پژمان خبرداد: تدوین برنامه جامع ۱۰ سال آینده مسکن

پژمان خبرداد: تدوین برنامه جامع ۱۰ سال آینده مسکن

http://www.bananews.ir/معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در طرح جامعی که تا سال ۱۴۰۵ تدوین شده برنامه ۱۰ سال آینده مسکن در این طرح دیده شده که در این طرح تعداد واحدهای مسکونی موجود و نیازهای حاد و نیازهایی که در جریان تشکیل خانواده‌های جدید ‌وجود دارد برنامه‌ریزی و تدوین شده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir سیدمحمد پژمان در پایان سفر یک روزه خود به اهواز در جمع خبرنگاران اظهار‌کرد: توزیع و نقطه اثر این نیازها مشخص است که از تمام نقاط کشور جمع‌آوری شده است و برای تحقق طرح جامع مسکن مقدمات لازم باید فراهم شود.

وی افزود: اولین اقدام شناسایی عرصه‌هایی است که واحدهای مسکونی در آن‌ها ساخته می‌شود که این کار به حوزه راه و شهرسازی محول شده است تا مقدار نیاز و ظرفیت‌های موجود را بررسی کرده و در طرح جامع بیاورد.

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان‌کرد: تمام ظرفیت‌ها در طرح جامع دیده می‌شود، زیرا اگر بستر لازم مسکن وجود نداشته باشد ساخت و ساز و تامین نیاز مسکن با مشکل مواجه می‌شود؛ به همین منظور مطالعات لازم در قالب طرح جامع مسکن برای ۱۰ سال آینده انجام شده است.

پژمان اظهارکرد: با استفاده از این طرح اگر نیاز در ساخت مسکن در منطقه‌ای دیده می‌شود اعلام و برای کمبود آن چاره اندیشی می‌شود و پس از آن انجام این مطالعات در دستور کار قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: ساخت مسکن معمولا توسط بخش‌خصوصی انجام می‌شود؛ به طوری‌که بیش از ۹۰ درصد ساخت و ساز مسکن در کشور توسط بخش‌خصوصی صورت می‌گیرد و از ادوار گذشته سهم دولت در ساخت مسکن بیش از ۵ درصد نبوده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان‌کرد: امروز در حوزه مسکن باید مکانیزم‌های متفاوتی نسبت به گذشته طراحی کنیم. کسانی که در عرصه تولید فعالیت کمی دارند، باید زمینه را به گونه‌ای برای آن‌ها فراهم کنیم تا فعالیت ساخت و ساز برای آن‌ها صرفه اقتصادی داشته باشد و طوری باشد که هم آن‌ها منتفع شوند و هم به نحوی باشد که متقاضی توان خرید مسکن را داشته باشد.

پژمان بیان ‌کرد: برای این‌که هم عرضه و تقاضای مسکن را تقویت کنیم باید تقاضا را موثر کنیم. در این راستا افزایش وام مسکن اقدامی بود که انجام شد تا متقاضی بتواند حداقل ۵۰ درصد قیمت تمام شده مسکن را از طریق تسهیلات تامین کند.

وی یادآورشد: علاوه بر افزایش سقف وام مسکن، مجموعه‌های حمایتی دیگری در حال برنامه‌ریزی است که کم کم اجرایی می‌شود تا اقشار مختلف از مسکن بهره‌مند شوند.

معاون وزیر راه در این سفر از روند اجرایی پروژه ۲ هزار واحدی مسکن مهر نفت اهواز دیدن کرد و نشستی با مسوولان اجرایی این پروژه نیز داشت. وی همچنین نشستی با مدیران عامل شرکت‌های خدمات‌رسان اعم از آب و فاضلاب، گاز و برق و مدیرکل راه و شهرسازی، معاونان و روسای اداره‌های راه و شهرسازی شهرستان‌های استان داشت.

 

ایسنا

    نظرات