راهکار دولت برای خانه‌دار شدن مردم/ آغازگشایش حساب امانی پیش‌فروش

راهکار دولت برای خانه‌دار شدن مردم/ آغازگشایش حساب امانی پیش‌فروش

http://www.bananews.ir/باوجود مخالفت انبوه سازان با حساب امانی پیش فروش، دولت قصد دارد هفته جاری این حساب را در بانک مسکن افتتاح کند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irدر حالی که سازندگان مسکن با طرح حساب امانی پیش فروش ساختمان، مخالف هستند، وزیر راه و شهرسازی از افتتاح این حساب در بانک مسکن از این هفته خبر داد تا براساس این طرح، پیش خریداران واحدها پول‌هایشان را به این حساب واریز کنند و انبوه سازان بنابر پیشرفت پروژه، پول را از بانک دریافت کنند.

هرچند که سازوکار این طرح هنوز مشخص نیست اما اجرایی شدن آن از سوی دولت حتمی به نظر می‌رسد، موضوعی که با انتقاد انبوه سازان مواجه شده و آنها معتقدند این طرح پیش فروش مسکن را در کما می‌برد.

در این باره وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده است که افتتاح حساب‌های امانی در بانک مسکن برای مدیریت پیش فروش ساختمان راه‌حل بسیار ساده‌ای است و این موضوع سال‌هاست که در کشور دغدغه است. به گفته وی پرونده‌های زیادی در دادگاه‌ها و محاکم درباره کلاهبرداری در زمینه پیش فروش ساختمان مفتوح است ولی این راه‌حل ساده را سال‌هاست که اجرایی نکرده‌ایم.

در واقع طرح حساب امانی پیش فروش موجب می‌شود که انبوه سازان با پیشرفت پروژه، پول از بانک دریافت کنند که این موضوع مستلزم این است که یک نظارت از سوی بانک بر پروژه انجام گیرد تا با در نظرگرفتن پیشرفت ساخت و ساز، پول متقاضیان به انبوه ساز پرداخت شود که این یکی از موارد مورد انتقاد انبوه سازان است.

بوروکراسی اداری دامن گیر پیش فروش مسکن

به گفته آنها، شیوه پرداخت و دریافت پول از بانک یک بوروکراسی اداری را نیازمند است که از پیشرفت پروژه می‌کاهد و زمان زیادی را نیاز دارد بنابراین امکان اینکه زمان ساخت پروژه طولانی تر شود، وجود دارد.

همچنین سازندگان معتقدند که یکی از ویژگی های پیش فروش این است که سازنده زیر قیمت بازار، واحدها را به فروش می رساند و اگر قرار باشد با پیشرفت پروژه، پولی از خریداران دریافت شود دلیلی وجود ندارد که قیمت های فروخته شده کمتر از نرخ بازار باشد زیرا سودی برای سازنده ندارد.

از سوی چگونگی نظارت دولت بر پروژه های پیش فروش مسکن هم موضوعی است که باید به آن توجه شود زیرا نیاز به نظارت دقیق و کارشناسی دارد که هنوز سازوکار آن به درستی مشخص نیست و از آنجاییکه قرار است این طرح از سوی انبوه سازان و سازندگان مسکن به اجرا برسد بنابراین توافق با آنها ضروری است.

هرچند که وزارت راه وشهرسازی برای جلوگیری از تخلفات در این حوزه، اقدام به افتتاح چنین حسابی کرده است اما به نظر می رسد که بازار مسکن که هم اکنون در رکود به سر می برد با این سیاست ها بازهم با استقبال کمتری به خصوص از سوی سازندگان مسکن مواجه خواهد شد.

 

مهر

    نظرات