دل‌نگرانی‌هایی درخصوص طرح جامع مسکن

دل‌نگرانی‌هایی درخصوص طرح جامع مسکن

http://www.bananews.ir/رییس کمیته عمران شهری مجلس گفت: در طرح جامع مسکن باید به اقلیم، شرایط اقتصادی، مشاعیات، سوانح طبیعی، کیفیت مصالح و چگونگی ساخت و ساز، الگوی مصرف و تورم بالقوه خرید و فروش‌ها توجه ویژه داشت.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irحامد قادرمرزی گفت: در طرح جامع مسکن برای حداقل ۴۸ میلیون نفر واحد مسکونی ساخته خواهد شد بنابراین باید نیازهای اساسی این جمعیت عظیم در این طرح پیش‌بینی شود.

نماینده مردم قروه با اشاره به استاندارد شهرسازی گفت: در طرح‌های شهری ۵۰ درصد زمین‌ها به بخش مسکونی، ۲۵ درصد به شبکه معابر، ۱۵ درصد فضای سبز و ۱۰ درصد به احداث سایر خدمات اختصاص می‌یابد. به بیان دیگر به ازای هر هکتار زمین افزوده شده به پهنه شهری با کاربری مسکونی باید یک هکتار نیز برای سایر کاربری‌ها درنظر گرفته شود.

وی طرح‌های جامع را فاقد استانداردهای فوق دانست و افزود: در بسیاری از شهرهای کشور نیاز به الحاق زمین به طرح جامع شهرهاست. متولیان بخش مسکن باید از هم اکنون به فکر تامین زمین برای ساخت ۱۲ میلیون نفر واحد مسکونی در پهنه شهری باشند تا با افزایش تقاضا در بخش زمین، قیمت‌ها نجومی نشود.

رییس کمیته عمران شهری مهار تورم در این بخش را یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر دانست.

قادرمرزی بی توجهی به اقلیم و شرایط اقتصادی مردم در طرح مسکن را یادآور شد و افزود: تکرار تجربه شکست خورده مسکن مهر در طرح جامع مسکن نباید در برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی دیده شود، اما در طرح جامع مسکن بیم تکرار این مساله می‌رود.

نماینده مردم قروه اقلیم، زمین، سوانح طبیعی و قدرت خرید مردم را از جمله مولفه‌هایی دانست که باید در طرح جامع مسکن مورد توجه کارشناسان و مدیران اجرایی قرار داشته باشد.

وی خواستار انجام مطالعات دقیق کارشناسی در مناطق مختلف کشور شد و افزود: مناطق شمالی، جنوبی، مرکزی، شرقی و غربی کشور هرکدام نیازمند مطالعات خاص از نظر اقلیم و توان اقتصادی مردم است. این مطالعات تا قبل از جدی شدن اجرای طرح جامع مسکن باید توسط مدیران وزارت راه و شهرسازی انجام شود.

رییس کمیته عمران شهری مجلس در پیشنهادی خواستار تقویت جنبه‌های نظارتی وزارت راه و شهرسازی در حوزه ساخت و ساز مسکن شد و افزود: وزارت راه و شهرسازی باید با نظارت جدی و مستمر بر نحوه و کیفیت ساخت و ساز مسکن به ساخت و سازهای غیرایمنی و غیراستاندارد پایان دهد.

قادرمرزی افزایش قیمت مصالح ساختمانی و نظارت ضعیف وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی بر پیمانکاران مسکن مهر را دو عامل ساخت مسکن بی کیفیت دانست و تاکید کرد:‌ ناظران سازمان نظام مهندسی و وزارت راه و شهرسازی باید به صورت جدی و مستمر بر پروژه‌های بزرگ ساخت و ساز نظارت موثر کنند تا شاهد ساخته شدن مسکنی نظیر مسکن مهر البته در قالب طرح جامع مسکن نباشیم.

نماینده قروه ادامه داد: در بخش‌های بزرگی از مسکن مهر هیچ پیش‌بینی برای بازگشت و انباری واحد مسکونی نشده است. ۷۵ متر متراژ واحد مسکونی به تنهایی نیاز مردم را تامین نمی‌کند باید به مشاعیات توجه ویژه شود.

 

ایسنا

    نظرات