زمین‌خواری تهدیدی جدید برای دریاچه بزنگان

زمین‌خواری تهدیدی جدید برای دریاچه بزنگان

http://www.bananews.ir/رئیس اداره محیط زیست شهرستان سرخس گفت: زمین‌خواری حریم دریاچه بزنگان را تهدید می‌کند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، محمدجواد علی‌‎پور با بیان اینکه افرادی با زمین‌خواری در اطراف دریاچه بزنگان تهدید بزرگی برای آن شده‌اند، اظهار کرد: اگر از روند زمین‌خواری در حریم دریاچه بزنگان جلوگیری نشود، به‌زودی ساخت‌وساز، شخم زمین، آلودگی و رسوب‌ گرفتگی منجر به تخریب این دریاچه خواهد شد.

وی با اعلام اینکه سطح آب دریاچه بزنگان نسبت به سال گذشته ۱٫۵ تا ۲ متر افزایش یافته است، تصریح کرد: با وجود بارندگی‌های کافی در سال جاری، اما هنوز سطح آب دریاچه بزنگان نسبت به سال‌های گذشته پایین است.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان سرخس با اشاره به اینکه کاهش و افزایش سطح آب دریاچه بزنگان در طی دهه‌های گذشته امری طبیعی است، افزود: در طی چهارسال گذشته تقریباً هیچ‌ سیلابی به دریاچه بزنگان وارد نشده است، ولی در سال جاری با توجه به بارندگی‌ها می‌توان به روند افزایشی سطح آب دریاچه امیدوار بود.

علی‌‎پور عنوان کرد: در طی این ‌سال‌ها لایه‌روبی و مرمت دریاچه بزنگان برای مبارزه با خشکسالی در آن انجام شده تا آبی ‌هدر نرود؛ همچنین تعاملاتی با روستای بزنگان به منظور استفاده از آب مازاد کشاورزی نیز صورت‌ گرفته است.

وی با تاکید براینکه پروژه مبنی بر انتقال آب‌بند قدیمی بزنگان واقع در هزار و ۴۰۰ متری دریاچه بزنگان در دستورکار است، ادامه داد: در صورتی که اعتبارات وعده‌ داده شده برای انجام این پروژه محقق شود، با انتقال سیلاب‌های حوضه آبخیز مجاور، حدود چهار برابر حجم آب دریاچه به آن وارد شده و دیگر خطر خشکسالی آن را تهدید نخواهد کرد.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان سرخس ماهی کپور و شیرماهی را دو گونه جانوری دریاچه بزنگان دانست و خاطرنشان کرد: گونه‌های جانوری دریاچه‌ بزنگان در طی خشکسالی اخیر تلفات چندانی نداشته و تنها جمعیت گونه پرورشی ماهی کپور چون دارای مقاومت کم‌تری بوده، کاهش یافته، ولی شیرماهی که گونه بومی دریاچه است، تلفاتی نداشته است.

علی‌‎پور اضافه کرد: گونه‌های گیاهی اطراف دریاچه بزنگان نظیر گز و قیچ هیچ‌گونه تلفاتی نداشته و رشد گونه‌های گیاهی آبزی دریاچه نیز به علت نفوذ آب در طی خشکسالی افزایش یافته است.

 

ایسنا

    نظرات