افت معنا دار قیمت اوراق تسهیلات مسکن

افت معنا دار قیمت اوراق تسهیلات مسکن

http://www.bananews.ir/قیمت اوراق تسهیلات مسکن که در پایان هفته گذشته در محدوده ۷۴ هزار تومان معامله می‌شد، در هفته جاری روند نزولی خود را آغاز کرد و به محدوده ۷۲ هزار تومان رسید.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، اوراق تسهیلات مسکن یا همان تسه که مدتی است در محدوده قیمتی ۷۴ هزار تومان در حال حرکت بود، طی معاملات روز گذشته و امروز روند نزولی به خود گرفت و به محدوده ی ۷۱ تا ۷۲ هزار تومان بازگشت.به این ترتیب قیمت اوراق تسهیلات مسکن که در ابتدای سال تاکنون با تغییرات چندانی مواجه نشده و در محدوده ۷۰ تا ۸۰ هزار تومانی در حال حرکت است، در هفته جاری نسبت به هفته گذشته با افت ۲ هزار تومانی مواجه شد و به ۷۲ هزار تومان رسید.

کارشناسان معتقدند که ادامه رکود در بخش مسکن و رونق نیافتن این بازار علی رغم مذاکرات هسته ای، عاملی برای کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن بوده و توافق هسته ای در کنار افزایش پیدا نکردن وام مسکن می تواند قیمت این اوراق را دستخوش تغییر کند.

بر این اساس بررسی وضعیت اوراق "تسه" در فرابورس نشان میدهد که قیمت اوراق اردیبهشت ۱۳۹۴ از محدوده قیمتی ۷۴ هزار تومان به نیمه ۷۲ هزار تومان رسیده و سایر تسه ها نیز به همین محدوده بازگشته است به طوری که تسه اسفند ماه از ۷۳ هزار و ۷۰۰ تومان در هفته گذشته به ۷۲ هزار و ۳۰۰ تومان رسید و تسه های دی، آبان، مهر و شهریور در محدوده ی قیمتی ۷۲ هزار و ۵۰۰ تومان در حال معامله است؛ در این میان تسه‌های دور تر یعنی ماه های تیر، مرداد، اردیبهشت و فروردین به محدوده ی ۷۱ هزار تومان رسیده است.

این در حالی است که با آغاز روند نزولی قیمت اوراق تسهیلات مسکن از روز گذشته، تقاضای فروش این اوراق نیز افزایش پیدا کرده و در مقابل تقاضای خرید، میل دارندگان این اوراق به فروش بیشتر شده است.

به گزارش ایسنا، قیمت اوراق تسهیلات مسکن در حالی بعد از توافق هسته ای با کاهش مواجه شده است که یک بار دیگر مسائل سیاسی در قیمت این اوراق تاثیر گذار بوده به طوری که در ابتدای سال و بعد از بیانیه لوزان قیمت این اوراق نزولی شد و از محدوده ی ۸۰ هزار تومان فاصله گرفت.

میزان افزایش وام مسکن در جلسه ۱۹ فروردین شورای پول و اعتبار قیمت این اوراق را تحت تاثیر قرار داد و مجددا آن را به سطح ۸۰ هزار تومان برگرداند، اما با افزایش پیدا نکردن وام مسکن روند حرکتی آنها تغییر کرد، زیرا مهم‌ترین عامل تاثیر‌گذار بر قیمت " تسه" ها، سیاست‌های دولت مبنی بر افزایش سقف تسهیلات مسکن و رونق بخش مسکن است.

اوراق تسهیلات مسکن اوراقی است که متقاضیان استفاده از انواع تسهیلات مسکن باید در ازای هر ۵۰۰ هزار تومان، یک برگه حق تقدم تسهیلات مسکن خریداری کرده و به بانک مسکن ارائه کنند. یعنی برای دریافت وام ۴۵ میلیونی مسکن باید ۹۰ ورقه حق تقدم تسهیلات (با احتساب قیمت ۷۲ هزار تومان برای هر ورقه) به مبلغ شش میلیون و ۴۸۰ هزار تومان خریداری شود.

 

ایسنا

    نظرات