پیشرفت کند مسکن مهر در پردیس

پیشرفت کند مسکن مهر در پردیس

http://www.bananews.ir/در حالی قرار بود مسکن مهر پردیس در سال ۹۲ تحویل متقاضیان شود که نه تنها پس از گذشت دو سال هنوز به پایان نرسیده است بلکه اجرای پروژه با کندی پیش می‌ر ود.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irآخرین کلنگ زنی پروژه مسکن مهر را علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی دولت دهم در مسکن مهر پردیس انجام داد و ساخت ۸۰ هزار واحد در این شهر کلید خورد، هرچند که پیش از کلنگ زنی این پروژه بزرگ، ساخت حدود ۱۰ هزار واحد از سوی تعاونی‌های مسکن مهر در این شهر شروع شده بود.

اما پس از شهر جدید پرند که ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکن مهر در آن شروع شده بود، بزرگترین پروژه مربوط به شهر جدید پردیس بود که به دلیل نزدیکی به شهر تهران، امتیاز ویژه ای برای متقاضیان این شهر محسوب می‌شد. همچنین به دلیل بافت تپه ماهور در این شهر که به افزایش هزینه‌های ساخت منجر شد برای متقاضیان آورده بیشتری تعیین شده و متقاضیان در این شهر، پول بیشتری را برای دریافت مسکن مهر پرداختند.

 

براین اساس از سال ۱۳۹۱ که ساخت ۸۰ هزار واحد مسکن مهر در شهر جدید پردیس شروع شد، مسئولان دولت دهم اعلام کردند که این پروژه تا یک یا دو سال دیگر به اتمام می‌رسد اما کندی اجرای پروژه که حتی منجر به تغییر دو مدیرعامل در این شهر جدید شد، هنوز نتوانسته وضعیت مسکن مهر را در این شهر بهبود ببخشد و همچنان متقاضیان واحدهای خود را دریافت نکرده اند.

در حال حاضر هم اجرای مسکن مهر در این شهر با کندی بسیاری روبرو است و پروژه‌ها به خصوص پس از سال جدید پیشرفت چندانی نداشتند و با کندی محسوسی روبرو است و وقتی متقاضیان برای پیگیری ساخت واحدها به شرکت عمران پردیس مراجعه می‌کنند پاسخ درستی از مسئولان این شهر نمی‌گیرند. این در حالی است که از سه سال پیش متقاضیان با مشکلات زیادی این آورده را تامین کرده و می پردازند.

پرداخت‌ها به موقع انجام نمی‌شود

در این خصوص یکی از پیمانکاران مسکن مهر پردیس در گفتگو با مهر با بیان اینکه به دلیل کندی پرداخت‌ها از سوی بانک مسکن و شرکت عمران پردیس وقفه در اجرای پروژه‌ها افتاده است، گفت: از این هفته پرداختی‌ها را شروع کرده‌اند و امیدواریم که معوقه‌ها به زودی پرداخت شود زیرا کارگران در این مدت دستمزد خود را دریافت نکرده‌اند.

ایرج رهبر با اشاره به اینکه هزینه‌های ساخت بالا است و به دلیل قیمت پایین مسکن مهر باید پرداختی‌ها به موقع باشد، بیان کرد: این پروژه هزینه بر بوده و نیاز به سرعت بالایی دارد ضمن آنکه به عنوان مثال در یک پروژه ۱۰ هزار واحدی ۱۰۰ نفر مشغول کار هستند که آنها نیاز به دستمزد، مصالح ساختمانی و دیگر موارد دارند که اگر مبلغ دیر به دست پیمانکار برسد، همه اینها به تاخیر می‌افتد.

وی با انتقاد از اینکه پروسه اداری در ایران طولانی مدت است، اظهار داشت: باید دولت بوروکراسی را به خصوص در پروژه مسکن مهر که نیاز به سرعت بیشتری دارد، کم کند به دلیل اینکه بوروکراسی‌های اداری موجب کند شدن پروژه شده است.

براساس این گزارش، پروژه مسکن مهر کوزو در فاز ۱۱ شهر جدید پردیس هم که حجم زیادی از ساخت و ساز در آن در جریان است در این مدت با کندی زیادی مواجه شده و پیمانکار ترکیه ای این پروژه با درصد کمی از ظرفیت مشغول کار است که یکی از دلایل آن را پرداختی‌های کم به این پروژه اعلام می‌کنند.

در واقع طولانی شدن پرداخت‌ها از شرکت عمران پردیس از مشکلاتی است که این پروژه با آن روبرو است و همین موضوع سرعت در اجرای پروژه را که یکی از ویژگی‌های اصلی مسکن مهر بود، با مشکل مواجه کرده است.

به گفته پیمانکاران مسکن مهر در پردیس، قیمت تعیین شده برای ساخت مسکن مهر صرفه اقتصادی ندارد و کندی پرداخت‌ها موجب می شود که پیمانکاران سرعت عمل کافی نداشته باشند ضمن آنکه تعادلی میان قیمت و هزینه‌ها برقرار نیست بنابراین مقداری از کندی پروژه هم به دلیل این مشکلات است.

براساس این گزارش، در حال حاضر ۱۰۰ پیمانکار در مسکن مهر پردیس برای ۸۰ هزار واحد مشغول فعالیت هستند که هرکدام مشکلات خاص خود را دارند و این مشکلات اجازه سرعت در اجرای پروژه را به آنها نمی دهد. بطوریکه پیش بینی پیمانکاران این است که امسال هم واحدهای مسکن مهر در شهر پردیس به دست متقاضیان نمی‌رسد.

 

مهر

    نظرات