برگزاری جلسات نهایی طرح جامع مسکن با حضور مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور

http://www.bananews.ir/معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه جلسات کارشناسی طرح جامع مسکن با حضور مشاور اقتصادی رئیس جمهور برگزار شد، گفت: نظرات زیادی از سوی کارشناسان برای قوی‌تر شدن طرح جامع مسکن ارائه شده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir حامد مظاهریان  در پاسخ به این سؤال که آیا کارشناسان و صاحب‌نظران در خصوص طرح جامع مسکن نظرات خود را ارائه کرده‌اند، گفت:برای طرح جامع مسکن کلی نظر رسیده است و ما با شورای اقتصادی در مؤسسه اقتصاد با مسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس جمهور جلسه‌ای درخصوص طرح جامع مسکن گذاشتیم.

وی افزود: مؤسسات دیگر هم نظرات خود را در کنار اعضای حقیقی ارائه کرده‌اند که برخی از آنها منتشر شده و برخی هم اختصاصاً به وزارت راه و شهرسازی ارائه شده است.

معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: تمام اینها را باید ظرف یک یا دو هفته آینده جمع‌بندی کنیم تا اگر نیاز باشد در طرح جامع مسکن لحاظ شود.

وی با بیان اینکه فرآیند تهیه طرح جامع مسکن با سایر طرح‌ها بسیار متفاوت بود، افزود: در حین تهیه طرح جامع مسکن، نتایج مقطعی طرح در فضای عمومی کشور برای دریافت نظرات کارشناسی اعلام می‌شد که اظهار نظرهای دریافتی در تهیه طرح بسیار کمک کرد تا طرح جامع مسکن به شکل بهینه تهیه و تدوین شود.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی افزود: اکنون نیز طرح جامع مسکن از نظر ما نهایی شده است اما برای آخرین بار به مدت یکماه در اختیار کارشناسان و صاحبنظران قرار گرفت تا بعد از دریافت نظرات نهایی در ماه جاری این طرح تکمیل شود.

مظاهریان در پاسخ به این سؤال که آیا احتمال اینکه این نظرات در طرح جامع مسکن لحاظ شود وجود دارد، گفت: ممکن است این نظرات را در طرح جامع مسکن ارزیابی کنیم، اما به هرحال طرح جامع مسکن باید تا دو هفته دیگر نهایی و منتشر شود.

وی با بیان اینکه خصوصیت دوم طرح جامع مسکن نسبت به طرح‌های جامع گذشته مسکن، وجود مکانیزمی برای به روزرسانی طرح است گفت: در طرح جامع فعلی مکانیزمی وجود دارد که به طور دائم قابل پایش و منطبق با تغییرات اقتصاد خرد و کلان کشور و حتی در لایه‌های سیاسی و اجتماعی کشور قابل تغییر و به روزرسانی است.

وی با بیان اینکه بر اساس طرح جامع برنامه‌هایی برای عرضه و همچنین مدیریت تقاضای مسکن وجود دارد، اظهار داشت: طرح قبلی جامع مسکن در سال ۱۳۸۴ به تصویب رسید که ۱۰ سال از زمان آن می‌گذرد، گذشت این زمان از تصویب طرح قبلی در حالی است که امروز شرایط کاملا متفاوتی در پیش‌بینی رشد اقتصادی، رشد جمعیت، وضعیت کلان اقتصادی کشور، مسائل سیاسی و اجتماعی وجود دارد از این رو قاعدتا طرح قبلی پاسخگوی نیاز امروز مسکن نبود و احتیاج به بازنگری داشت.

مظاهریان افزود: طرح جامع مسکن همچنین دارای ۱۰ مطالعه پشتیبان از جمله سند راهبردی، پیش‌بینی‌های جمعیتی، نیازسنجی مسکن، مسکن کم‌درآمدها، نظام تامین مالی، سیاست‌های زمین و توسعه شهری، سکونتگاه‌های نابسامان شهری، صنعت ساختمان، مسکن روستایی و بازار مسکن اجاره‌ای است.

پیشتر در ۱۷ خرداد ماه امسال مظاهریان در نشستی خبری با اشاره به اینکه سند رسمی طرح جامع مسکن منتشر شده است و یک ماه برای نظرخواهی کارشناسان فرصت دارد، اظهار داشت: برای انتشار رسمی طرح جامع مسکن یک ماه و برای آخرین بار به کارشناسان فرصت داده‌ایم تا اظهارنظرهای خود را برای نهایی شدن و منتشر شدن این طرح جامع مسکن انجام دهند.

وی گفته بود که در تیر ماه طرح جامع مسکن نهایی شده و می‌تواند سیاست‌ها و برنامه‌های عملیاتی خود را انجام دهد، بنابراین چارچوب طرح جامع مسکن با این اظهار نظرها قرار نیست تغییر کند اما اگر کارشناسان اظهار نظرهایی ارایه کنند شاید تغییرات بسیار جزیی در طرح جامع مسکن انجام شود.

مظاهریان تصریح کرد: قطعا این یک ماه فرصتی که برای جمع‌آوری نظرات کارشناسان در نظر گرفته‌ایم آخرین مهلت است تا صداها و نظرات شنیده شود و تاثیر مثبتی بر روی طرح جامع مسکن بگذارد.

 

فارس

    نظرات