بی‌انضباطی شهری گریبان‌گیر همه شهرها شده است

بی‌انضباطی شهری گریبان‌گیر همه شهرها شده است

http://www.bananews.ir/مدیرکل دفتر معماری و طراحی شهری وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد: امروزه بی‌انضباطی شهری گریبانگیر همه شهرها شده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irفرزانه صادق مالواجرد در نشست خبری گفت: به عنوان یک شهروند می‌توان گفت که کاملاً مشخص است که وضعیت معماری و شهرسازی روی اصول نبوده و شاهد اغتشاش و بی‌انضباطی شهری هستیم. نوع معماری موجود پاسخ‌گوی نیاز نیست، البته خوشبختانه با تغییر رویکرد در وزارت راه و شهرسازی توجه به ویژگی‌های ناب معماری در اولویت قرار دارد، به همین جهت شاهد افزایش مصادیق معماری ایرانی اسلامی هستیم.

وی به بزرگ‌ترین چالش پیش روی مسائل شهری اشاره و خاطرنشان کرد: امروزه بی‌انضباطی شهری گریبان‌گیر همه شهرها شده و سوداگری اقتصادی سبب آسیب به حقوق شهروندی و همین امر سبب تنزل کیفیت شهرها شده است، لذا لازم است دیدگاه‌ها تغییر کند و چالشی برای کیفیت اتفاق بیافتد تا شاهد اثرات مثبت توجه به کیفیت در شهرها باشیم.

این مسوول در پاسخ به شهرهای پیشرو در این زمینه، اظهار کرد: اصولاً نمی‌توان کیفیت را تقسیم‌بندی کرد؛ چرا که در مناطق مختلف درجات توجه به کیفیت متفاوت است و می‌توان گفت استان زنجان جزو استان‌هایی است که تغییر دیدگاه در این استان در حال اجرایی شدن است و هم پروژه سبزه‌میدان و هم بازگشایی درب کارخانه کبریت با هوشمندی انجام شده است در سایر استان‌ها نیز شاهد تغییر دیدگاه هستیم.

وی تصریح کرد: آسیبی که به بافت تاریخی زده می‌شود از محل همین فرسودگی است و هم‌پوشانی بافت تاریخی با بافت فرسوده سبب زیر سئوال رفتن ارزشمندی آن شده است، به همین جهت شورای عالی شهرسازی و معماری به عنوان بالاترین نهاد حاکمیتی تصمیم‌ساز کمیته‌هایی دارد که با تغییر رویکرد انجام گرفته کمیته فنی دیگری با نام کمیته معماری و طراحی شهری بافت‌های واجد ارزش به این کمیته‌های تخصصی افزوده شد.

مالواجرد به نمونه‌هایی مشابه از اجرای طرح سبزه‌میدان در سایر استان‌ها اشاره و اعلام کرد: در شهر قزوین نیز تعریض خیابانی که در دل بافت تاریخی قرار داشت سبب از دست رفتن یکپارچگی بافت تاریخی می‌شد که از این اقدام جلوگیری شد و همچنین در خیابان‌های اطراف حرم مطهر امام رضا(ع) در مشهد نیز شاهد اغتشاش بودیم که این موضوع در دستور کار شورای عالی قرار گرفت.

مدیرکل دفتر معماری و طراحی شهری وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد: همواره در صحبت‌ها توجه به معماری ایرانی اسلامی مثال زده می‌شود، ولی از این موضوع غفلت می‌شود که معماری ایرانی اسلامی در بافت‌های واجد ارزش قرار دارد. در دوران معاصر نیز ساختمان‌های دارای ارزش وجود دارد که حفظ آن‌ها می‌تواند در تاریخ معاصر جاری شود.

وی عنوان کرد: برای اجرای طرح سبزه‌میدان مسابقه‌ای برگزار شد که انواع فعالیت‌های اقتصادی در بلوک شهری وسط بافت تاریخی شهر انجام می‌شد، ولی در طرح منتخب توجه ویژه‌ای به فضای شهری شده و در این طرح سعی شده است به مطالبات مردم مبنی بر فضای شهری پویا و زنده توجه شود.

 

ایسنا

    نظرات