هشدار نسبت به تکرار حادثه بم با ساخت‌وسازهای بی‌کیفیت

هشدار نسبت به تکرار حادثه بم با ساخت‌وسازهای بی‌کیفیت

http://www.bananews.ir/یک کارشناس مسکن با بیان این‌که به‌کارگیری افراد غیرمتخصص در بخش ساخت و ساز باعث پایین آمدن کیفیت ساختمان‌ها شده، نسبت به تکرار احتمالی حوادثی همچون بم، اردبیل و رودبار در صورت وقوع زلزله، هشدار داد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irاحمدرضا سرحدی عضو اسبق هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران اظهار کرد: عمر مفید ساختمان در ایران حداکثر ۳۰ سال است در حالی که این رقم در دنیا ۸۰ تا ۱۰۰ سال است.

وی افزود: ساختمان‌های کشور به دلیل نبود نظارت و عدم استفاده از نیروهای فنی و متخصص از کیفیت بسیار نازلی برخوردارند. مهندسین نسبت به این کار اعتراض دارند که به ایجاد تنش‌هایی با شورای شهر و شهرداری منجر شده است.

این کارشناس مسکن با بیان این‌که توجیه شهرداری این است که استفاده از نیروهای متخصص باعث بالا رفتن هزینه‌ها و نهایتا قیمت تمام شده مسکن می‌شود، اظهار کرد: این توجیه بی‌پایه است؛ چرا که در حال حاضر عوارض شهرداری است که بیشترین هزینه‌ها را به ساختمان‌ها تحمیل می‌کند. بالا بودن مصنوعی قیمت زمین هم مزید بر علت شده که تقصیر شهرداری نیست اما عوارض دست شهرداری است.

سرحدی تاکید کرد: دستمزد خدمات مهندسی در ایران کمتر از یک درصد قیمت ساختمان است؛ در حالی که این رقم در کشورهای پیشرفته بین ۱۰ تا ۳۰ درصد است. عوارضی که شهرداری بابت ساخت و ساز می‌گیرد چندین برابر هزینه خدمات مهندسی است اما جالب است که شورای شهر و شهرداری که دغدغه بالا نرفتن قیمت تمام شده را دارند حاضر نیستند از عوارض خودشان کم کنند. این نه تنها باعث ضرر به جامعه مهندسی می‌شود بلکه ضرر به عموم مردم می‌رسد که قرار است زیر این سقف‌های بی‌دقت ساخته شده زندگی کنند.

این کارشناس مسکن گفت: شورای شهر و شهرداری نباید بدون توجه به امنیت جامعه مانع اجرای قانون شوند. جامعه مهندسی چندین بار به پایین بودن کیفیت ساختمان‌ها اعتراض کرده و خواهان این مساله است که شهرداری، شرایط ارایه خدمات واقعی به مردم را تسهیل کند.

به گفته سرحدی، تلفات ناشی از گودبرداری‌ها و ساخت و سازهای بی‌کیفیت ناشی از ورود عده‌ای بساز و بفروش غیرمتخصص در صنعت ساختمان‌سازی است که امنیت جامعه را به خطر می‌اندازد. هم‌چنین در درازمدت کالایی به جامعه عرضه می‌شود که فاقد کیفیت لازم است.

 

ایسنا

    نظرات