اگر زلزله شدید در تهران بیاید فاجعه انسانی رخ می‌دهد

اگر زلزله شدید در تهران بیاید فاجعه انسانی رخ می‌دهد

http://www.bananews.ir/معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که در صورت وقوع زلزله هشت ریشتری در تهران با فاجعه انسانی مواجه می‌شویم بر ضرورت صنعتی‌سازی و توجه به ایمنی ساختمان‌ها تاکید کرد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir محمد شکر‌چی‌زاده در پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان اظهار کرد: تجربه دو دهه گذشته در خصوص تزریق منابع مالی در صنعت ساختمان راهگشا نبوده است در فاصله سال‌های ۸۵ تا ۹۰ حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد دلار به بخش مسکن تزریق شد اما نتوانستیم کار خاصی انجام دهیم.

وی افزود: آنچه که می‌تواند برای پیشبرد اهداف اقتصادی موثر باشد توجه به نیروی انسانی، منابع و تکنولوژی‌های مدرن است.

معاون وزیر راه و شهرسازی راهکار اساسی در عرصه ساختمان را صنعتی‌سازی عنوان و تاکید کرد: اگر قرار است سالیانه ۹۰۰ هزار واحد مسکونی بسازیم باید با اصول صنعتی‌سازی و ایمنی در آن رعایت شود فعالیت‌های خوبی در وزارت راه و شهرسازی در حال انجام است در حوزه قرار‌داد‌های مالی ساختمان به خصوص در مبحث ۱۱ به صنعتی‌سازی توجه ویژه‌ای شده است.

شکرچی‌زاده تصریح کرد: در حوزه کیفیت از ابزارهای استاندارد و گواهینامه‌های فنی استفاده می‌کنیم که فراتر از حداقل‌هاست.

وی یکی از چالش‌های بخش صنعت ساختمان را بحث مصرف انرژی دانست و گفت: متاسفانه میزان مصرف انرژی در ایران دو تا سه برابر جهانی است این حجم مصرف انرژی کمکی به GDP کشور نمی‌کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: مطلب دیگری که نمی‌توان از آن به راحتی گذشت بحث مهندسی زلزله، ریسک و خطرپذیری است. اگر در تهران زلزله‌ای حدود هشت ریشتر داشته باشیم با فاجعه انسانی مواجه خواهیم شد.

شکرچی‌زاده ادامه داد: هدف‌گذاری به سمت تکنولوژی‌های نوین و آسیب‌شناسی باید جدی گرفته شود که در این خصوص چهار رکن تحقیقات، آموزش، مقررات و گواهینامه‌های فنی ضروری است.

 

ایسنا

    نظرات