کاهش شدید تقاضای سفته‌بازی خرید اوراق تسهیلات مسکن/ انتشار ماهانه ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق تسهیلات مسکن

کاهش شدید تقاضای سفته‌بازی خرید اوراق تسهیلات مسکن/ انتشار ماهانه ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق تسهیلات مسکن

http://www.bananews.ir/عضو هیئت مدیره بانک مسکن گفت: معاملات هر فقره اوراق تسهیلات مسکن در بازه ٧٠ تا حداکثر ٧۵ هزار تومان قرار دارد که این سطح قیمتی به معنای آرامش و ثبات نسبی قیمت اوراق در پنج ماه نخست امسال است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)، ابوالقاسم رحیمی انارکی درباره آخرین وضعیت بازار اوراق تسهیلات خرید مسکن با بیان اینکه قیمت‌ها در بازار اوراق تسهیلات خرید مسکن از ابتدای سال تاکنون فاقد افت و خیز شدید بوده است اظهار کرد: در فاصله فروردین تا نیمه مرداد ماه سال جاری، ارزش معاملاتی هر فقره اوراق مسکن در کانال ٧٠ هزار تومان و در بازه ٧٠ تا حداکثر ٧۵ هزار تومان قرار داشت که این سطح قیمتی در مقایسه با نرخ‌های سال گذشته به معنای آرامش و ثبات نسبی قیمت اوراق در این مقطع است.

عضو هیئت مدیره بانک مسکن ادامه داد: سال گذشته همین موقع، قیمت هر فقره اوراق ۵٠٠ هزار تومانی مسکن، با قیمتی بالای ٩٠ هزار تومان در فرابورس و همچنین شعب بانک مسکن معامله می‌شد اما در حال حاضر این قیمت بر اساس میزان عرضه و تقاضا، در حدود ٧٣ هزار تومان است.

رحیمی انارکی مهم‌ترین دلیل آرامش قیمتی اوراق تسهیلات خرید مسکن را رکود نسبی معاملات مسکن و سطح پایین تقاضا در مقایسه با حجم انتشار ماهانه اوراق و همچنین حجم عرضه آن اعلام کرد و گفت: با تدابیر انجام شده در بازار اوراق و همچنین جو کنونی بازار مسکن از یک سو و روند کاهنده تورم از سوی دیگر، تقاضای سفته‌بازی برای خرید اوراق تسهیلات مسکن به شدت کاهش پیدا کرده و مشتری‌های اوراق عمدتا مصرف‌کننده هستند که برای خرید مسکن، اقدام به خرید اوراق تسهیلات مسکن می‌کنند؛ همین موضوع سبب تنظیم حجم تقاضای اوراق با عرضه آن شده است. در حال حاضر ماهانه حدود ۵٠٠ میلیارد تومان اوراق براساس منابع ناشی از سپرده‌گذاری متقاضیان، منتشر و به بازار عرضه می‌شود؛ در حالی که حجم تقاضا حدود ۴٠٠ میلیارد تومان در ماه است.

گفتنی است در حال حاضر هر فقره اوراق تسهیلات خرید مسکن در فرابورس حدود ٧٣ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. قیمت اوراق سال گذشته به مرز ١٠٠ هزار تومان هم رسید اما امسال سطح آن تعدیل شده است.

همچنین متقاضیان وام خرید مسکن چنانچه تمایلی به سپرده‌گذاری در بانک مسکن نداشته باشند، می‌توانند امتیاز سپرده‌گذارانی که موعد دریافت وام آنها فرارسیده است را به شکل اوراق خریداری کنند و بلافاصله به تسهیلات دسترسی پیدا کنند. سقف وام خرید مسکن از محل اوراق تسهیلات ٣۵ میلیون تومان است که با احتساب وام جعاله این مبلغ به ۴۵ میلیون تومان قابل افزایش است.

ضمن اینکه زوج‌های خانه‌اولی می‌توانند با خرید اوراق تسهیلات ۵٠ میلیون تومان وام خرید مسکن و ١٠ میلیون تومان نیز وام جعاله دریافت کنند که مجموع آنها برای این گروه خاص از متقاضیان ۶٠ میلیون تومان خواهد بود. به این ترتیب برای دریافت ۴۵ میلیون تومان تسهیلات مسکن باید بسته ٩٠ تایی اوراق را خریداری کرد. نرخ سود تسهیلات اوراق مسکن ١۶ درصد و دوره بازپرداخت آن ۱۰ سال است.

 

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

    نظرات