هشدار دانشمندان درباره اسیدی شدن آب ها

هشدار دانشمندان درباره اسیدی شدن آب ها

http://www.bananews.ir/دانشمندان درباره اسیدی شدن آب دریاها و اقیانوس‌ها و نابودی حیات دریایی، به علت آلایندگی کربنی هشدار دادند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irدر سال های اخیر آلاینده های کربنی در جهان افزایش یافته است. این آلاینده های کربنی نه تنها زندگی موجودات در خشکی را تهدید می کند بلکه تهدیدی برای آبزیان نیز به شمار می رود.

گزارشی که اخیرا بیست و دو دانشمند جهان در نتیجه تحقیقات خود جمع آوری و منتشر کرده اند ، نشان می دهد در صورتی که ورود آلاینده های کربنی به محیط زیست به شدت کاهش نیابد، حیات دریایی به گونه ای غیرقابل برگشت تغییر خواهد کرد. نتایج این تحقیقات در مجله پژوهشی «ساینسScience» منتشر شده است.

براساس این پژوهش، دمای اقیانوس ها و دریاها در حال افزایش است، اکسیژن موجود در اقیانوسها و دریاها کاهش می یابد و آب آنها بیشتر حالت اسیدی پیدا می‌کند. ورود دی اکسید کربن به آب دریاها و اقیانوس ها سبب به خطر افتادن صخره های مرجانی می شود که یکی از عجایب طبیعت به شمار می رود.

دی اکسید کربن، گازی اسیدی است و ورود آن به آب اقیانوسها و دریاها سبب اسیدی شدن این مناطق می شود.

اگر روند کنونی ورود آلاینده های کربنی به اقیانوس ها و دریاها ادامه پیدا کند ، صخره های مرجانی که پناهگاه ماهی هاست، بعید خواهد بود یکصد سال دیگر دوام بیاورد. ماهی ها نیز در معرض خطر قرار دارد. اسیدی تر شدن آب سبب می شود ارگانسیم های کوچک آبزیان دریایی نیز به خطر بیفتد.

بررسی های علمی نشان می دهد پنجاه و پنج میلیون سال قبل، با گرم شدن ناگهانی اقیانوسها نرم تنان صدف دار دریایی و گونه های آبزیان منقرض شد.

پس از این برهه زمانی، یکصد و شصت و پنج هزار سال طول کشید تا این گونه های جانوری بتواند بار دیگر به حیات دریایی بازگردد.

دانشمندان می گویند تاثیر آلاینده های کربنی ناشی از فعالیت انسان ها برای آب دریاها و اقیانوس‌ها، ده برابر مشکل پنجاه و پنج میلیون سال پیش است و اگر روند کنونی ادامه پیدا کند تا سال دو هزار و صد، دریاها و اقیانوسها به گونه ای غیرقابل برگشت، تغییر خواهد کرد. در نتیجه، نسل های بعدی نمی تواند از زیبایی صخره های مرجانی و حیات آبزیان بهره مند باشد.

 

باشگاه خبرنگاران

    نظرات