صعود نرم اجاره‌بها در تهران

صعود نرم اجاره‌بها در تهران

http://www.bananews.ir/طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴ اجاره بها در شهر تهران سالیانه ۱۶ درصد افزایش داشته است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، بررسی بازار اجاره مسکن شهر تهران از ابتدای سال ۱۳۹۰ تا بهار سال ۱۳۹۴ نشان می‌دهد که اجاره‌بها دارای شیب ملایم صعودی بوده و در هر فصل به طور متوسط ۱۶ درصد نسبت به فصل مشابه سال قبل افزایش داشته است. همچنین بررسی نوسانات فصلی سه سال اخیر نشان می‌دهد که عمدتاً در فصل بهار و تابستان (فصول جابه‌جایی بیشتر مستأجران)، اجاره‌بها افزایش می‌یابد و در فصول پاییز و زمستان اجاره‌بها با کاهش و یا ثبات مواجه می‌شود.

در فصل بهار ۱۳۹۴ نیز، بررسی آمارهای وزارت راه و شهرسازی نشان می‌دهد اجاره‌بها نسبت به فصل قبل و فصل مشابه قبل به ترتیب با افزایش ۱۰٫۶ و ۱۱٫۵ درصدی رسیده است که بیشترین اجاره‌بها به ترتیب متعلق به مناطق ۱، ۳، ۲ و ۶ و کمترین قیمت متعلق به مناطق ۱۹، ۱۸، ۲۰ و ۱۷ است.

به اعتقاد کارشناسان، نرخ سود بانکی در تعیین اجاره بها نقش تعیین‌کننده‌ای ایفا می‌کند.

هم‌چنین تحلیل‌ها درباره علت رکورد کاهشی هزینه‌های اجاره‌نشینی حاکی است روند کاهنده دو نرخ «تورم» و «رشد قیمت مسکن» به‌عنوان متغیرهایی که به شدت بر رفتار بازار اجاره تاثیر می‌گذارد، باعث مهار نوسانات «اجاره‌بها» شده که این وضعیت امسال نیز می‌تواند ادامه یابد.

اما یک کارشناس مسکن معتقد به افزایش اجاره بها در سال‌های آینده است. محمدمهدی مافی در گفت‌گو با ایسنا اظهار کرد: بعد از جهش یکباره قیمت واحدهای مسکونی در سال ۱۳۹۱ اجاره بها متناسب با آن بالا نرفت و شیب افزایش اجاره بها ملایم‌تر بود. به همین دلیل انتظار می‌رود بخش اجاره طی سال‌های آینده این عقب‌ماندگی را جبران کند.

وی افزود: در حال حاضر در نقاط مختلف، شیب مثبت افزایش اجاره بها حس می‌شود که به اعتقاد من در سال‌های آینده نیز ادامه دارد؛ چرا که بخش اجاره بها می‌خواهد اختلاف بازدهی اجاره و قیمت مسکن را به حالت تعادل برساند.

 

ایسنا

    نظرات