابل توجهی برای ایجاد رونق در بخش مسکن و خروج بازار معاملات از حالت رکود است.

وی در تشریح وضعیت معاملات در فصل بهار، اظهار داشت: همانطور که گفته شد در بهار سال جاری به هیچ وجه افزایش قیمت مسکن نخواهیم داشت و علاوه بر این پیش بینی می‌شود در اردیبهشت امسال همزمان با شروع جدی معاملات در بازار مسکن، حجم معاملات خرید و فروش بین متعاملین افزایش یابد.

رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران تاکید کرد: افزایش حجم معاملات در اردیبهشت ماه به طور قطع به معنای گرانی در بازار مسکن نخواهد بود که البته سیاست‌های دولت و مسئولان مسکن و اجرای هر چه سریعتر طرح های تامین مسکن در این زمینه نقش مهمی خواهد داشت.

عقبایی همچنین در خصوص حجم معاملات مسکن انجام شده در اسفند ماه ۹۳ اعلام کرد: در اخرین ماه سال قبل، در شهر تهران ۱۵ هزار و ۸۹۶ قرارداد اجاره، ۱۶ هزار و ۲۱۷ قرارداد خرید و فروش و هزار و ۱۳۸ مورد قرارداد پیش فروش منعقد شده است.

وی افزود: همچنین در اسفند ۹۳ در کل کشور در مجموع ۹۶ هزار و ۳۱۸ مورد خرید و فروش مسکن، ۵۰ هزار و ۳۸۶ مورد اجاره و ۴ هزارو ۶۱۶ مورد معامله پیش فروش انجام شده است.

 

مهر

    نظرات